Wybuch wulkanu na La Palma. Wrząca lawa uchwycona na filmie

0
450
La Palma: wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zdjęcie: Twitter

Niesamowite sceny w miejscu wulkanu La Palma, gdy morze wrzącej lawy spływa w kierunku mieszkańców i budynków.

Jak widać na filmie na Twitterze, specjaliści z Instytutu Wulkanicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan) porównali silny prąd wulkanu do lawowego tsunami, które może osiągnąć temperaturę do 1240 stopni Celsjusza.

Wulkan wybucha energicznie od prawie czterech tygodni. Płyną rzeki lawy, spadają głazy wielkości budynków i powstają chmury popiołu, pozostawiając po sobie wiele zniszczeń.

W sumie około 656 hektarów i 1458 budynków zostało uszkodzonych, a prędkość lawy się zwiększa, nie zwalniając według geologa CSIC Raúla Péreza. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych.

Lawa pochłonęła także cementownię oraz liczne plantacje bananów i awokado, które są kluczowe dla gospodarki wyspy.

„Wulkan uwalnia chmurę gazów o wysokości 3000 metrów z dużymi ilościami dwutlenku siarki, 17 774 ton dziennie, a ilość ta musiałaby spaść do 100, aby sądzić, że erupcja dobiega końca” – powiedziała rzeczniczka Wysp Kanaryjskich, María José Blanco.

W piątek rano na wyspie odczuło się około 60 trzęsień ziemi. Aktywność sejsmiczna jest powszechna po dużej erupcji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wulkan wybucha energicznie od prawie czterech tygodni (Zdjęcie: Getty)

Popiół zmienił krajobraz

Fotograf z Wysp Kanaryjskich zamieścił zdjęcia w odstępie kilku tygodni, pokazując, jak erupcja wulkanu całkowicie zmieniła krajobraz i zniszczyła większość drzew i zieleni.

Czytaj: Piękno Wysp Kanaryjskich.

Obejrzyj lawowe tsunami w akcji

Naukowcy powiedzieli na Twitterze, że w filmach nakręconych przez zespół Involcan przepływ lawy postępuje „z niesamowitą prędkością”. Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć imponujące sceny lawowego tsunami.

Czytaj: Zorza polarna nad wybuchającym wulkanem