Wyspa Pheasant – wyspa, która co 6 miesięcy zmienia kraj

0
302
Leżąca na granicy Francji i Hiszpanii, wyspa jest jedynym miejscem na Ziemi, które co pół roku zmienia swoją narodowość. Zdjęcie: Twitter/BBC

Wyspa Pheasant to niewielka wyspa na granicy między Hiszpanią a Francją, która zmienia status własności między dwoma krajami co sześć miesięcy.

Położona nad rzeką Bidasoa, naturalną granicą między Hiszpanią a Francją, wyspa Pheasant to opuszczony skrawek ziemi o dość fascynującej historii i statusie politycznym. Dziś może nie wyglądać na zbyt wiele, ale setki lat temu ostatecznie zakończyła się tam wojna trzydziestoletnia między Hiszpanią a Francją. Oba kraje wysłały na wyspę kilku swoich najważniejszych dygnitarzy, aby negocjowali, a ich armie zgromadziły się po obu stronach rzeki Bidasoa, na wypadek gdyby coś poszło nie tak. 11 lat później zawarto porozumienie, a wyspa Pheasant stała się najmniejszym kondominium na świecie, pod wspólną władzą obu narodów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kiedy Francja i Hiszpania postanowiły zakończyć swoją długą wojnę, wyspa Pheasant stała się metaforą długotrwałego pokoju. Francuski król Ludwik XIV poślubił córkę króla Filipa IV, Marię Teresę z Hiszpanii na maleńkiej wysepce, w jej centrum wzniesiono pomnik upamiętniający historyczne porozumienie, a co najważniejsze, zdecydowano, że od tego momentu oba kraje będą miały wspólną opiekę nad terytorium przez sześć miesięcy w roku.

Granica wokół Wyspy Pheasant jest jedyną granicą na świecie, na którą wpływa czas. Zdjęcie: Twitter

Czytaj: Nad tą wyspą często unosi się charakterystyczna chmura

Od 1660 roku, kiedy to zawarto przełomowe porozumienie, wyspa Pheasant od 1 lutego do 31 lipca każdego roku należy do Hiszpanii, a przez drugą połowę do Francji. Goście są wpuszczani na wyspę tylko w rzadkich przypadkach, takich jak odbywająca się co dwa lata ceremonia przekazania lub podczas rzadkich wycieczek po dziedzictwie. Poza tym pracownicy władz miejskich Irun w Hiszpanii i Hendaye we Francji co sześć miesięcy zapuszczają się na wyspę Pheasant w celu sprzątania i prac ogrodniczych.

Czytaj: Sztuka mikrobiologii – studentka z Poznania maluje bakteriami

Dowództwa Marynarki Wojennej Hiszpanii i Francji są odpowiedzialne za monitorowanie wyspy Pheasant , więc w ciągu sześciu miesięcy rocznego posiadania załogi na niej lądują co pięć dni.