Wszystkich Świętych: wzmożone kontrole aż do 4 listopada. Rusza policyjna akcja „Znicz”

0
688
zdjęcie: pixabay.com

Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Wielu z nas w tym okresie pokona setki kilometrów, aby zapalić znicz na grobie bliskich. Jak co roku, policja zapowiada liczne kontrole drogowe, aby na drogach było bezpieczniej. Jak podróżować bezpiecznie?

Rusza policyjna akcja „Znicz”. Każdego roku duże natężenie ruchu jest w rejonie nekropolii oraz na drogach dojazdowych do miast. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Jeżeli jednak zdecydujesz się na podróż samochodem, pamiętaj, że na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także niektórych odcinkach zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. W tym dniu należy wykazać się ogromną cierpliwością oraz zdrowym rozsądkiem.

Od jutra prawie 6 tysięcy policjantów wyjedzie na drogi w ramach akcji „Znicz”. Dołączą do nich funkcjonariusze straży granicznej, żandarmerii wojskowej i inspekcji transportu drogowego. W tym roku akcja „Znicz” potrwa wyjątkowo długo – od  6:00 godziny 31 października do 22:00 godziny 4 listopada. Najbardziej wzmożonych kontroli drogowych należy się spodziewać w pobliżu cmentarzy oraz na trasach wyjazdowych z największych miast. Przypominam o ryzyku zatrzymania uprawnień na trzy miesiące – przekroczenie o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym!

Funkcjonariusze będą: sprawdzać trzeźwość kierowców (niestety ciągle zatrzymywanych są setki osób z promilami), mierzyć prędkość i bacznie przyglądać się stanowi technicznemu zatrzymanych pojazdów. Z danych KGP wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji „Znicz” doszło do 478 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 551 zostało ciężko rannych. Policjanci zatrzymali 1240 kierujących pod wpływem alkoholu.

Będziemy współpracować również z innymi służbami, a więc ze strażą graniczną, żandarmerią wojskową i ITD. W rejonie cmentarzy natomiast wspierać nas będą harcerze – mówi podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nie dajmy się zaczarować pogodzie, która według prognoz w niektórych rejonach kraju najprawdopodobniej będzie bardzo dobra, a więc będzie sprzyjać szybkiej jeździe. Zwracajmy uwagę na prędkość, stosujmy się do ograniczeń, bo jak niestety pokazał tamten rok – prawie 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków było spowodowanych nadmierną prędkością – dodaje Radosław Kobryś.

Zakaz ruchu samochodów ciężarowych

31 października od godziny 18.00 do godziny 22.00 i 1 listopada od godziny 8.00 do godziny 22:00 obowiązywał będzie zakaz ruchu samochodów ciężarowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – JAK SIĘ UBRAĆ, ŻEBY WYGLĄDAĆ STOSOWNIE I SIĘ NIE OŚMIESZYĆ? – f7dobry.com

Jak podróżować bezpiecznie?

Przede wszystkim należy wbić sobie do głowy, że lepiej dojechać godzinę później, niż nie dojechać wcale. Jedziemy często z całą rodziną zapalić znicz na grobie bliskich, a jak dużo przypadków pokazuje, że zamiast dojechać, to za rok ktoś inny zapala znicz tej właśnie rodzinie, która nie dojechała…

Nikt nie powinien być zdziwiony, gdy napiszę, że my Polacy jeździmy bardzo niebezpiecznie oraz brakuje nam podstaw kultury na drodze. Nie włączamy kierunkowskazów, siadamy komuś „na dupie” wymuszając szybszą jazdę, hamujemy w ostatniej chwili, wpychamy się na inny pas w ostatniej chwili, wyprzedzamy na trzeciego, a przede wszystkim przekraczamy dozwoloną prędkość. Pamiętajmy – wolniej zawsze znaczy bezpieczniej.

Policjanci przypominają, żeby:

  • Przed dłuższą podróżą zadbać o stan techniczny auta. Należy sprawdzić działanie świateł i wycieraczek, poziom płynów, ogumienie, hamulce oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.
  • Za kierownicę siadała wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta. Niestety wciąż wielu nietrzeźwych kierowców siada za kółko.
  • Prędkość dostosować do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych.
  • W czasie podróży zawsze zapiąć pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozić wyłącznie w fotelikach lub odpowiednich do wagi i wzrostu siedziskach.
  • W trakcie postoju w samochodzie nie przetrzymywać wartościowych rzeczy – tabletów, laptopów, biżuterii, itp, które mogą paść łupem złodzieja. W tym okresie grasuje sporo kieszonkowców i złodziei.
  • Auto nie blokowało wjazdu lub wyjazdu z drogi, bramy. Samochód utrudniający ruch będzie usuwany na koszt właściciela. Parkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a jeżeli jest taka możliwość udać się na cmentarze pieszo lub komunikacją miejską.

Źródło: RMF FM,PAP

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Przeczytaj także: ODRA ZABIJA W EUROPIE. W TYM ROKU ZMARŁO JUŻ 37 OSÓB! – f7dobry.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl