WWF obawia się, że zmiany klimatyczne i utrata siedlisk doprowadzą do masowego wyginięcia

0
368
Afrykański słoń leśny jest jednym ze zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem po tym, jak jego liczebność spadła o 86 procent w ciągu 31 lat. Zdjęcie: Twitter/Don Pappi

Świat zmierza do największego masowego wyginięcia od czasów dinozaurów w ciągu następnej dekady, popychając miliony roślin i zwierząt do wyginięcia, twierdzi WWF.

Słonie, niedźwiedzie polarne, rekiny, żaby i ryby są zagrożone według organizacji ekologicznej w swoim raporcie Zwycięzcy i Przegrani z 2021 roku (Winners and Losers of 2021).

W ciągu następnej dekady może wyginąć około miliona gatunków — co byłoby największym masowym wymieraniem od końca ery dinozaurów” –czytamy w raporcie.

Obecnie 142 500 gatunków znajduje się na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), a 40 000 z nich jest „zagrożonych wyginięciem”.

To największa liczba od czasu utworzenia listy w 1964 roku.

WWF ostrzega przed „katastroficzną eskalacją globalnego wyginięcia gatunków” i wzywa do zawarcia nowego globalnego paktu ochrony.

Afrykański słoń leśny jest jednym ze zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem po tym, jak jego liczebność spadła o 86 procent w ciągu 31 lat.

Według WWF niedźwiedzie polarne są również zagrożone z powodu szybkiego topnienia paku lodowego Oceanu Arktycznego.

Czytaj: Czy będziemy świadkami wyginięcia niedźwiedzi polarnych?

Przełowienie, utrata siedlisk i kryzys klimatyczny doprowadziły do zmniejszenia liczby rekinów i płaszczek o 30 procent. Zdjęcie: Pixabay

WWF szacuje, że do lata 2035 roku Arktyka może być całkowicie wolna od lodu.

Przełowienie, utrata siedlisk i kryzys klimatyczny doprowadziły do zmniejszenia liczby rekinów i płaszczek o 30 procent, twierdzi organizacja zajmująca się zwierzętami.

Czytaj: Mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną. Raport WWF Living Planet 2018.

Istnieje obawa, że żaby drzewne i ropuchy w Niemczech nie przetrwają masowego wyginięcia, a połowa rodzimych gatunków płazów w tym kraju jest obecnie wymieniona jako zagrożona z powodu budowy.

Na liście znajduje się również przyszynka szlachetna, największy małż w Morzu Śródziemnym.

Pomimo surowych ostrzeżeń, WWF twierdzi, że jest jeszcze „promień nadziei”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według WWF zagrożone są również niedźwiedzie polarne z powodu szybkiego topnienia paku lodowego na Oceanie Arktycznym. Zdjęcie: Pixabay

Liczebność nosorożców indyjskich wzrosła w Nepalu dzięki działaniom ochronnym.

We współpracy z rządem wprowadzono środki ochronne, dzięki którym liczba nosorożców indyjskich wzrosła o 16 procent od 2015 roku.

Liczebność rysia iberyjskiego również zwiększyła się dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 18 lat, mając 1111 zwierząt w Hiszpanii i Portugalii po tym, jak był na skraju wyginięcia.

Program przesiedleń doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby orłosępów w Alpach, z których 300 latało nad regionem.

Czytaj: 13 imponujących zwierząt z listy zagrożonych gatunków. Są naprawdę piękne!