Czy potrzebujesz pchnięcia, aby wspiąć się po drabinie życia? Wszyscy tego potrzebują w świecie napędzanym przez konkurencję.
Ta brutalna siła to tylko motywacja!
Czy dążysz do motywacji? Nie ma znaczenia, że zrobisz jeden wielki krok, aby kontynuować swoją wymarzoną karierę lub mały krok w kierunku skłonienia się do nudnej monotonii.
Niezależnie od tego, czy chcesz osiągnąć doskonałą karierę zawodową, czy stały rozwój osobisty, motywacja inspiruje każdego. Ale czy wiesz, że istnieją dwa rodzaje motywacji – motywacja pozytywna i motywacja negatywna?
Pozytywne wzmocnienie
Pozytywne wzmocnienie to pokarm, pieniądze, seks jak i zainteresowanie, pochwała lub uśmiech. Występują one po danej reakcji, zwiększając siłę i prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia danej reakcji.
Dzieci traktują słodycze jako nagrodę. Jeżeli nie będą rozmawiały podczas zajęć i po lekcji wynagrodzisz ich za to cukierkami, to wzrasta szansa, że następnym razem również nie będą przeszkadzać podczas lekcji. Cukierki są dla nich nagrodą za posłuszeństwo podczas zajęć. Udzielając nagrody, musimy obserwować efekty. Jeżeli zachowanie, które chcemy osiągnąć powtarza się częściej oznacza to, że nagroda jest odpowiednia.
Pozytywne wzmocnienie oparte jest na nagrodach. Może to być czekolada po zdobyciu dobrej oceny, czy podwyżka po awansie. Może to być wizualizacja premii od szefa lub przewidywanie uśmiechu na twarzy osoby bez środków do życia, której pomogłeś. Niezależnie, czy marzysz o zdobyciu czegoś materialnego, czy niematerialnego – oczekiwanie jakiejkolwiek formy nagrody jest motywacją do pozytywnej motywacji.
Wzmocnienie negatywne
Wzmocnienie negatywne – polega na wzmocnieniu zachowania przez usunięcie nieprzyjemnego, czyli awersyjnego, bodźca, np. użycie parasolki podczas deszczu (użycie parasolki, aby uniknąć nieprzyjemnego bodźca) lub zapinanie pasów przez kierowce, negatywny dźwięk brzęczka ustaje.
Jest to metoda oparta na karach. Napęd negatywnego wzmocnienia przesiąka strach przed niepowodzeniem. Jest to technika motywacyjna, w której lęk przed krytyką motywuje, aby dobrze pracować lub uczyć się. To silna, intensywna i skuteczna technika pozwalająca zaakceptować ciągłą zmianę.
Blue link: https://www.tbgtechco.com
Spójrzmy na kilka kluczowych punktów:
- Będziesz miał w swoim życiu chwile, w których będziesz musiał kogoś nakłonić do zrobienia czegoś.
- Będą chwile, kiedy ktoś będzie Cię potrzebować.
Zobaczmy, jak działałoby wzmocnienie pozytywne i negatywne. W obu tych sytuacjach możesz napotkać duże przeszkody:
- Ktoś może się oprzeć Twojemu pragnieniu zmiany.
- Ktoś może zakwestionować Twój autorytet lub przywództwo.
- Ktoś może być narażony na zranienie.
Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że w życiu wszyscy musimy wpływać na otaczających nas ludzi, a niektóre sposoby pomogą nam osiągnąć pożądany rezultat, a inne nie. Może się to jednak różnić w zależności od tego, gdzie jesteś, z kim rozmawiasz i co chcesz osiągnąć.
Skąd więc wiemy, kiedy pozytywne wzmocnienie jest skuteczne, i czy kiedykolwiek może się zdarzyć, że negatywne wzmocnienie wyjdzie na dobre?
Niepokojące jest to, że jeśli źle się wzmocnisz, możesz ryzykować karierę, biznes, relacje, reputację i markę.
