Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu: 7 powodów, by w to wierzyć

0
2182
Zdjęcie: pixabay

„Wierzę, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Ludzie zmieniają się po to, abyśmy mogli nauczyć się sobie ich odpuszczać. Sprawy przyjmują czasami zły obrót, po to, byśmy mogli docenić je, kiedy wszystko jest dobrze. Wierzymy w kłamstwa po to, by w końcu nauczyć się ufać tylko sobie, a czasami dobre rzeczy rozpadają się po to, aby jeszcze lepsze mogły powstać…” – Marilyn Monroe.

Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu.

Filozof Arystoteles wyjaśnia to doskonale. Dążąc do odkrycia prawdziwego sensu życia, zasugerował, że w życiu istnieją dwie stałe:

Po pierwsze, wszechświat nieustannie się zmienia i ewoluuje. To, co jest dzisiaj, nigdy nie będzie takie samo jutro.

Po drugie, odniósł się do entelechii, czyli „tego, co zamienia potencjał w rzeczywistość”.

Arystoteles uważał, że wszystko, co dzieje się dziś z Tobą, ma cel, ponieważ zmienia Cię w osobę, którą się stajesz.

Wszystko, co ci się przydarza, ma powód – ale jest sposób myślenia o tym, który daje ci siłę w życiu.

W tym artykule podzielę filozofię mówiącą, że „wszystko dzieje się z jakiegoś powodu”, tak aby stała się ona wzmacniającą zasadą w Twoim życiu. Następnie podzielę się siedmioma argumentami przemawiającymi za przyjęciem tej zasady. Na koniec podam przykłady, kto powiedział, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu.

Zacznijmy.

Czy wszystko dzieje się z jakiegoś powodu?

Pixabay

Kiedy ktoś sugeruje, że wszystko nie dzieje się z jakiegoś powodu, zwykle przyjmuje „powód” jako przyczynę i skutek w mechanistycznym wszechświecie, w którym zdarzenia są losowe.

Nie sugeruję inaczej. Ja jednak posługuję się inną definicją powodu.

Wydarzenia, przez które przechodzisz i działania, które podejmujesz, tworzą osobę, którą się stajesz.

Nie jesteś przypadkowym elementem we wszechświecie, reagującym mechanicznie na wszystko, co ci się przydarza.

Zamiast tego jesteś człowiekiem. Otrzymałeś zdolność nadawania znaczenia wszystkim tym wydarzeniom.

To daje ci moc tworzenia z nich sensu i sprawiania, że życie będzie działało dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie. Przyczyna twojego życia tkwi głęboko w tobie.

To jest wybór, jaki masz. Wiara we wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, pozwala ci nadać sens tragediom i niepowodzeniom, których doświadczasz w życiu.

Jak mówi psychoanalityk Viktor Frankl: „Człowiekowi można odebrać wszystko oprócz jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności – wyboru własnej postawy w danych okolicznościach, wybrania własnej drogi”.

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu pomaga ci wzrastać po tragedii i przeciwnościach losu.

Pixabay

Możesz przeżywasz rozstanie. Być może zmagasz się w miejscu pracy z okropnym szefem. Może jest ci bardzo smutno, bo ktoś ważny zmarł.

Cokolwiek przeżywasz, współczuję ci. Wiara, że dzieje się to z jakiegoś powodu, nie oznacza, że powinieneś być szczęśliwy, że to się dzieje.

Przechodzenie przez to jest naprawdę ciężkim i smutnym czasem w życiu.

Wiara w przyczynę tego wyzwania polega na radzeniu sobie z bólem i dawaniu siły, by iść dalej.

Wyzwania, przez które przechodzisz, kształtują Cię w osobę, którą się stajesz.

A jeśli „powodem” są nasze biorytmy?

Pixabay

Nie wiesz, czym są biorytmy?

Cóż, jest to koncepcja, która wzbudza duże zainteresowanie wśród uczonych, naukowców, szamanów i mistyków.

Biorytmy można wykorzystać do przewidywania ważnych części życia człowieka za pomocą cykli matematycznych. Chociaż powstała w XIX wieku, popularność zyskała dopiero niedawno.

