Wystarczy 20-minutowy kontakt z naturą, aby obniżyć poziom stresu

0
1009
zdjęcie: pixabay.com

Na pytanie: „Czy Twoje życie jest stresujące?” prawie każdy z nas odpowie, że tak. Oczywiście nie da się żyć bez stresu, ale trzeba go mieć w życiu jak najmniej.

Jaka jest definicja stresu? Cóż, ciężko to jednoznacznie określić, ponieważ prawdopodobnie każdy człowiek da inną odpowiedź. To, co dla jednej osoby będzie strasznie stresujące, dla drugiej będzie to wydarzenie powszednie.

Dla jednego człowieka rozwód będzie ciężkim doświadczeniem, innemu przyniesie poczucie uwolnienia się, wyzwolenia. Podobnie jest z podejściem do egzaminu, chociażby na prawo jazdy. Niektórzy będą się bardzo denerwować, będzie im wręcz wyłączać logiczne myślenie, inni z kolei podejdą chłodno do sytuacji i nie będą się w ogóle stresować.

Mówimy więc o wielu różnych reakcjach emocjonalnych, wrzucając je do worka z napisem „stres”. Narzekamy na stresującą pracę, szkołę, studia, korki na drodze i martwimy się, że stres może pogorszyć nasze zdrowie.

„Aby obniżyć swój poziom hormonów stresu (niezależnie od tego, jak każdy z nas rozumie pojęcie stres) zaleca się 30 minutowy spacer po lesie lub po prostu przebywanie na łonie natury. Kontakt z zielenią, z Matką Naturą przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu kortyzolu w organizmie” – dowodzą badania zamieszczone na łamach „Frontiers in Psychology”.

Już nie raz pewnie słyszeliście, że kontakt z naturą bardzo nas uspokaja i odpręża. Niektórym wystarczy szum morza, aby uspokoić się „w środku” i poddać się błogiemu lenistwu. Do tej pory nie do końca było wiadomo, ile czasu powinno się spędzać na łonie natury, aby nasz organizm to odczuł i przyniósł jak najlepsze efekty zdrowotne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: ekrany urządzeń elektronicznych nie są dobre dla dzieci!

Badacze z Uniwersytetu Michigan (USA) udowodnili w badaniach, że jeśli chcesz złagodzić napięcie – potrzebujesz 20-30 minut spaceru na łonie natury. Tyle czasu wystarczy, aby stężenie kortyzolu – hormonu stresu – spadło i abyśmy poczuli się lepiej.

Naukowcy przez 8 tygodni mierzyli poziom kortyzolu w ślinie badanych osób: przed i po kontakcie z przyrodą. Osoby badane miały po prostu cieszyć się przebywaniem na łonie natury, obojętnie, w jaki sposób, przez minimum 10 minut trzy razy w tygodniu.

„Uczestnicy mogli swobodnie wybierać porę dnia, czas trwania i miejsce swojego doświadczenia z naturą. Zdefiniowaliśmy je jedynie jako przebywanie na zewnątrz, które daje poczucie wchodzenia w interakcję z naturą. Nałożyliśmy też kilka obostrzeń – nakaz “zażywania natury” w świetle dziennym, zakaz ćwiczeń aerobowych i nakaz unikania mediów społecznościowych, internetu, telefonów, rozmów i czytania” – wyjaśnia dr MaryCarol Hunter, główna autorka badania.

Badania wykazały, że wystarczyło 20 minut na świeżym powietrzu, aby obniżyć poziom stresu, a wydłużenie spędzania czasu na łonie natury do 30 minut przynosiło najbardziej korzystne efekty – najszybszy spadek kortyzolu. Po pół godzinie stężenie kortyzolu dalej malało, ale wolniej.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy Twoje życie jest stresujące?” możesz wykonać szybki test. Poniższe pytania dotyczą sytuacji z ostatnich 12. miesięcy.

TEST – CZY TWOJE ŻYCIE JEST STRESUJĄCE?

zdjęcie: pixabay.com

1.Czy brakuje Ci czasu dla siebie? – TAK/NIE?
2. Czy Twoje zadowolenie z dotychczasowego życia spada? – TAK/NIE?
3. Czy brakuje Ci czasu na ćwiczenia? – TAK/NIE?
4. Czy masz jakiekolwiek problemy finansowe? – TAK/NIE?
5. Czy częściej spędzasz czas przed telewizorem, niż z najbliższymi? – TAK/NIE?
6. Czy czujesz, że Twoje ramiona czy barki są spięte? – TAK/NIE?
7. Czy brakuje Ci czasu na popołudniowy spacer? – TAK/NIE?
8. Czy śmiejesz się rzadko? – TAK/NIE?
9. Czy odczuwasz wewnętrzną złość w sobie? – TAK/NIE?
10. Czy irytuje Cię zachowanie innych osób? – TAK/NIE?
11. Czy masz trudności z koncentracją? – TAK/NIE?
12. Czy poprawiasz sobie humor jedząc słodycze? – TAK/NIE?
13. Czy często odczuwasz zazdrość? – TAK/NIE?
14. Czy czujesz wewnętrzny niepokój? – TAK/NIE?
15. Czy pracujesz więcej niż 8 godzin dziennie? – TAK/NIE?
16. Czy obowiązki domowe wykonujesz sam/a? – TAK/NIE?
17. Czy często kłócisz się z innymi osobami? – TAK/NIE?
18. Czy masz problem z zaśnięciem? – TAK/NIE?
19. Czy budzisz się w nocy? – TAK/NIE?
20. Czy zdarza Ci się krzyczeć na innych? – TAK/NIE?
21. Czy jakikolwiek błahy błąd wytrąca Cię z równowagi? – TAK/NIE?
22. Czy trudno Ci się skupić? – TAK/NIE?
23. Czy pracujesz w hałasie? – TAK/NIE?
24. Czy mieszkasz w hałasie? – TAK/NIE?
25. Czy masz problemy z pamięcią? – TAK/NIE?

ROZWIĄZANIE TESTU:

Każda odpowiedź TAK to 1 punkt. Zsumuj wszystkie punkty i sprawdź wynik.

0 – 2 punkty: prowadzisz życie godne pozazdroszczenia. Jesteś wolnym człowiekiem bez żadnych stresów. Trzymaj tak dalej!

4 – 7 punkty: w codzienne życie wkradł się stres, który zaczyna przejmować nad Tobą kontrolę. To dobry moment, aby to zmienić. Pomyśl o sobie, o swoim zdrowiu, które w końcu jest najważniejsze i zafunduj sobie odpoczynek. Każdemu w końcu się to należy. Nie zapominaj o piciu wody i witaminach. Większość Polaków ma niedobór witaminy D. Każdego dnia dostarczaj sobie odpowiednią ilość endorfin.

8 – 15 punktów: w Twoim życiu jest zdecydowanie za dużo stresu! Przeanalizuj swoje dotychczasowe życie i zastanów się, co możesz zmienić od razu, aby jak najszybciej zdjąć ze swoich barków ten ciężar. Znajdź powodów Twojego stresu i zawalcz o siebie, o swój spokój, o spokojny sen.

Powyżej 16 punktów: Twoje życie to nieustający stres! Pozostając w tak ogromnym stresie narażasz swoje zdrowie na bardzo duże niebezpieczeństwa. Poproś rodzinę, przyjaciół, bliskie Ci osoby o pomoc, które pomogą Ci zapanować nad tak destrukcyjnym stresem. Podejmij już teraz pierwsze kroki w drodze do lepszego, bardziej spokojnego życia.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl

Źródło: www.frontiersin.org