Wyniszczający alkoholizm ukazany za pomocą rzeźb

0
631
Rzeźba "You Were On My Mind" z brązu i szkła, 2014. Zdjęcie: Fondazione Berengo

Potężne rzeźby z brązu i szkła wizualizują wyniszczające zmagania alkoholizmu.

Belgijski artysta Thomas Lerooy łączy w swoich ekscytujących konceptualnych rzeźbach dwie rzeczy – brąz i szkło.

Rzeźba „Speaking in Tongues” i „You Were On My Mind” powstały w 2014 roku i były wystawiane na targach Glasstress w 2015 roku – wydarzeniu towarzyszącym La Biennale di Venezia, które koncentruje się na współczesnej sztuce szklanej.

„Artyści chcą tworzyć najlepsze dzieła, jakie mogą. Możesz być bardzo zły, kiedy to nie działa, i wyrzucić to, a potem czasami znów na to spojrzeć i wygląda to naprawdę pięknie. Te dwie rzeźby zaczęły się w ten sposób. Myślę, że w tego rodzaju zniszczeniu jest piękno” – mówi Lerooy.

Prace Lerooy są inspirowane tradycją klasycznej rzeźby z brązu. Rzeźba „Speaking in Tongues” przedstawia niestabilną męską postać przedziurawioną szklanymi butelkami, które powoli wypełniają się jego ociekającym brązem ciałem.

„Chciałem stworzyć inspirowany klasycyzmem posąg, który prawie się przewraca – jakby był pijany” – wyjaśnia Lerooy.

„Podoba mi się pomysł rzeźbienia wewnątrz rzeźby, z której coś wychodzi. Robię więc dziury w korpusie i umieszczam tam butelki, dzięki czemu wygląda na to, że ciało w jakiś sposób przecieka”.

Czytaj: Oszałamiające rzeźby z brązu ludzi w ruchu

Podobnie, rzeźba „You Were On My Mind” przedstawia ramię wylewające wielką butelkę na skórę, podczas gdy głowa osoby jest uwięziona w tej butelce.

„Chciałem użyć do tej rzeźby dużego, mocnego ramienia inspirowanego stylem klasycznym” – mówi Lerooy. „Pomysł był taki, że chciałem „wypić całą postać ”. Zwykle to Twój umysł wydaje rozkazy Twojej dłoni, ale w tej rzeźbie ręka pije całe ciało i głowę.”

Artysta wykorzystał do dzieła prawdziwą butelkę szampana i wyrzeźbił twarz mężczyzny z otwartymi ustami. „To, co podoba mi się w tym kawałku, to połączenie materiałów, brązu i szkła, dzięki czemu jest zarówno twardy, jak i delikatny”.

Czytaj: Akrylowe obrazy na drzewach

Rzeźby Lerooy’a są częścią nadchodzącej wystawy Nature Morte w The Hole w Nowym Jorku od 8 kwietnia do 9 maja 2021 roku. Możesz śledzić artystę na Instagramie, aby być na bieżąco z jego najnowszymi projektami.

Belgijski artysta Thomas Lerooy łączy brąz i szkło w niesamowitych konceptualnych rzeźbach.

Rzeźba „You Were On My Mind”, 2014, (Zdjęcie: Fondazione Berengo).
Detale rzeźby “You Were On My Mind”, 2014, (Zdjęcie: Fondazione Berengo).
Rzeźba “Speaking in Tongues”, 2014, (Zdjęcie: Fondazione Berengo).
Detale rzeźby “Speaking in Tongues”, 2014, (Zdjęcie: Fondazione Berengo).

Thomas Lerooy: Strona internetowa | Instagram
Fondazione Berengo: Strona internetowa | Facebook | Instagram

johannesfloe.com – Art to remember