Od stycznia zarejestrowano ponad 1000 trzęsień ziemi jako część trwającego roju na wulkanie Yellowstone.
Jamie Farrell, adiunkt na Wydziale Geologii i Geofizyki Uniwersytetu Utah, powiedział Newsweek, że rój trzęsień ziemi (rój sejsmiczny) wydaje się mieć okresy zwiększonej aktywności, zanim stanie się mniej aktywny.
Jak dotąd rój był najbardziej aktywny od końca sierpnia do połowy września. Na przykład we wrześniu rój, który znajduje się około 19 km na południowy zachód od Mammoth Hot Springs w pobliżu jeziora Grizzly, spowodował ponad 500 trzęsień ziemi.
W październiku Uniwersytet Utah zarejestrował 238 trzęsień ziemi jako część tego roju, z łącznej liczby 344 w całym regionie Yellowstone.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Region Yellowstone jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów w Stanach Zjednoczonych. Od 1973 roku w regionie zarejestrowano ponad 50 000 trzęsień ziemi, chociaż zdecydowana większość jest zbyt mała, aby mogła być odczuwalna przez ludzi.
Park Narodowy Yellowstone – który rozciąga się na Wyoming, Montana i Idaho – znajduje się na szczycie dużego, stosunkowo młodego i aktywnego systemu wulkanicznego, który często jest określany jako Superwulkan Yellowstone. System ten zawiera magmę (podziemną stopioną skałę) wrzącą i pod ciśnieniem wodę oraz szereg aktywnych uskoków.
Czytaj: Ciekawostki o Parku Narodowym Yellowstone
W regionie Yellowstone co roku występuje średnio około 1500-2500 trzęsień ziemi, przy czym około połowa z nich występuje jako część rojów.
Roje trzęsień ziemi to zdarzenia, w których wiele incydentów sejsmicznych ma miejsce na lokalnym obszarze w stosunkowo krótkim czasie bez towarzyszącego im głównego wstrząsu.
Według Farrella, w tym roku rój w pobliżu jeziora Grizzly wytworzył ponad 1000 zdarzeń i ich liczba jest liczona. Rój rozpoczął się od małej liczby trzęsień ziemi w styczniu, ale zdecydowana większość trzęsień miała miejsce w drugiej połowie roku.
Trzęsienia ziemi w roju nie odnotowały wielkości większej niż 3,9, co uważa się za niewielkie. Trzęsienie ziemi o takiej sile może być odczuwalne, ale bardzo rzadko powoduje szkody.
Większość trzęsień ziemi w roju jest znacznie słabsza, a wiele z nich jest niezauważalnych dla ludzi i wykrywalnych jedynie za pomocą sejsmometrów.
Zjawisko rojów trzęsień ziemi w regionach wulkanicznych nie jest wyjątkowe dla Yellowstone. Istnieje kilka teorii wyjaśniających, dlaczego roje te występują, ale według Farrella na obszarach wulkanicznych najczęstszym źródłem jest ruch płynów w skorupie.
„Te płyny mogą być wieloma różnymi źródłami: między innymi magma, woda, gazy” – powiedział. „Najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest woda przepływająca przez skorupę, ale nie możemy być tego w 100 procentach pewni”.
Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa
W całym Yellowstone, Uniwersytet Utah zarejestrował ponad 2100 trzęsień ziemi od 1 stycznia tego roku, co mieści się w średnim rocznym zakresie, z dwoma miesiącami do końca 2022 roku.
W 2021 roku, w regionie odnotowano łącznie 2773 trzęsienia ziemi, jak wynika z rocznego raportu Obserwatorium Wulkaniczne Yellowstone przeprowadzonego przez Służbę Geologiczną Stanów Zjednoczonych.
Chociaż wynik był wyższy niż 1722 trzęsienia odnotowane w 2020 roku, nie jest znacząco poza historycznym średnim zakresem. Największy rój 2021 roku składał się z 825 zdarzeń, które miały miejsce w okresie 15–25 lipca pod jeziorem Yellowstone.
Nie jest niczym niezwykłym, że roje trzęsień ziemi wykazują duże, nagłe wybuchy aktywności, takie jak 10-dniowe wydarzenie nad jeziorem Yellowstone w 2021 roku.
Największy rój w ostatnich latach wystąpił między czerwcem a wrześniem 2017 roku, kiedy na obszarze między jeziorem Hebgen a basenem Norris Geyser zarejestrowano ponad 2400 trzęsień ziemi.