Wysokie ciśnienie krwi zabija. Sprawdź, jak obniżyć nadciśnienie tętnicze w domu: 6 szybkich sposobów, które z pewnością zadziałają

0
861
Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Zdjęcie: www.thehealthsite.com

Poznaj sposoby, które pomogą ci na zawsze zapomnieć o wysokim ciśnieniu krwi.

Wysokie ciśnienie krwi zabija, i to dosłownie. W samym Stanach Zjednoczonych ten problem sercowo-naczyniowy zabija codziennie ponad tysiąc osób.

Co to jest wysokie ciśnienie krwi i dlaczego jest niebezpieczne?

otozh.com.ua

Mówi się, że wysokie ciśnienie krwi to cichy zabójca i istnieją ku temu powody. Nadciśnienie często nie ma wyraźnych objawów, ale dramatycznie zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zaburzeń sercowo-naczyniowych i udaru mózgu.

Ciśnienie tętnicze krwi to po prostu nacisk wywierany przez krew na ściany tętnic. Ciśnienie krwi mierzone jest w formacie dwóch liczb, np: 120/80 mm Hg lub 200/140 mm Hg lub 90/60 mm Hg. Oto, co oznaczają te liczny:

  • Pierwsze to ciśnienie skurczowe krwi (wygenerowane podczas skurczu serca). Ciśnienie skurczowe jest wytwarzane w momencie skurczu serca.
  • Drugie, ciśnienie rozkurczowe krwi (wygenerowane w trakcie rozkurczu serca). Ciśnienie rozkurczowe odnosi się do krwi, która wraca do serca po zrobieniu pełnego obiegu.

Zasadniczo naczynia krwionośne są elementami elastycznymi. Ale jeśli ciśnienie krwi będzie zbyt wysokie, serce może tego nie wytrzymać. Pęknięcie naczynia w jednym z ważnych narządów prowadzi do poważnych konsekwencji – aż do śmierci.

Które ciśnienie jest zbyt wysokie? Istnieje jasna odpowiedź na to pytanie. Nie tak dawno temu Stowarzyszenie American Heart Association obniżyło poprzeczkę dotyczącą wysokiego ciśnienie krwi do 130/80. Wcześniej wskaźniki 140/90 były uważane za niebezpieczne.

Jeśli zarejestrujesz swoje ciśnienie krwi na tym poziomie lub wyższym, jesteś zagrożony. Należy podjąć natychmiastowe działania.

Normalne ciśnienie krwi mieści się w przedziale: 120–129/80–84 mm Hg.

Czytaj: 3 przepisy z burakiem, które oczyszczą Twoją wątrobę i obniżą ciśnienie krwi

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu:

Powiedźmy wprost: jeśli zależy ci na zdrowiu i jeśli masz nadciśnienie musisz udać się do lekarza. W zależności od ciśnienia krwi, stylu życia i innych czynników, lekarz wybierze indywidualny plan profilaktyki i leczenia, i najprawdopodobniej przepisze leki, które pomogą przywrócić ciśnienie krwi do normy.

Ale jeśli z jakiegoś powodu nie byłeś jeszcze u lekarza, oto kilka sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Wybierz ten, który wydaje ci się wygodniejszy, lub połącz kilka sposobów, aby uzyskać maksymalny efekt.

1. Oddychaj głębiej

Badania pokazują, że prawidłowe głębokie oddychanie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów szybkiego obniżenia ciśnienia krwi.

  • Odpręż się, zamknij oczy. Pomoże to zmniejszyć stres – jeden z głównych czynników wywołujących nadciśnienie.
  • Weź głęboki oddech, licząc do 5-ciu. Wdychaj nie do klatki piersiowej, ale aż do brzucha. Połóż rękę na brzuchu, aby mieć kontrolę – powinieneś poczuć, jak podnosi ci się ręka na brzuchu.
  • Następnie weź wydech i ponownie policz do 5-ciu.

Oddychaj tak głęboko przez 3-5 minut, zwiększy to przepływ krwi do wszystkich tkanek Twojego ciała, w tym kończyn. W rezultacie ciśnienie krwi spadnie.

Możesz spróbować wstrzymać oddech po wydechu na 8-10 sekund – wybierz opcję ćwiczeń, która wydaje się wygodniejsza.

2. Wymocz stopy lub dłonie w ciepłej wodzie

Wlej ciepłą wodę do większej miski. Woda powinna mieć temperaturę 45 stopni. Zanurz dłonie lub stopy na 10 minut. Gorąca woda spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, krew popłynie do nich, a ciśnienie krwi nieznacznie spadnie.

3. Trzymaj ręce pod bieżącą wodą zimną wodą

Chłodna (ale nie lodowata!) woda obniży tętno, co z kolei obniży ciśnienie krwi.