Każde z pozytywnych i negatywnych wzmocnień ma swoje zalety, dlatego należy wiedzieć, kiedy je zastosować. Co ciekawe, pomimo mnóstwa dowodów, nadal popełniamy te same błędy w społeczeństwie, biznesie, a nawet w rodzicielstwie.
Czytaj: Najważniejsza część poprawy siebie – utrzymanie motywacji
Poniższe 4 przykłady pokazują wykorzystanie pozytywnego i negatywnego wzmocnienia, i niezależnie od tego, czy osobiście dotyczą Ciebie teraz, czy nie, będą one bardzo przydatne dla Ciebie osobiście w każdej dziedzinie Twojego życia.
Przyjrzymy się:
1.Jaki jest problem?
2. Co zrobiłeś?
3. Co teraz?
4. Wynik.
SZEF
Ok, możesz nie być szefem, ale każdy będzie miał w życiu takie chwile, w których trzeba zorganizować ludzi i pracować razem, aby uzyskać najlepszy wynik. Często liderzy mówią takie rzeczy:
- „Mówiłem im, żeby tego nie robić!”
- „Ciągle odmawiają korzystania z nowego systemu.”
- „Po prostu nie słuchają”.
- „Nie szanują mnie”.
Co szef zrobił?
Często słyszy się „Próbowaliśmy wszystkiego!” Nie ważne, kto to czyta, zaufaj mi, nie próbowałeś wszystkiego. (To pierwsza rzecz do zaakceptowania.) Kiedy to zaakceptujesz, musisz spojrzeć na to, co próbowałeś zrobić.
Szef zrobił:
- Przeszkolił osoby.
- Spędzał z nimi czas i pokazał im, jak to zrobić.
- Mówił im, że to nie wystarcza.
- Mówiąc im, że już tego nie uda się zrobić.
Co teraz?
Powyższe sytuacje tworzą napięcie między Tobą a pracownikami, gdy nieustannie walczysz o utrzymanie pozycji w tej sytuacji. Jeśli chcesz kogoś skłonić do zrobienia czegoś, a on stale się opiera, musisz zadawać sobie pytania:
1.Co próbowaliśmy zrobić? Pomaga to zrozumieć, w czym pracownicy są dobrzy, dzięki czemu można to wykorzystać w rozmowie.
2. Z ich punktu widzenia, co mogłoby uniemożliwić im robienie tego, o co prosiłem? Czego mogliby się bać i jak złagodzić te lęki?
3. Czego oni chcą? Widząc ich punkt widzenia, możesz używać ich terminologii i języka, aby czuli się słuchani.
4. W co oni wierzą? Czy ich przekonania uniemożliwiają im dostrzeżenie korzyści? Przekonania można zmienić, ale nie siłą.
5. Czym różnią się te odpowiedzi od moich przekonań i poglądów? Wypełnianie luki pomaga zobaczyć oba widoki i skuteczniej komunikować się.
Rzadko szef lub lider musi mówić słowo „nie”. Jeśli ktoś nie robi tego, co chcesz, najszybszym sposobem, aby zobaczyć wyniki, jest zadawanie pytań i słuchanie. Często, kiedy naprawdę słuchasz, odkrywasz dużą lukę między tym, co myślisz, tym, co mówisz, a tym, co słyszy druga osoba.
Powody, dla których ktoś nie robi tego, co chcesz, mogą obejmować:
- Nie wiedzą, jak zrobić to, o co ich poprosiłeś.
- Boją się, że wykonają to źle.
- Boją się, co ludzie o nich pomyślą.
- Nie mają odwagi przyjść i powiedzieć, że potrzebują pomocy.
Oto, co możesz zrobić:
- Wyjdź z Twojego środowiska – neutralne środowiska ułatwiają trudne rozmowy.
- Zacznij od tego, aby dana osoba mogła czuć się bezpiecznie. Zacznij od podstawowych zasad, takich jak „To jest poufna rozmowa” i „Nie będę oceniać tego, co mówisz, chcę tylko zrozumieć”
- Przygotuj się na powiedzenie „przepraszam” lub „nie zdawałem sobie sprawy”. Po wykonaniu tej czynności można zastosować wzmocnienie pozytywne i negatywne.
Kluczem jest nauczenie się, jak trenować ludzi zamiast jak rozkazywać ludziom. Umożliwienie drugiej osobie zobaczenia korzyści płynących z tego, czego chcesz dla niej (a nie dla siebie), jest korzystniejsze i szybciej przyniesie efekty niż próba dyktowania działania.
- Przedstaw spodziewane, realne wyniki.
- Utwórz granice.
- Wyjaśnij, jakie wsparcie i pomoc zapewnisz.
Rezultat
W tym przypadku chodzi o to, aby wykorzystać zarówno pozytywne, jak i negatywne wzmocnienie. Pozwól komuś czuć się bezpiecznie, dowiadując się, dlaczego ktoś nie podjął działania, pomóż mu przezwyciężyć ograniczenia, które czuje, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo.
MAŁE DZIECKO
Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z nieustępliwym napadem złości małego dziecka, będziesz wiedział, że dotarcie do niego może być niemożliwe. Są chwile, w których możesz potrzebować trochę negatywnego wzmocnienia.
Jaki jest problem?
Małe dzieci są niesamowite. To tak, jakby właśnie obudziły się w nowym ciele i kazano im dotykać, czuć, doświadczać wszystkiego – każdej emocji, każdego smaku, zapachu, doświadczenia, tekstury, wszystkiego! Są ciekawe i chcą dowiedzieć się wszystkiego.
Kiedy idą, aby włożyć ołówek do gniazdka elektrycznego lub puszczają rękę podczas przechodzenia przez ulicę, konieczne jest, aby szybko zdobyli wiedzę, co może się za chwilę stać.
Chociaż dzieci nie lubią słyszeć słowa „nie”, to właśnie to słowo zapewnia im bezpieczeństwo, gdy są mali.
Co zrobiłeś?
Podczas gdy małe dzieci są niesamowicie inteligentne, wyjaśnienie zalet preferowanego sposobu działania nie zapewni im bezpieczeństwa. Przywiązanie ich do krzesła nie działa. Karanie ich i mówienie im, że nie wolno tego robić, również nie działa na dłuższą metę. Jak więc powiedzieć „nie” i zapewnić im bezpieczeństwo?
Co teraz?
Czasami niezbędne jest wzmocnienie negatywne. Na przykład Twój syn (który uwielbiał Boba Budowniczego, gdy był mały) bawił się swoim plastikowym zestawem narzędzi i odkrył gniazdko elektryczne … Nie wystarczy, że podasz 3 powody, dlaczego to może być niebezpieczne. Powiedz spokojnie: „Nie, to niebezpieczne!”
Oto ważny punkt: nie chodzi tylko o Twoje słowa. W przypadku małych dzieci ważne jest, aby język ciała wyraźnie mówił to samo.
Rezultat
W tym przypadku pozytywnym i negatywnym wzmocnieniem jest to, że musisz mieć wiarę, że to zadziała, i że robisz dobrze.
Kiedy wieczorem dziecko nie chce iść spać, a Ty bierzesz je na ręce i zanosisz lamentujące dziecko do łóżka i mówisz, że pora do spania, to jest to negatywne wzmocnienie, ale następnego dnia należy wzmocnić je pozytywnie mówiąc: „Wow, jaka dorosła dziewczynka z Ciebie, spałaś sama całą noc w łóżeczku!” i przywitać z uśmiechem na twarzy, aby dobrze rozpocząć dzień.
NASTOLATEK
Jaki jest problem?
Szacunek dla nich jest kluczem, a docenienie, jak wiele zmian zachodzi w ich życiu, naprawdę pomaga – ponieważ zmiany bywają ciężkie i trzeba to docenić, że nastolatek sobie radzi.
