Wynagrodzenia w Rumunii wyprzedziły wynagrodzenia w Polsce

0
633
Rumunia obniżyła VAT i inne podatki. Skutek? Wzrost wpływów do budżetu. Zdjęcie: pixabay.com

Jak to możliwe, że Rumuni tak kojarzeni z biedą w ciągu 5 lat nadrobili ogromny dystans do Polski, a za chwilę zostawią naszą gospodarkę w tyle?

5 lat temu rząd Rumunii zdecydował się na radykalne obniżki podatków. Zlikwidowano całkowicie lub obniżono ponad 100 podatków. W tym VAT z 24% do 19% obecnie i rozważana jest dalsza obniżka do 16%.

Od 1 stycznia 2016 roku w Rumunii podstawowa stawka VAT wynosiła 20%, co oznacza, że obniżono ją o 4 punkty procentowe względem poprzedniej stawki. Obniżenie VAT-u i innych podatków w Rumunii doprowadziło do wzrostu wpływów do budżetu.

Przeciw obniżeniu VAT w Rumunii był Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska. O złym kroku i fatalnych skutkach dla gospodarki mówił także rumuński bank centralny. Nie zniechęciło i nie powstrzymało to jednak rządu Rumunii przez obniżeniem stawek podatku VAT. I co stało się potem? Gwałtownie wzrosły wpływy i nadwyżka budżetowa.

johannesfloe.com – Art to remember

Od 1 stycznia 2016 roku stawka podatku VAT w Rumunii wynosi 20%. To o 4 punkty procentowe mniej względem poprzedniej stawki. A rząd i tak dążył do obniżenia VAT-u do 19%, ale nie zgodziła się Bruksela i MFW. Ustalono, że stawka podatku VAT 19% wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

W Rumunii podstawową stawkę VAT podniesiono z 19 do 24% w 2010 roku, gdy był kryzys finansowy.

W czerwcu 2015 roku VAT na żywność został obniżony z 24 do 9%. Od 1 stycznia tego roku cięcia VAT-u na 9% dotyczyły również dostaw wody dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Obniżka VAT-u to nie jedyny krok w Bukareszcie, aby odciążyć finansowo mieszkańców Rumunii. Od 1 stycznia stawka podatku dochodowego w przypadku samozatrudnionych mikro przedsiębiorców wynosi 3%. Jeśli taka firma zatrudnia jednego pracownika płaci 2%, a jeśli przynajmniej dwóch pracowników – płaci zaledwie 1%.

Tym samym zwiększono prób obrotów, do którego firma ma status mikroprzedsiębiorstwa – z 60 do 100 tys. euro rocznie. Po przekroczeniu tego pułapu stawka podatku dochodowego wynosi 16%.

Podatek dochodowy w Rumunii to 0% dla programistów i specjalistów IT oraz 10% dla pozostałych pracujących. W Polsce podatek dochodowy obecnie wynosi 17% w pierwszym progu podatkowym i 32% w drugim progu podatkowym, a granica pierwszego progu podatkowego to ledwie 85528 zł.

To nie jedyne cięcia podatkowe w Rumunii. Od 1 stycznia tego roku podatek od dywidend został obniżony z 16 do 5%.

Czytaj: Zima w Rumunii prezentuje się niesamowicie. Zobacz piękną przyrodę

Na zachętę, rząd chcąc wyciągnąć Rumunów z szarej strefy, wprowadził amnestię podatkową. Do 31 marca 2021 roku każdy obywatel, który ukrył swoje dochody, może uregulować zaległe podatki, bez żadnych kar finansowych.

Obniżki w podatkach już przyniosły bardzo dobre rezultaty. Jak podał rumuński fiskus, od 1 stycznia do 16 marca łączne wpływy podatkowe wzrosły o 7% w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Wzrost wpływów z podatku dochodowego od firm wyniósł 32%, a wpływy VAT utrzymały się na tym samym poziomie – spadek wyniósł zaledwie 0,24%.

Austriacki bank Erste w opublikowanym raporcie przewiduje, że tegoroczny wzrost gospodarczy w Rumunii wyniesie 4,1% (w 2015 r. wyniósł 3,6%), ale jednocześnie ostrzega przed ryzykiem niestabilności fiskalnej. „Agresywne cięcia VAT, podwyżka pensji w sektorze publicznym i niepewność odnośnie polityki rządu stawia pod poważnym znakiem zapytania stabilność Fiskalną Rumunii” – napisano w raporcie Erste.

Wynagrodzenie w Rumunii wyższe niż w Polsce

Nastąpiła historyczna chwila. W lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce.

Średnie wynagrodzenie w lipcu:
Rumunia – 5468 RON – 5030,56 PLN (kurs 0,92)
Polska – 5024,48 PLN

Obniżka podatków w Rumunii spowodowała:

  • wzrost wynagrodzeń,
  • wzrost PKB,
  • wzrost wpływów budżetowych,
  • redukcję długu publicznego.

Źródło: https://tradingeconomics.com, money.pl

Czytaj: Wielkopolska Solidarność prosi premiera o pomoc dla Portu Lotniczego Ławicy