Wychowywanie dzieci obok babci to najlepszy prezent, jaki możesz im dać

0
528

Wychowywanie naszych dzieci blisko dziadków to jeden z najwspanialszych prezentów, jakie mogliśmy im dać. Jest 5 powodów!

Jest coś niesamowitego w powiązaniu między dziadkami a wnukami i sięga o wiele głębiej niż tylko pokrewieństwo. Komunikacja z dziadkami jest bardzo korzystna dla dzieci.

Nauka to potwierdza, ale nie potrzebujemy kolejnych badań, aby potwierdzić to, co wiemy. Wystarczy spojrzeć na szczęśliwe dziecko, które jest u dziadków.

Czytaj: Dlaczego dzieci potrzebują dziadków w swoim życiu? Poznaj 15 powodów!

Dziadkowie to skarby inne niż ktokolwiek inny w naszym życiu. Tak więc, chociaż z pewnością przyjrzymy się temu, co nauka ma do powiedzenia, zajrzyjmy do naszych serc i dzieciństwa, aby dowiedzieć się, dlaczego dziadkowie są tak dobrzy dla naszych dzieci.

Oto 5 powodów, dla których bliska więź z dziadkami to najlepszy prezent dla każdego dziecka:

1. Dzieci zawsze otrzymają dodatkowe wsparcie. Dziadkowie to bezpieczna przystań.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazało, że dzieci, które są blisko swoich dziadków, mają mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych oraz są w stanie lepiej radzić sobie z traumatycznymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak rozwód lub zastraszanie w szkole.

Dziadkowie mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, które pomaga dzieciom w trudnych sytuacjach.

2. Pamięć pokoleniowa i samoidentyfikacja pomagają dzieciom lepiej radzić sobie z trudnościami.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Inne badania sugerują, że posiadanie tożsamości pokoleniowej lub zrozumienie historii rodziny i tego, jak się do niej pasuje, może uczynić dzieci bardziej odpornymi i pomóc im lepiej kontrolować swoje życie, nawet jeśli świat poza ich rodziną wydaje się wymykać spod kontroli.

Psychologowie, którzy badali tolerancję dzieci na stres po atakach z 11 września, stwierdzili, że ci, którzy wiedzieli więcej o historii swojej rodziny, lepiej radzili sobie ze stresem. Ta wiedza może pomóc dziecku zrozumieć, że jest częścią czegoś większego niż on sam. Świadomość, że poprzednie pokolenia przeszły przez swoje ciężkie czasy, pomaga dzieciom radzić sobie i odzyskiwać siły.

3. Bliska więź z dziadkami uczy dzieci szanować starszych ludzi ze względu na ich wiek.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Kiedyś wszyscy się zestarzejemy i oczywiście nie chcemy, aby następne pokolenie nas dyskryminowało, kiedy to się stanie. Na szczęście najlepszym antidotum na ageizm jest rozwijanie pozytywnych relacji między dziećmi a ich dziadkami.

Według badania, w którym wzięło udział 1151 belgijskich dzieci w wieku od 7 do 16 lat, wszystkie dzieci, które były zżyte ze swoimi dziadkami były mniej lekceważące wobec osób starszych.

Natomiast dzieci, które miały złe relacje ze starszymi krewnymi (niekoniecznie pod względem liczby kontaktów, a raczej ich jakości), częściej traktowały osoby starsze bardziej lekceważąco.

Czytaj: W Krakowie za bilety komunikacji miejskiej zapłacisz Blikiem

4. Komunikacja ze starszym pokoleniem chroni przed depresją.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Badania przeprowadzone w Boston College w 2014 r. wykazały związek między interakcjami starszych dzieci z członkami rodziny a niższym poziomem depresji u wszystkich członków rodziny. Wnuki przedstawiają starszym krewnym gadżety i nowoczesne urządzenia, a dziadkowie dzielą się życiowymi doświadczeniami i radami.

johannesfloe.com – Art to remember

5. Dzieci pomagają dziadkom żyć dłużej.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Nauka w końcu udowodniła, że ​​bliskość dziadków jest korzystna nie tylko dla dziecka, ale także dla niego samego. Dzieci stają się bardziej odporne, a dziadkowie zdrowsi.

Badacze odkryli, że opieka nad wnukami przedłuża życie osób starszych średnio o pięć lat. Komunikacja międzypokoleniowa jest naprawdę korzystna!

Dbajcie o swoich dziadków!

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org