Co próbowałeś?
Problem z nastolatkami polega na tym, że oni wiedzą dokładnie, jak Cię nakręcić jak małą zabawkę z mechanizmem zegarowym. A jeśli miałeś ciężki dzień, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest poradzenie sobie z kimś, kto nie potrafi nawet komunikować się słowami, nie mówiąc już o wkładaniu naczyń do zmywarki.
Krzyczenie, przekupstwo i robienie tego samego nie jest dobre, ponieważ po prostu łatwiej jest naprawdę nie działać tak na dłuższą metę.
Co teraz?
Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystko, co omówiliśmy, możesz zauważyć, że musisz się komunikować za pomocą wzmocnienia pozytywnego i negatywnego. W życiu wszystkie działania mają konsekwencje, a nastolatkowie mają mnóstwo rzeczy, aby nauczyć się, jak być skutecznymi, odnoszącymi sukcesy, szczęśliwymi dorosłymi.
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek działania zastanów się, jak druga osoba postrzega świat. Przez co oni przechodzą?
Być może lubiłeś być nastolatkiem, ale to nie gwarantuje, że Twoje dzieci to lubią. Podobnie, w życiu są rzeczy, które kochasz, których inni nie znoszą – widzenie świata oczami innych naprawdę pomaga zrozumieć najlepszy sposób komunikowania się.
Rezultat
Nie bójcie się mówić sobie w rodzinie, czego oczekujecie od siebie, a potem wspólnie zastanawiajcie się, dlaczego jesteście tak zestresowani i zmęczeni sobą. Np. w momencie, gdy nastolatek wychodzi na imprezę i rodzice nie wiedzą, gdzie dziecko idzie lub nie odbiera telefonów.
W rodzinie trzeba ustalić reguły i się ich trzymać.
Ludzie myślą, że negatywne wzmocnienie jest złe. Jak jednak ktoś może się zmienić, jeśli nie wie, co robi źle? I to jest problem: tak wielu z nas boi się powiedzieć „Przestańcie to robić!” Jeśli brakuje ci pewności siebie, znajdź w sobie siłę, aby powiedzieć to głośno, ponieważ ludzie nie czytają w myślach.
KOŃCOWE PRZEMYŚLENIA
Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy pozytywne lub negatywne wzmocnienie jest najlepsze dla innych, zastanów się, na co Ty lepiej reagujesz.
Dużo ludzi lepiej reaguje na negatywne wzmocnienie – mogą się wtedy poprawić i odnieść większy sukces i być szczęśliwsi, jeśli wiedzą, co robią źle. Co więcej, czasami negatywne wzmocnienie działa lepiej w przypadku niektórych osób (zwłaszcza klienci), którzy naprawdę nie chcą patrzeć na problem.
Trenowanie ludzi jest również świetną reprezentacją tego, kiedy pozytywne i negatywne wzmocnienie jest najlepsze. Warto szukać sposobów na zwiększenie pozytywnego działania z dodatnim wzmocnieniem i sposobów na zmniejszenie negatywnych wyników dzięki wzmocnieniu negatywnemu.
Zarówno motywacja pozytywna, jak i motywacja negatywna są przeciwnymi stronami jednej monety.
Oczekując nagrody za sukces, która jest Twoją siłą napędową, wyróżniasz się pozytywną motywacją. Kiedy strach przed karą za porażkę jest pchnięciem, dążysz do motywacji negatywnej.
Myśl o osiągnięciu inspiruje pozytywną motywację; jego odpowiednikiem kieruje myśl o przegranej.
Która technika jest lepsza? Wydaje mi się, że zależy to od indywidualnych pojęć i intensywności sytuacji.
Dla niektórych osób motywacja pozytywna czyni cuda, a w niektórych sytuacjach motywacja negatywna tworzy magię.
Czytaj: W pierwszy weekend lipca w Wielkopolsce policjanci zatrzymali blisko stu pijanych kierowców!