Współczesny „Indiana Jones” z Karaibów

0
457
Telfor Bedeau. Zdjęcie: Twitter

Człowiek, który ręcznie sporządził mapę narodu.

Znany jako „Indiana Jones z Grenady”, Telfor Bedeau przepłynął kajakiem po swojej karaibskiej wyspie, przeszedł prawie każdy jej centymetr i wspiął się na najwyższy szczyt 217 razy.

Poza malowniczymi plażami Grenady, karaibski naród to raj dla miłośników przyrody, pełen bujnych lasów deszczowych, rozbijających się wodospadów i strzelistych pasm górskich.

Przez ostatnie 60 lat ci, którzy zapuszczali się w głąb dzikiej przyrody rezerwatu przyrody Grand Etang w głębi Grenady, prawdopodobnie zauważyli Telfora Bedeau podczas wędrówek po wielu szlakach i ścieżkach.

Znany jako „Indiana Jones z Grenady” Bedeau jest kimś w rodzaju ogólnokrajowej gwiazdy. Chodził, wiosłował i mapował prawie każdy zakamarek nierównego terenu Grenady, pokonując 16 093 km i wspinając się na najwyższy szczyt, Mount Saint Catherine, oszałamiające 217 razy.

Telfor Bedeau. Twitter

Jego miłość i znajomość wyjątkowego naturalnego środowiska wyspy ustępuje prawdopodobnie tylko pragnieniu przygód, które doprowadziło go do opłynięcia tytułowej głównej wyspy kraju bez przerwy w kajaku, a także dwukrotnego żeglowania po niej własną żaglówką jednomasztową.

Bedeau mieszkał z dala od wyspy tylko raz, w 1958 roku, kiedy udał się do Anglii na liniowcu oceanicznym, zainspirowany Dickensem i Szekspirem, jego babcia zachęciła go do czytania jako dziecko. Pracując dla British Rail w Londynie, stwierdził, że klimat jest zbyt zimny i rok później wrócił do domu, aby zająć się tym, co kochał najbardziej: żeglowaniem po brzegach Grenady; nurkowaniem w celu eksploracji podwodnych światów; a przede wszystkim wędrówkami po rzadko odwiedzanych lasach deszczowych.

Czytaj: Wylesianie może zmienić 40% lasów deszczowych Amazonii w sawannę

Bedeau zaczął rejestrować swoje podróże w 1962 roku, tworząc mapy i dzienniki pokładowe wcześniej niezbadanych terytoriów. Jego reputacja jako wielkiego odkrywcy rozprzestrzeniła się po całej wyspie i poza nią, a w 1989 roku został poproszony o pracę jako przewodnik przez Urząd Turystyki Grenady.

W ostatnich dziesięcioleciach doświadczenie Bedeau jako przewodnika stało się legendarne, a ludzie podróżowali z nim z całego świata, spacerując wspólnie po gęstym, górzystym krajobrazie Grand Etang, ciesząc się możliwością zobaczenia Grenady jego oczami.

Bedeau zna każdą roślinę, zwierzę i wodospad i jest w stanie wskazać ścieżki przodków wykute przez zbiegłych z niewoli ludzi Maroon, którzy uciekli do lasów Grenady, aby ukryć się przed brytyjskimi prześladowcami kolonialnymi pod koniec XVIII wieku.

Teraz, mając 80 lat, Bedeau zachowuje ducha przygody, ale jego kolana dają o sobie znać. W nadchodzących miesiącach planuje zaprzestać wycieczek jako przewodnik i udać się na emeryturę na Grenadyjską wyspę Carriacou, gdzie zbudował sobie mały dom. Mężczyzna będzie kontynuował piesze wędrówki i pływanie kajakiem tak długo, jak to możliwe.

„Zamierzam spędzić resztę mojego życia na wyspie Carriacou w mojej małej chatce” – powiedział Bedeau. „Mam 81 lat i nigdy nie wiesz, co się stanie z Twoim ciałem, ale jestem najszczęśliwszy w czasie wędrówek, spływu kajakiem i doglądania mojego ogrodu. To właśnie będę robił tak długo, jak długo pozwoli na to moje ciało”.

Czytaj: Park we Wrocławiu dostanie drugie życie! Będą fontanny, ścieżki i latarnie

Bedeau przekazał swoją rozległą wiedzę w zaufane ręce swojego protegowanego, Simona Greena. Oddany student i przyjaciel, Green prowadzi teraz ludzi po oryginalnych szlakach Bedeau, a także skrupulatnie skanuje odręczne mapy topograficzne, pamiętniki i dzienniki, które Bedeau tworzył przez dziesięciolecia.

Po przestudiowaniu geodezji Bedeau zaczął ręcznie rysować mapy topograficzne Grenady (Źródło: Steph Keelan)

Bedeau nigdy nie posiadał komputera i zawsze ręcznie sporządzał swoje dzienniki. Digitalizując pracę swojego mentora, Green ma nadzieję, że odkrycia i obserwacje Bedeau będą mogły zostać udostępnione przyszłym pokoleniom.

Zapytany, co czyni go najszczęśliwszym, Bedeau mówi, że żył dzięki mądrości, którą przekazała mu ukochana babcia, gdy był małym chłopcem. Bądź dobrym człowiekiem, kochaj naturę i doceniaj otaczający Cię świat i środowisko.

johannesfloe.com – Art to remember