Wyjątkowa rasa gołębi, która zamiast latać wykonuje salta w tył

0
1137
Zdjęcie: Vivek Doshi/Unsplash

Chociaż na Ziemi jest wiele gatunków nielotnych ptaków, uważa się, że gołąb Parlor Roller jest jedynym selektywnie hodowanym przez ludzi, dopóki nie utracił zdolności do wznoszenia się w przestworza i rozwinął zupełnie nowy i dziwaczny sposób poruszania się – salta w tył.

Widząc gołębia robiącego salta na ziemi, można by pomyśleć, że ma jakąś padaczkę, ale w rzeczywistości ptaki te tarzają się po ziemi, ponieważ przychodzi im to naturalnie.

Nikt nie wie dokładnie, jak i kiedy powstała rasa, ale eksperci i entuzjaści spekulują, że jej początków można doszukiwać się w Szkocji w połowie XIX wieku, kiedy to ktoś prawdopodobnie natknął się na okaz z lekką tendencją do toczenia się po ziemi i uznał, że warto podkreślić tę wyjątkową rasę poprzez selektywną hodowlę. Uważa się, że przez lata selektywnej hodowli uzyskano gołębie, które przetaczały się na duże odległości.

Czytaj: 34 majestatyczne gołębie, które udowadniają, że te ptaki mają więcej kolorów niż tylko biel i szarość

Parlor Roller. Źródło: Twitter

Parlor Roller jest gołębiem, który waży od 198 do 283 gramów i występuje w różnych kolorach. To, co odróżnia go od innych ras gołębi, to niezdolność do latania i tendencja do ciągłego wykonywania salt na ziemi.

Co ciekawe, Parlor Roller są fizycznie przystosowane do latania i nie są cięższe niż inne rasy gołębi, więc nie ma logicznego powodu, dla którego nie mogą latać.

Dokładna przyczyna tego jest nieznana, ale niektórzy uważają, że mają „pewne defekty w ośrodkach równowagi w mózgu”, które powodują, że toczą się po ziemi zamiast latać.

Czytaj: Student z Wrocławia drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów

Robienie salt do tyłu jest tym, w czym te gołębie są dobre i do czego są hodowane.

Hodowcy trzymają je w dłoni i toczą po ziemi jak kule do kręgli, tylko po to, by ptak zaczął robić swoje pokazowe salta. Ptaki mogą tak się toczyć po ziemi do kilkudziesięciu metrów. Obecny rekord najdłuższego dystansu wynosi aż 201 metrów.

Parlor roller jest bardziej ekstremalną odnogą innej rasy gołębi uzdolnionych akrobatycznie, parlor tumbler.

Najbardziej zauważalną różnicą między nimi jest to, że tumbler może latać i przewracać się w powietrzu, podczas gdy roller nie może w ogóle latać w wieku około trzech miesięcy. Wcześniej na krótko osiągają pewien poziom lotu.

Mimo kontrowersji wśród miłośników zwierząt, z których wielu uważa za okrutne hodowanie żywych istot w celu wzmocnienia tego, co uważają za niepełnosprawność, gołębie parlor roller są bardzo popularne wśród hodowców.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl