Wulkan Etna wybucha i wystrzeliwuje lawę w niebo

0
425

Wulkan Etna wybuchł, wystrzeliwując lawę i popiół w niebo. Obejrzyj nagranie poniżej.

Wulkan na Sycylii we Włoszech – który jest najbardziej aktywny w Europie – wybuchł i stworzył ogromne chmury popiołu, dryfujące po okolicy, jako strumienie lawy wystrzeliwane z wulkanu.

Chociaż może to wyglądać na ognisty i przerażający widok, nie było doniesień o urazach lub uszkodzeniach, a szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii INGV Stefano Branco powiedział agencji prasowej AGI, że „widzieliśmy gorsze sytuacje”, a tym „ wcale się nie martwi”.

Lotnisko w Katanii zostało jednak zamknięte ze względów ostrożności, a służby ratownicze poinformowały, że monitorują sytuację w trzech wioskach u stóp wulkanu – Linguaglossa, Fornazzo i Milo.

Tobie i mnie ten widok może wydawać się dość niepokojący, ale wulkan wybuchał od wieków i był szczególnie aktywny w ostatnich dziesięcioleciach.

Czytaj: Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!

Erupcja sprawiła, że na niebie pojawiły się chmury popiołu. Źródło: PA

Oczywiście erupcje mogą być niezwykle niebezpieczne, a w 1669 roku seria erupcji pochłonęła 20 000 istnień ludzkich; ale miejscowi starają się żyć swoim życiem pomimo pojawiającego się co jakiś czas zagrożenia.

To w zasadzie jak hałaśliwy i pełen temperamentu sąsiad, którego wystarczy mieć na oku.

W międzyczasie w Kazachstanie pojawił się nowy wulkan. Nazwano go „lodowym wulkanem”.

Ta niesamowita konstrukcja, wysoka na ponad 13 metrów, jest wynikiem podziemnego źródła w regionie Ałmaty, między wioskami Kegan i Shrganak, około czterech godzin drogi od stolicy Nur-Sultan.

Wulkan został utworzony przez wodę, która wyrosła z ziemi i natychmiast zamarzła.

Czytaj: 30 zdjęć pokazujących przerażającą moc wulkanu Taal, który wybuchł na Filipinach

Czy wiesz, że obecnie powstają także lodowe wulkany? Źródło: Ruptly

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy gromadzą się, aby na własne oczy zobaczyć lodowy wulkan.

Miejscowi uważają, że jest to woda z podziemnego źródła, która po wystrzeleniu natychmiast zamarzła w powietrzu. 

Mówiąc o imponującym spektaklu, mieszkaniec powiedział: „Generalnie jest to woda artezyjska, która tryska z ziemi. Latem tu wszystko kwitnie zielenią.

„A wraz z nadejściem zimy, w przeddzień Nowego Roku, góra lodowa wzrasta do 14 metrów i tworzy piękne miejsce na świetne zdjęcia. Zdarzyło się, że wraz z przyjaciółmi przybyliśmy na„ górę lodową ”, aby uczcić Nowy Rok.”

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org