Współdzielnik – pierwsza taka placówka w Polsce

0
319
Współdzielnik. Zdjęcie: Facebook/Współdzielnik

W centrum handlowym Wola Park w Warszawie powstał Współdzielnik. To miejsce, w którym można oddać niepotrzebne rzeczy, żywność czy rośliny. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Mieszkańcy Warszawy mogą odwiedzać Współdzielnik od 6 listopada. Tego dnia odbyło się oficjalne otwarcie tego miejsca – pierwszego i jedynego w Polsce ekologicznego Miejsca Aktywności Lokalnej.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji miejskich oraz kulturalnych, jak również eksperci i inicjatorzy projektu. 

Współdzielnik to projekt, który jest wynikiem współpracy Wolskiego Centrum Kultury z Wola Parkiem, a jego powstanie poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. W odpowiedzi na ich potrzeby stworzono miejsce, które łączy w sobie kilka funkcjonalności, a wszystkie mają służyć temu, by ludziom ułatwić życie zgodnie z zasadami ekologii i zero waste.

Cieszymy się, że Wola Park stał się siedzibą dla tak wyjątkowego na skalę kraju i bliskiego naszym wartościom projektu, który mamy przyjemność realizować z Wolskim Centrum Kultury. Współdzielnik doskonale wpisuje się w misję Ingka Centres, której filarem jest tworzenie miejsc spotkań, będących jednocześnie sercem lokalnych społeczności. Chcemy, by nowo otwarta przestrzeń była właśnie takim miejscem dla wszystkich mieszkańców nie tylko Woli, ale również Warszawy. Jestem pewna, że Współdzielnik zainspiruje ich do dokonywania lepszych oraz bardziej zrównoważonych wyborów każdego dnia – mówi Anna Bozhenko, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park.

Czytaj: Najbardziej ekologiczne miasta na świecie

Współdzielnik to miejsce, w którym funkcjonuje:

  • darmowy sklep – każdy może przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać. Zachęcamy do przynoszenia przedmiotów, których nie potrzebujecie, a komuś innemu mogą się przydać: sprzętów użytku codziennego, drobnej elektroniki, książek, zabawek, ubrań… Pamiętajcie, aby rzeczy były czyste i w dobrym stanie.
  • jadłodzielnia ratująca jedzenie i produkty spożywcze przed zmarnowaniem,
  • sanatorium dla roślin – miejsce przywracania do życia roślin doniczkowym, które są w kiepskiej kondycji, a następnie są przekazywane mieszkańcom do adopcji.

Czy wiesz, że kupując rośliny masz wpływ na planetę?

Rośliny doniczkowe które kupujemy w sklepach znajdują się zwykle w podłożach torfowych. Ich intensywna produkcja wiąże się z degradacją torfowisk, które pełnią wiele ważnych funkcji środowiskowych oraz regulujących klimat.

Warto ograniczyć kupowanie roślin do naszych domów oraz dbać o te, które już posiadamy. Coraz krótsze dni, suche powietrze i zmienna temperatura w pomieszczeniach sprawiają, że znajdują się one często w kiepskiej kondycji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Na gości czekają również sala warsztatowa przystosowana do organizacji spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, warsztat naprawczy, w którym będzie można zreperować sprzęty codziennego użytku oraz strefa relaksu, wyposażona w wygodne meble na wzór przestrzeni sąsiedzkiej.

Lokal znajduje się na pierwszym piętrze w Wola Parku (naprzeciwko Media Expert), ul. Górczewska 124. Współdzielnik działa od środy do soboty w godzinach 12:00-20:00.

Facebook

Czytaj: Lotnisko w Krakowie ze znacznym wzrostem liczby podróżnych