Wybuchł wulkan Sinabung, nie wydano nakazów ewakuacji

0
353
Wulkan Sinabung w Indonezji był uśpiony przez wieki, zanim powrócił do życia w 2010 roku.

Zdjęcia udostępnione przez lokalną agencję geologiczną przedstawiają kolumnę gęstego, ciemnego dymu wydobywającego się z krateru.

Indonezyjski wulkan Sinabung wybuchł w środę, wyrzucając w niebo potężną kolumnę dymu i popiołu. Erupcja wulkanu w prowincji Sumatra Północna trwała około 12 minut, podała lokalna agencja geologiczna.

„Materiał wulkaniczny osiągnął wysokość 4500 metrów i utrzymywał się przez dość długi czas” – powiedział AFP szef punktu monitoringu agencji Sinabung, Armen Putra.

Zdjęcie udostępnione przez agencję przedstawiają kolumnę gęstego, ciemnego dymu wydobywającego się z krateru. Agencja dodała, że chmury dymu i popiołu wędrowały 1000 metrów od szczytu.

Nie wydano nakazu ewakuacji, ponieważ gruzy nie dotarły do najbliższych wiosek i nie zgłoszono zakłóceń w lotach w okolicy.

Ale władze poinstruowały ludzi, aby unikali pięciokilometrowej strefy wokół krateru, która od lat była niezamieszkana, ponieważ wzrosła aktywność wulkaniczna.

Czytaj: Zorza polarna nad wybuchającym wulkanem

Ludzie patrzą, jak wulkan Sinabung wybucha w Karo na Sumatrze Północnej w Indonezji. Zdjęcie: AP

Sinabung, wulkan o wysokości 2460 metrów, był uśpiony przez wieki, zanim w 2010 roku powrócił do życia, kiedy erupcja zabiła dwie osoby.

Wulkan wybuchł ponownie w 2013 roku i od tego czasu pozostaje bardzo aktywny.

W następnym roku erupcja zabiła co najmniej 16 osób, a siedem zginęło w wybuchu w 2016 roku.

Indonezja – archipelag ponad 17 000 wysp – ma prawie 130 aktywnych wulkanów.

Indonezja znajduje się na „Pierścieniu Ognia”, pasie granic płyt tektonicznych okrążających Ocean Spokojny, gdzie występuje częsta aktywność sejsmiczna.

Góra Sinabung to jeden z ponad 130 aktywnych wulkanów w Indonezji. Zdjęcie: AP

johannesfloe.com – Art to remember