Podstawową ideą jest to, że na nasze codzienne życie wpływają rytmiczne cykle ze szczytami i burzami. Najlepsze jest to, że rozumiejąc nasz własny cykl, możemy przewidzieć nasze dobre i złe dni oraz ważne wydarzenia życiowe. A co najważniejsze, iść dalej, aby osiągnąć wspaniałe rzeczy w życiu.

Jeśli nadal jesteś zdezorientowany, pomyśl o numerologii lub astrologii. Ale z trochę bardziej naukowym zaufaniem…

Faktem jest, że cykle są wszędzie, od dnia i nocy, do 4 pór roku, aż po organizm ludzki działający w rytmach okołodobowych i ultra-dobowych.

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu daje zamknięcie

Pixabay

Kiedy sprawy nie idą po naszej myśli, często żałujemy. Chcielibyśmy móc kontrolować wynik, aby uniknąć poczucia straty lub rozczarowania.

Na przykład, jeśli przeżywasz rozstanie, to naturalne, że czujesz się z tego powodu smutny. To normalne, że odczuwasz głęboką stratę i wstyd z powodu niepowodzenia związku.

Z drugiej strony możesz wykorzystać to doświadczenie jako okazję do wzmocnienia siebie.

Możesz wierzyć, że istnieje powód, dla którego ten związek się nie powiódł. Powód, który poznasz później. Możesz zdecydować się na stworzenie nowego poczucia znaczenia, pokonując kogoś.

Według  Mariany Bockarova, badaczki z University of Toronto:

„Po zamknięciu możemy zmienić strukturę naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w zdrowy sposób, poprzez zrozumienie, co poszło nie tak i odpowiednią rekonfigurację naszej historii. Kiedy jednak odmawiamy sobie zamknięcia, próby zrozumienia tego, co się stało, zalewają koncepcję naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

Kiedy akceptujesz rzeczywistość i ostateczność sytuacji, zamyka to rozdział historii i pozwala ci przejść do lepszych rzeczy na przyszłość.

Nazwij to mechanizmem radzenia sobie, jeśli musisz. Ale wiara w to, że wydarzenia w twoim życiu mają jakiś cel, pozwala ci zrobić krok naprzód, by ulepszyć siebie.

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu łagodzi ból

Pixabay

Dlaczego religia przyciąga ludzkość tak silnie od milionów lat? Ponieważ dało im to powód, coś, na co mogliby spojrzeć, gdy życie staje się zbyt bolesne. Ta potrzeba czegoś, czego można by się trzymać, była zakorzeniona w naszym przetrwaniu od niepamiętnych czasów. Niektórzy ludzie polegają na religii lub nauce.

Możesz też po prostu uwierzyć, że wszystko ma swój cel.

Schreiner  dodaje:

„Możemy myśleć o psychologii wszystkiego, co dzieje się z jakiegoś powodu, jako o psychicznym odpowiedniku zażywania silnego środka uspokajającego, pewnego rodzaju popadania w szczęśliwe otępienie, w którym nie ma potrzeby stawienia czoła egzystencjalnemu lękowi.”

Trudno uwierzyć, że istnieje przyczyna utraty czegoś. Na tym etapie naszego życia łatwo jest winić coś lub kogoś. Ale wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, może pomóc złagodzić ciężar i ból. W rzeczywistości pozwala nam leczyć.

Czasami to właśnie w najcięższych momentach życia zdobywamy odwagę i siłę, by wyjść na lepsze. Wierząc, że strata nie jest bez znaczenia, dajemy sobie szansę wyzdrowienia. Łagodzi to nasze najbardziej bolesne uczucia i pozwala nam kontynuować nasze życie. Ból i cierpienie dodają sensu życiu. Podobnie jak osiąganie naszych celów.

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu daje szansę na refleksję

Pixabay

Słyszałam kiedyś, jak ktoś powiedział, że kiedy cel wydaje się być poza Twoim zasięgiem i niemożliwy do osiągnięcia, kluczem jest po prostu patrzeć na swoje stopy i robić krok po kroku.

Kiedy patrzysz na to jako na prosty krok naprzód, wcale nie wydaje się to tak niemożliwe. Możesz nawet czuć, że nie jesteś w niczym dobry, ale musisz po prostu iść dalej. Pewnego dnia po prostu spojrzysz w górę i dotrzesz już do celu.

