Współtwórca Scooby-Doo, Joe Ruby nie żyje. Miał 87 lat

0
499

Autor animacji i dyrektor wykonawczy Joe Ruby, który wraz ze swoim partnerem Kenem Spearsem tworzył seriale animowane, w tym „Scooby-Doo”, zmarł z przyczyn naturalnych w środę w Westlake Village w Kalifornii. Miał 87 lat.

W Hanna-Barbera Ruby i Spears stworzyli serie, w tym „Scooby-Doo, gdzie jesteś?”, „Dynomutt” i „Jabberjaw”.

„Nigdy nie przestawał pisać i tworzyć, nawet gdy się starzał” – powiedział jego wnuk Benjamin Ruby.

Prezes Warner Bros. Animation and Blue Ribbon, Sam Register, napisał w oświadczeniu: „Joe Ruby uczynił sobotnie poranki wyjątkowymi dla wielu dzieci, w tym dla mnie. Był jednym z najbardziej produktywnych twórców w naszej branży, który podarował nam niektóre z najbardziej cenionych postaci w animacji, a goszczenie go w naszym studio było ekscytujące. Scooby Doo był ukochanym towarzyszem na naszych ekranach przez ponad 50 lat, zostawiając za sobą dziedzictwo, które inspirowało i bawiło kolejne pokolenia. My w Warner Bros. Animation mamy zaszczyt i przywilej kontynuowania tego dziedzictwa. Wysyłamy też najserdeczniejsze kondolencje do najbliższych Joego – napisał Sam Register, szef Warner Bros. Animation.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

„Scooby-Doo” pojawiło się na CBS w 1969 roku po przejściu przez kilka wersji. Zostało wydane jako łagodniejszy serial, częściowo w odpowiedzi na skargi dotyczące przemocy w kreskówkach, takich jak „Kosmiczny Duch”.

Czytaj: Wykorzystywanie seksualne i kanibalizm: prawdziwa historia Czerwonego Kapturka

Ruby i Spears napisali pierwsze pięć odcinków, nadzorując i edytując historię przez resztę pierwszego sezonu. Oryginalna seria trwała do 1976 roku i dała początek wielu ponownym seriom i spektaklom teatralnym.

W beztroskim wywiadzie dla ScoobyAddicts.com, Ruby został zapytany, czy kiedykolwiek jadł przekąskę ze Scooby’m. „Nie, nigdy nie jedliśmy Scooby Snack” – odpowiedział. „Wyobrażaliśmy sobie, że będzie po prostu super pyszną przekąską dla psa”. Spears powiedział, że nie spodziewali się, że postacie przetrwają. „Martwiliśmy się, że nie przetrwa to nawet jeden sezon”.

Ruby zaczynał jako pośrednik w Walt Disney Productions. Po służbie w marynarce wojennej i pracy przy montażu telewizyjnym poznał Spears podczas pracy w Hanna-Barbera Productions.

Po tym, jak „Scooby-Doo” stał się hitem, Ruby i Spears zostali zatrudnieni przez prezesa CBS ds. Programów dla dzieci, Freda Silvermana, do nadzorowania kreskówek w sobotnie poranki. Kiedy Silverman wyjechał do ABC, poszli z nim, zakładając własne studio w 1977 roku. Wśród seriali wyprodukowanych przez Ruby-Spears Productions były „Mister T”, „Alvin i wiewiórki”, „Superman”, „Thundarr the Barbarian, ”„ Fangface” i „The Plastic Man Comedy-Adventure Hour”.

Ruby był później producentem wykonawczym animowanych wersji programów i filmów, w tym „Punky Brewster”, serii „Rambo” i „Akademia policyjna”.

Wieloletni fan komiksów, artysta i pisarz, pracował z artystą Jackiem Kirbym nad wieloma postaciami i historiami, które mieli nadzieję wprowadzić do produkcji.

Pozostawił żonę Carole (63 lata), czworo dzieci i 10 wnuków.

Źródło: variety.com

Czytaj: Wrocław: nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi od września