Wspaniałe zdjęcia lotnicze pokazują kruche góry lodowe Grenlandii

0
347
Filmowiec i fotograf Daniel Haussmann uchwycił wspaniałe ujęcia kruchego krajobrazu Grenlandii, w tym ujęcia góry lodowej, która się zapadała.

Filmowiec i fotograf Daniel Haussmann uchwycił wspaniałe ujęcia Grenlandii, w tym ujęcia góry lodowej, która się zapadała.

Filmowiec Daniel Haussmann specjalizuje się w nagrywaniu dronami. Jego ostatni dzieło prezentuje piękno Grenlandii. Jego nagrania często wywołują zmienne uczucia strachu, podniecenia i podziwu, które napotyka każdy poszukiwacz przygód.

Haussmann znajdował się na łodzi — wraz z kilkoma innymi towarzyszami — obserwując masywną konstrukcję góry lodowej na Grenlandii. W najbardziej nieoczekiwanym wydarzeniu część góry lodowej nagle zaczęła pękać i rozpadać się. Słyszymy na nagraniu, jak osoby zachwycają się tym widokiem na żywo, ale szybko zmieniają ton, gdy średniej wielkości fale kierują się w ich kierunku. Łódź oddaliła się, aby uniknąć nadciągających fal, pozostawiając w oddali pękniętą konstrukcję.

Zdjęcia z lotu drona Haussmanna przedstawiające następstwa zdarzenia przypominają rodzaj farby akrylowej wylanej z białych i lazurowych fal marmurowych na wierzchu błękitnego płótna oceanicznego.

Uzyskanie tego rodzaju hipnotyzujących materiałów pierwszoosobowych, które produkuje Haussmann, nie jest pozbawione ostrożności i przygotowań.

Zdjęcie: Daniel Haussmann
Zdjęcie: Daniel Haussmann
Zdjęcie: Daniel Haussmann

„Przywiozłem na Grenlandię w sumie pięć dronów” – powiedział Haussman.

Wśród nich są dwa drony DJI FPV, Nazgul5 2, DJI Mini 2 oraz DJI Mavic 2 Pro. Każdy z nich ma swoje zastosowanie. DJI FPV lata bardzo szybko i umożliwia dynamiczne zwroty, podobnie jak Nazgul5 V2. Dwa pozostałe służą do rozeznania i statycznych kadrów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Daniel Haussmann, fot. Dong Chen
Zdjęcie: Daniel Haussmann
Zdjęcie: Daniel Haussmann

Biorąc pod uwagę los swojego ostatniego sprzętu, który został strącony z nieba przez latający kawałek lawy, Haussmann pogodził się z możliwością strat.

„Myślę, że zawsze dobrze jest wrócić do domu z całym sprzętem i świetnym materiałem filmowym”.

Czytaj: Jaskinia lodowa na Islandii oświetlona zachodzącym słońcem. Niesamowity widok

Zdjęcie: Daniel Haussmann

Haussmann został ściągnięty na Grenlandię w celu udokumentowania jej obecnego stanu. Biorąc pod uwagę wpływ, jaki zmiany klimatyczne wywierają na kilka frontów dzikiej przyrody, chciał stworzyć zapis zapierającego dech w piersiach dzisiejszego lądolodu Grenlandii.

„Nikt nie wie, jak te miejsca będą wyglądać za kilka lat. Biorąc pod uwagę, że ostatnio ze względu na stosunkowo wysokie temperatury rekordowe poziomy lodu, który topnieje na Grenlandii, dokumentacja staje się jeszcze ważniejsza” – zauważa.

Czytaj: Grenlandia straciła 18 miliardów ton wody podczas 3-dniowej fali upałów

Zdjęcie: Daniel Haussmann

Haussmann wyjaśnia, że chociaż załamanie, którego była świadkiem jego załoga, nie było żadnym bezpośrednim dowodem na to, że przyczyną były zmiany klimatyczne, nadal istniało poczucie niepokoju związane z upadkiem.

„W każdym razie dla mnie to wciąż było niesamowite, ale także przerażające doświadczenie. Patrzenie, jak te góry lodu powoli się rozpuszczają, w pewien sposób zasmuca. Ale w tym samym czasie obserwowanie stosunkowo umiarkowanej fali tsunami toczącej się w Twoim kierunku i kapitana łodzi oddalającego się z pełną prędkością było również trochę denerwujące”.

Czytaj: W ciągu 20 lat pokrywa lodowa Grenlandii straci wystarczająco dużo wody, aby zatopić USA

Zdjęcie: Daniel Haussmann
Zdjęcie: Daniel Haussmann

Pochodzący z Niemiec artysta wizualny wykorzystał swoje umiejętności pilotażu drona i kontynuował swoją podróż, rejestrując różne odcienie błękitu i nawigując labiryntami masywnych kawałków lodu.

„Musiałem dostosować się do okoliczności, które zastałem na miejscu. Niektóre rzeczy przewidziałem, ale inne trzeba osobiście obserwować”.

W rodzaju techniki surfowania po górach lodowych, Haussmann pokazuje skąpane w słońcu wierzchołki gór lodowych, zanurzające się w chłodnych niebieskich zboczach i w rozległym otwartym oceanie.

Czytaj: Do 2100 roku Grenlandia będzie tracić lód w najszybszym tempie od 12 000 lat

Zdjęcie: Daniel Haussmann

Trójwymiarowość lodowych skał na interesujących odcieniach zieleni oraz błękitu napawa spokojem i jednocześnie wprawia w niepokój. Te mieszane uczucia doskonale oddają charakter lodowej krainy, gdzie piękno przeplata się z niebezpieczeństwem.

Aby uzyskać więcej zdjęć od Haussmanna, śledź go na Instagramie.