Decydując się na to, że wierzysz, że wszystko w Twoim życiu ma większe znaczenie, pozwalasz sobie na otwartość, aby zobaczyć obraz nie taki, jaki jest teraz, ale taki, jaki mógłby być, gdy wszystkie elementy zostaną ostatecznie połączone. Pewnego dnia cały ból, zmagania, niepowodzenia i zwątpienie nabiorą sensu.

Zrozumiesz, że wszystkie te rzeczy są niezbędnymi elementami budulcowymi, które pomogą ci osiągnąć Twoje najwyższe ja lub, jak to ujął Arystoteles, Twoją entelechię lub Twój świadomy wgląd.

Autorka bestsellerów Karen Salmansohn  wyjaśnia tę ideologię:

„Kiedy celowo zdecydujesz się skorzystać ze „świadomego wglądu”, będziesz w stanie zrozumieć, dlaczego i jak ugiąć się pod sztormowym wiatrem – zamiast ze złością opierać się rzeczom, które przywiał wiatr w Twoje życie!

„To, co początkowo wydawało się osłabiające, frustrujące lub bolesne, może być doświadczane ze świadomym wglądem jako wzmacniająca okazja do rozwoju”.

Czytaj: Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Poznaniu już w czerwcu

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu prowadzi nas do decydujących momentów naszego życia

Pixabay

Czy kiedykolwiek miałeś taki moment w życiu, w którym wszystko w końcu nabiera sensu? Na pewno.

Zamiast tkwić w negatywności, zdecydowałeś się wierzyć, że wszystko nie jest na nic. A kiedy doświadczasz swoich najbardziej definiujących momentów, odczuwasz to poczucie świadomości.

Autorka Hara Estroff Marano i psychiatra dr Anna Yusim opisują takie momenty jak:

„Takie chwile są wiarygodne właśnie dlatego, że nie są przewidywane ani zalecane. Są jednak przekształcające. Swoją mieszanką wglądu i intensywności nadają życiu nowy kierunek, na zawsze zmieniając więź, jaką ludzie mają ze sobą.

„Spośród różnego rodzaju punktów zwrotnych, jakie przedstawia życie, najpotężniejszy ze wszystkich może być moment decydujący o charakterze. Docieramy do sedna tego, kim jesteśmy ”.

Zdajesz sobie sprawę, że teraz to wszystko ma sens. To jedna z tych chwil Eureki, które pozwalają ci przemyśleć swoje życie i uświadamiają ci, jak naprawdę jesteś silny.

Czytaj: Przyciąganie dobra

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu pozwala zrozumieć chaos w Twoim życiu

Pixabay

Wszyscy przeszliśmy przez trudne sytuacje, w których absolutnie nic nie ma sensu. Życie czasami sprawia, że kwestionujemy nawet nasze własne zdrowie psychiczne.

Profesor psychologii z Yale, Paul Bloom, wyjaśnia, dlaczego wiara, że wszystko jest zaplanowane, jest tak pocieszające:

„Myślę, że nie jest to tak wielka potrzeba intelektualna, ale potrzeba emocjonalna. Pocieszające jest myślenie, że gdy zdarzają się złe rzeczy, kryje się za nimi jakiś ukryty cel.

„Pomysł, że świat jest tym bezlitosnym miejscem, w którym po prostu dzieją się rzeczy, jedna cholerna rzecz po drugiej, przeraża wielu ludzi”.

Ale pozwolenie sobie na wierzenie, że nawet ten chaos ma cel, pozwala ci cofnąć się o krok i przyjrzeć się bliżej swojemu życiu. Pozwala wybierać rzeczy, które mają znaczenie i mają sens. To sprawia, że podejmujesz lepsze decyzje w przyszłości i daje ci to nową motywację i cel, by iść naprzód.

Wiara, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu dostarcza cennych lekcji

Pixabay

Wróćmy do wyrażenia „wszechświat zawsze się zmienia”. To znaczy, że Ty też. Wszystko, co dzieje się z jakiegoś powodu, daje cenne lekcje. Może nawet zniszczyć Twoje stare przekonania, dosłownie zmieniając Cię w lepszą wersję siebie.

