Wszyscy niebieskoocy ludzie mają jednego, wspólnego przodka

0
421
Około 8% populacji świata ma niebieskie oczy. Zdjęcie: pl.freepik.com

Istnieje wiele różnych cech, które czynią osobę wyjątkową, od koloru włosów, po wzrost i kolor skóry, a także rozmiar buta.

Jednak jest jedna cecha, która sprawia, że ludzie, którzy ją dzielą, mają o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.

Każdy, kto ma niebieskie oczy, miał pierwotnie wspólnego przodka, który żył około 6000 – 10000 lat temu.

Oczywiście wiemy, że niebieskie oczy są znacznie rzadsze niż brązowe, a teraz wszystko ma sens, po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze ujawnili, że mutacja genetyczna pochodzi od pojedynczego człowieka, który żył wiele lat temu.

Naukowcy desperacko próbowali dotrzeć do sedna koloru oczu, badając gen OCA2, który określa poziom brązowego pigmentu w ludzkim oku przez wiele lat. Ale nigdy nie znaleźli odpowiedzi, których szukali.

Okazuje się, że mutacja genetyczna, która powoduje niebieskie oczy, pochodzi z zupełnie innego genu, zwanego HERC2, który całkowicie wyłącza OCA2, odsłaniając kolor niebieski, z którym się urodzili.

A skąd wiedzą, że to wszystko ma związek ze wspólnym przodkiem? Ponieważ każda osoba o niebieskich oczach ma dokładnie tę samą mutację.

Czytaj: Fotograf sfotografował rdzenne plemię z dziwną genetyczną wadą, która powoduje, że ich oczy stają się niebieskie

Źródło: pl.freepik.com

„Początkowo wszyscy mieliśmy brązowe oczy” – wyjaśnia profesor Hans Eiberg z Wydziału Medycyny Komórkowej i Molekularnej.

„Jednak mutacja genetyczna wpływająca na gen OCA2 w naszych chromosomach spowodowała powstanie „przełącznika”, który dosłownie „wyłączył ” zdolność do wytwarzania brązowych oczu” – dodał prof. Eiberg.

Chociaż ten „przełącznik” nie wyłącza całkowicie genu u osób o niebieskich oczach (jak to ma miejsce u osób z albinizmem), ogranicza produkcję melaniny w tęczówce, dopóki brązowe oczy nie staną się niebieskie.

Chociaż wciąż jest dużo więcej badań, które należy przeprowadzić, uważa się, że mutacja mogła się rozprzestrzenić, gdy ludzie migrowali z Afryki do Europy, co w pewnym sensie wyjaśniłoby, dlaczego tylko ludzie pochodzenia europejskiego mają niebieskie oczy.

Odkrycia dokonano w 2008 roku, kiedy zespół badawczy z Uniwersytetu w Kopenhadze początkowo wyśledził mutację.

Profesor Eiberg i jego zespół doszli do tego wniosku po porównaniu ilości melaniny obecnej w brązowych i zielonych oczach z ilością melaniny w oczach niebieskich. Odkryli, że niebieskie oczy zawierają tylko niewielką ilość odmian melaniny.

„Na tej podstawie możemy wywnioskować, że wszyscy niebieskoocy ludzie są powiązani z tym samym przodkiem” – kontynuuje Eiberg. „Wszyscy odziedziczyli ten sam przełącznik w dokładnie tym samym miejscu w ich DNA”.

Badanie to rozpoczęło się w 1996 r. i zostało przeprowadzone na dużej liczbie niebieskookich osób w Europie i na Bliskim Wschodzie, w tym w Turcji i Jordanii.

Ostatecznie wydaje się, że ta mutacja nie wpływa na nic innego niż kolor oczu. Na szczęście mutacja nie jest uważana ani za mutację negatywną, ani pozytywną – oczywiście, chyba że masz silne przeczucia co do koloru oczu! Możesz przeczytać więcej o tych badaniach w Science Daily.

Wszyscy niebieskoocy ludzie mają wspólnego przodka sprzed 6 000–10 000 lat.

Zdjęcie: pixabay.com

Czytaj: Wrocław: w tych szpitalach będą pierwsze szczepienia na koronawirusa

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org