4. Pij ciepłą herbatę z miętą

Gotuj szczyptę liści mięty we wrzącej wodzie przez 10 minut. Następnie chwilę odczekaj i napij się herbaty powolnymi łykami. Jako tako, herbata miętowa pomoże delikatnie obniżyć ciśnienie krwi.

5. Zrób kompres z octu jabłkowego

Namocz gazę w occie jabłkowym i nałóż wilgotną gazę (lub ściereczkę) na stopy na 10-15 minut. To stary ludowy sposób, którego skuteczność potwierdzają niektóre badania.

W związku z tym stwierdzono, że ocet jabłkowy zawiera substancje, które mogą obniżać ciśnienie krwi (przynajmniej u szczurów). Badania nie są jeszcze zakończone, ale mają wyraźne perspektywy.

6. Weź walerianę

Lub lek o podobnym działaniu, np. korwalol. Waleriana jest silnym środkiem uspokajającym, który pomaga ciału radzić sobie ze stresem. Serce zacznie bić spokojniej, ciśnienie krwi spadnie. Ważne: podczas przyjmowania leku nie przekraczaj dawki wskazanej w instrukcji!

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Jak obniżyć ciśnienie krwi przez długi czas bez leków:

Przypomnijmy jeszcze raz: powyższe sposoby obniżenia ciśnienia krwi w domu to tylko środki dodatkowe. Konieczna jest walka z „cichym zabójcą” wraz z lekarzem, który przepisze ci leki.

Ale są też dobre wieści. Styl życia ma ogromny wpływ na ciśnienie krwi. Wystarczy się mniej stresować i denerwować, a nadciśnienie albo całkowicie ustąpi, albo znacznie zmniejszy się.

Eksperci z autorytatywnej organizacji badawczej Mayo Clinic pracowali listę 10 niezbędnych zmian życiowych:

1.Pozbądź się nadwagi. Każdy stracony kilogram obniży ciśnienie krwi o około 1 punkt.

2. Ćwicz regularnie, najlepiej ćwiczenia aerobowe: chodź na długie spacery, uprawiaj jogging, jeździj na rowerze, pływaj, tańcz. Poświęć minimum 30 minut dziennie na jedno z tych ćwiczeń. W takim przypadku będziesz w stanie zmniejszyć ciśnienie o kolejne 5-8 punktów.

3. Jedz zdrową żywność. Jedz więcej owoców, warzyw, zbóż, mniej tłuszczu, półproduktów, ciasta i słodyczy. Zmiana spożywanych produktów pomoże ci zmniejszyć ciśnienie krwi do 11 punktów.

4. Zmniejsz ilość soli w diecie. Pomoże to zmniejszyć ciśnienie o 5-6 punktów. Pamiętaj: WHO i inne źródła zalecają spożywanie nie więcej niż 1500-2 300 mg soli dziennie, czyli mniej niż łyżeczka soli!

5. Ogranicz ilość alkoholu. Wystarczy zmniejszyć dawkę do jednego „napoju” dziennie w przypadku kobiety lub dwóch „napojów” dla mężczyzny. Jeden napój w tym kontekście to 350 ml piwa lub 150 ml wina. Nie przekraczaj tej dawki, a ciśnienie krwi spadnie o kolejne 4 punkty.

6. Rzuć palenie. Każdy papieros podwyższa ci ciśnienie krwi.

7. Pij mniej kawy. Jest to jednak nieco kontrowersyjne, ponieważ naukowcy wciąż debatują nad wpływem kawy na ciśnienie krwi. Faktem jest, że u niektórych osób kofeina powoduje wzrost ciśnienia krwi, u innych takiego efektu nie obserwuje się. Jeśli należysz do pierwsze grupy osób (aby sprawdzić do jakiej grupy należysz musisz zmierzyć ciśnienie przed wypiciem kawy i zmierzyć ciśnienie 30 minut po wypiciu kawy i porównaj liczby), lepiej zrezygnuj z kawy.

8. Spróbuj zminimalizować stres. Przewlekły stres jest jednym z głównych czynników wywołujących nadciśnienie.

9. Monitoruj ciśnienie krwi w domu i regularnie konsultuj się z lekarzem. Monitorowanie w domu pomoże ci lepiej zrozumieć, które zmiany stylu życia działają, a które są nieskuteczne.

10. Szukaj wsparcia u krewnych i przyjaciół. Poinformuj ich o swoim problemie i poproś o pomoc. Gdy ktoś zaoferuje ci opiekę (nawet minimalną lub mentalnie) ułatwi ci to walkę i zmniejszy stres.

Zadbaj o swoje zdrowie – nie możesz go kupić za pieniądze!

Czytaj: Bezpłatne atrakcje w Krakowie w ramach akcji „Lato z KKR”