Wybuchy gniewu – można nad nimi kontrolować!

0
1058
zdjęcie: pixabay.com

Każdy z nas czasami jest zdenerwowany. Nagły wybuch gniewu jest reakcją, która pojawia się w naszym zachowaniu, gdy coś pójdzie niezgodnie z naszym planem, kiedy okaże się, że nie tak miało być. I chociaż patrząc na to z boku, widzimy, że jest to dziecinna odpowiedź na przeciwności losu, to jednak bardzo często wybuchamy gniewem, ponieważ inaczej nie umiemy poradzić sobie z tą emocją. Na szczęście wybuchy gniewu można kontrolować. 

Każdemu z nas chociaż raz w życiu przydarzył się wybuch gniewu. Reagujemy tak, ponieważ nie zostaliśmy nauczeni, że można zareagować inaczej.

W takiej sytuacji pozwalasz, aby emocje wzięły górę. Jeżeli robisz to rzadko, to jeszcze pół biedy, ale gdy za każdym razem, gdy Ci się coś nie podoba wybuchasz gniewem, to jest to bardzo dziecinne zachowanie i wyraźnie wskazuje na to, że Ty jako dorosła osoba nie jesteś w stanie poradzić sobie z frustracją i zawsze chcesz postawić na swoim.

PRZECZYTAJ TAKŻE: RAKOTWÓRCZE PRZEKĄSKI – LEPIEJ ICH UNIKAJ W SWOJEJ KUCHNI! – f7dobry.com

Ludzie, którzy często wybuchają gniewem, ślepo wierzą, że to jedyny sposób na zdobycie tego, czego chcą, na udowodnienie, że ma się rację. Gwarantuję, że to nie jedyny sposób. Możesz nauczyć się reagować w zupełnie inny sposób, który będzie korzystniejszy dla obu stron. Możesz poradzić sobie z emocjami i reagować mniej agresywnie i bardziej asertywnie, bez ranienia drugiej osoby, bez atakowania jej.

Następnym razem, gdy poczujesz, że wzbierają się w Tobie negatywne emocje, niech zapali Ci się pomarańczowa lampka sygnalizująca, że nie musisz wybuchać gniewem i gniew nie musi zaślepiać Ci oczu.

zdjęcie: pixabay.com

Poznaj podstawowe strategie kontrolowania wybuchów gniewu:

1. Powiedz, co Cię boli

To, że masz zacząć kontrolować swój gniew, nie oznacza, że masz go ukrywać i udawać, że wszystko jest ok, gdy tak naprawdę nie jest. Czasami istotne jest, aby nasz rozmówca zrozumiał, co czujemy w danej chwili, aby następnym razem nie dopuścić do takiej sytuacji i nazbierania się negatywnych emocji.

Kiedy czujesz, że zaczynasz się wściekać i wzbiera się w Tobie gniew, nie czekaj – wyjaśnij póki jeszcze nie wybuchłaś na spokojnie, dlaczego tak bardzo się rozgniewałaś. Czasami sam fakt, że mamy świadomość, że zaczynamy być źli i zwracamy na to bezpośrednio uwagę drugiej osobie, ma oczyszczający efekt. Zaczynamy się uspokajać.

2. Zrób mentalną przerwę

Emocje związane z gniewem nie wzbierają się w nas natychmiastowo, to proces, w którym czujemy, że jesteśmy coraz bardziej wściekli i ta wściekłość staje się coraz silniejsza. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że negatywne emocje zaczynają się wzbierać, jak dmuchany balon, to aby nie dopuścić do tego, że ten balon w końcu pęknie, zrób sobie mentalną przerwę, czyli policz do 10 (to stare jak świat, ale zawsze działa), oddychaj głęboko, lub gdy masz taką możliwość zrób coś relaksującego. Dzięki tym sposobom osiągniesz dystans psychiczny i odzyskasz kontrolę nad swoimi emocjami.