Nauczysz się patrzeć na rzeczy w innym świetle. Twoje ideały i sposób, w jaki podchodzisz do rzeczy, mogą zmienić się o 180 stopni.

Zmiana jest ważnym aspektem życia. Niepowodzenia są po to, by nauczyć nas wspaniałych lekcji. To są rzeczy, których wszyscy powinniśmy się nauczyć.

Kto powiedział, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu?

Oto kilka słynnych cytatów ludzi, którzy uważają, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu.

„Wierzę, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Ludzie zmieniają się po to, abyśmy mogli nauczyć się sobie ich odpuszczać. Sprawy przyjmują czasami zły obrót, po to, byśmy mogli docenić je, kiedy wszystko jest dobrze. Wierzymy w kłamstwa po to, by w końcu nauczyć się ufać tylko sobie, a czasami dobre rzeczy rozpadają się po to, aby jeszcze lepsze mogły powstać…” – Marilyn Monroe.

„Zdarzają się złe rzeczy; To, jak na nie odpowiadam, określa mój charakter i jakość mojego życia. Mogę siedzieć w wiecznym smutku, unieruchomiony powagą mojej straty, lub mogę wybrać, żebym powstał z bólu i cenił najcenniejszy dar, jaki mam – samo życie” – Walter Anderson.

„Wiedziałem, że wszystko wydarzyło się z jakiegoś powodu. Chciałbym tylko, żeby powód się pospieszył i ujawnił – Christina Lauren, książka Piękny drań.

„Świat jest tak nieprzewidywalny. Wszystko dzieje się nagle, nieoczekiwanie. Chcemy mieć poczucie, że kontrolujemy nasze własne istnienie. W pewnym sensie tak, w pewnym sensie nie. Rządzą nami siły przypadku i zbiegów okoliczności” – Paul Auster.

„Nie możesz być odważny, jeśli przytrafiają ci się tylko wspaniałe rzeczy” – Mary Tyler Moore

„Czy wierzysz, że w życiu nie ma zbiegów okoliczności? Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Każda osoba, którą spotykamy, ma w naszym życiu rolę, zarówno dużą, jak i małą. Niektórzy zranią, zdradzą i sprawią, że będziemy płakać. Niektórzy dadzą nam lekcję nie po to, aby nas zmienić, ale abyśmy stali się lepszymi ludźmi” – Cynthia Rusli.

„Cuda zdarzają się codziennie, zmień swoje postrzeganie tego, czym jest cud, a zobaczysz je wszędzie wokół siebie” – Jon Bon Jovi.

„Zdarzają się smutne rzeczy. Ale nie musimy żyć wiecznie w smutku” – Mattie Stepanek.

„Przechodzimy przez nasze kariery i rzeczy nam się przytrafiają. Te doświadczenia uczyniły mnie tym, kim jestem” – Thomas Keller.

„Zawsze znajdzie się powód, dla którego spotykasz ludzi. Albo potrzebujesz ich do zmiany swojego życia, albo jesteś tym, który zmieni ich życie” – Angel Flonis Harefa.

„W końcu wszystko układa się na swoim miejscu. Do tego czasu śmiej się z zamieszania, żyj chwilą i wiedz, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu” – Albert Schweitzer.

Końcowe myśli

Ludzie mają obsesję na punkcie karmy, losu czy nieszczęśliwego zdarzenia. Trudno to wyjaśnić. Ale ostatecznie wystarczy chwycić się czegoś stabilnego, gdy życie ciągnie dywan pod nasze stopy.

Ważne jest, aby nadal wierzyć, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Daje nam to cenną introspekcję, która może być trudna do uzyskania, gdy życie staje się naprawdę trudne.

Jednak jeszcze ważniejsze jest, aby pamiętać, że równowaga jest niezbędna.

Tak, wiara w to, że istnieje powód, dla którego sprawy nie idą zgodnie z planem, jest piękna. Ale nigdy nie zapominaj o sile woli i ciężkiej pracy.

Ostatecznie wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Ale to, co możesz kontrolować, to Twoja reakcja na to.

johannesfloe.com – Art to remember