
Świat zmierza do największego masowego wyginięcia od czasów dinozaurów w ciągu następnej dekady, popychając miliony roślin i zwierząt do wyginięcia, twierdzi WWF.
Słonie, niedźwiedzie polarne, rekiny, żaby i ryby są zagrożone według organizacji ekologicznej w swoim raporcie Zwycięzcy i Przegrani z 2021 roku (Winners and Losers of 2021).
„W ciągu następnej dekady może wyginąć około miliona gatunków — co byłoby największym masowym wymieraniem od końca ery dinozaurów” –czytamy w raporcie.
Obecnie 142 500 gatunków znajduje się na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), a 40 000 z nich jest „zagrożonych wyginięciem”.
To największa liczba od czasu utworzenia listy w 1964 roku.
WWF ostrzega przed „katastroficzną eskalacją globalnego wyginięcia gatunków” i wzywa do zawarcia nowego globalnego paktu ochrony.
Afrykański słoń leśny jest jednym ze zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem po tym, jak jego liczebność spadła o 86 procent w ciągu 31 lat.
Według WWF niedźwiedzie polarne są również zagrożone z powodu szybkiego topnienia paku lodowego Oceanu Arktycznego.
Czytaj: Czy będziemy świadkami wyginięcia niedźwiedzi polarnych?

WWF szacuje, że do lata 2035 roku Arktyka może być całkowicie wolna od lodu.
Przełowienie, utrata siedlisk i kryzys klimatyczny doprowadziły do zmniejszenia liczby rekinów i płaszczek o 30 procent, twierdzi organizacja zajmująca się zwierzętami.
Czytaj: Mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną. Raport WWF Living Planet 2018.
Istnieje obawa, że żaby drzewne i ropuchy w Niemczech nie przetrwają masowego wyginięcia, a połowa rodzimych gatunków płazów w tym kraju jest obecnie wymieniona jako zagrożona z powodu budowy.
Na liście znajduje się również przyszynka szlachetna, największy małż w Morzu Śródziemnym.
Pomimo surowych ostrzeżeń, WWF twierdzi, że jest jeszcze „promień nadziei”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Liczebność nosorożców indyjskich wzrosła w Nepalu dzięki działaniom ochronnym.
We współpracy z rządem wprowadzono środki ochronne, dzięki którym liczba nosorożców indyjskich wzrosła o 16 procent od 2015 roku.
Liczebność rysia iberyjskiego również zwiększyła się dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 18 lat, mając 1111 zwierząt w Hiszpanii i Portugalii po tym, jak był na skraju wyginięcia.
Program przesiedleń doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby orłosępów w Alpach, z których 300 latało nad regionem.
Czytaj: 13 imponujących zwierząt z listy zagrożonych gatunków. Są naprawdę piękne!