3. Nie stwarzaj sobie problemów

Zapewne masz wystarczająco dużo problemów, nie stwarzaj ich sobie na siłę. Większość ludzi w trakcie wybuchu gniewu widzi wszystko w czarnych kolorach. Wszystko odbiera w kategorii problemów. Wtedy nawet malutka drobnostka urośnie do rangi gigantycznego problemu. Zapamiętaj, że gniew to najczęściej następstwo konfliktów i nieporozumień, dlatego, zamiast skupiać się na problemach, skup się na rozwiązaniach, które mogą zmienić tę sytuację.

4. Weź odpowiedzialność za swój gniew

W gniewie rzucamy oskarżeniami, generalizujemy i ogólnikowo podchodzimy do sprawy. W ten sposób stwarzamy obustronny dyskomfort, który prowadzi do ślepego zaułka nienawiści i złości. Dlatego, aby zapanować nad wybuchem gniewu zawsze mów w pierwszej osobie, nie obwiniaj innych, wyrażaj emocje w jasny sposób i bierz za nie odpowiedzialność. Słowami można bardzo mocno zranić.

5. Nie próbuj mieć zawsze racji

Gdy wybuchasz gniewem, przekazujesz prosty przekaz: „wszystko ma być po mojej myśli”. Ludzie, którzy reagują gniewem najczęściej są przekonani, że to oni mają rację, a każde przeciwstawienie się ich zdaniu, jest atakiem. Dlatego, aby kontrolować swój gniew, koniecznie musisz pozbyć się myślenia, że zawsze masz rację i musisz „wygrać” w tym pojedynku, w tym konflikcie. Pokora też jest cenną wartością. Nie zachowuj się tak, jakbyś postradała wszystkie zmysły, bo do niczego dobrego Ciebie to nie zaprowadzi.

6. Odpuść urazy

Czasami gniew wzbiera się w nas latami (najczęściej między członkami rodziny), bo jest związany z konkretną sytuacją, która nie została od razu wyjaśniona i która pociąga za sobą ciężki do udźwignięcia uraz. Wtedy obojętnie, co zrobi konkretna osoba, co powie i jak się zachowa – zawsze odbierzemy to jako zapalnik, który w każdym momencie może rozpalić pożar. Dlatego, aby uniknąć takiego kilkuletniego wybuchu gniewu odpuść sobie urazy i wzajemnie sobie wybaczcie. Życie jest krótkie.

7. Nie generalizuj

Gdy już wybuchłaś gniewem takie słowa jak „nigdy” i „zawsze” są na porządku dziennym i tylko dolewają oliwy do ognia. Gdy jesteś rozgniewana, staraj się nie generalizować, bądź konkretna i skup się na rozwiązaniu konfliktowej sytuacji, a nie na wyciąganiu brudów z przeszłości, żeby jeszcze bardziej dowalić. Zapamiętaj, że logika pokonuje gniew, a gniew wywołuje irracjonalność. Skup się na jednej kwestii, aby osiągnąć porozumienie.

8. Pomyśl o konsekwencjach

Kiedy czujesz, że wzbiera się w Tobie złość zawsze pomyśl o konsekwencjach. Przypomnij sobie, jak się czułaś i ile czasu zmarnowałaś na powrót do normalności po wcześniejszym wybuchu gniewu. Zastanów się, czy warto i czy coś zyskasz takim zachowaniem. Wtedy prawdopodobnie zauważysz, że taki wybuch złości to więcej szkód niż pożytku. Gniew potrafi zaślepić nam oczy, jest bardzo szkodliwą emocją, która niszczy spokój.

Następnym razem, gdy poczujesz, że wzbiera się w Tobie gniew, zadaj sobie pytania:

  • czy warto na tym stracić spokój i komfort?
  • czy tylko tak mogę zareagować?
  • czy nie lepiej będzie, jak porozmawiam?
  • kogo najbardziej ukarzę takim zachowaniem?
  • czy właśnie takiego życia chcę?
  • podejdź do lustra, spójrz sobie w oczy i spytaj samą siebie, czego chcesz od życia, co Cię cieszy, co zapewni Ci spokój? Zauważysz, że w wyobrażeniu o szczęśliwym życiu, nie ma miejsca na negatywną emocję, jakim jest gniew.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7poznan.pl