Żaba Goliat jest największą żabą na świecie. Może ważyć ponad 3 kg!

0
1054
Żaba Goliat. Zdjęcie: Twitter

Goliat znaczy, że ktoś jest naprawdę duży! Nie żartujemy — żaba goliat jest największą żabą na świecie. Rośnie do 32 centymetrów długości i może ważyć do 3,3 kilograma. Żaba goliat jest tak duża, jak niektóre koty domowe!

Kijanka żaby goliat (Conraua goliath) jest tej samej wielkości co kijanka przeciętnej żaby, tylko po prostu bardziej rośnie. Dorosła żaba też wygląda bardzo podobnie do innych żab, tylko jest o wiele większa.

Chociaż te gigantyczne żaby istnieją dłużej niż ludzie, wciąż musimy się o nich wiele nauczyć. Na przykład, ile lat żyją? Czy istnieje więcej niż jeden rodzaj żaby goliat? Naukowcy badają te stworzenia i dowiadują się o nich nowych rzeczy. Mają nadzieję, że to, czego się nauczą, pomoże nam znaleźć odpowiedzi, dzięki czemu ta niesamowita żaba będzie chroniona.

Czytaj: Dzięki tym podkładkom możesz unosić się na środku stawu jak żaba

Siedlisko i dieta

Żaby goliat żyją w małych pasmach w lasach deszczowych na równiku zachodniej Afryki, w pobliżu rwących rzek i wodospadów. Te gigantyczne płazy muszą znajdować się w pobliżu wody, podobnie jak przeciętna żaba.

Żaby goliat wychodzą w nocy i siadają na rzecznych skałach w poszukiwaniu jedzenia. Dorosła żaba goliat zjada te same rodzaje pokarmu, co inne żaby: owady, skorupiaki, ryby i inne płazy. Ale jeden naukowiec znalazł nietoperza w żołądku żaby goliat!

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Życie rodzinne

Kiedy żaby goliat osiągają dojrzałość i rodzą dzieci, robią rzeczy trochę inaczej niż większość żab. Samiec buduje gniazdo ze skał i żwiru w pobliżu brzegu rzeki i mocuje się z innymi samcami, aby rozmnażać się z samicami. Zapasy i przenoszenie skał do budowy gniazd mogą być powodem, dla którego samce są większe niż samice: jest to niezwykłe w przypadku żab. Następnie samica składa w gnieździe tysiące jaj. Na tym kończy się rodzicielstwo: nawet nie czekają, aby upewnić się, że jaja się wykluwają.

Kijanki muszą radzić sobie same i znaleźć własne pożywienie. Kijanki żaby goliat są wybrednymi zjadaczami i zjadają tylko pewną roślinę znalezioną w pobliżu wodospadów i brzegów rzek. To może wyjaśniać, dlaczego tę żabę można znaleźć tylko w jednym maleńkim miejscu na Ziemi!

Czytaj: Średniowieczny plac zabaw we Wrocławiu

Ochrona

Żaby goliat istnieją od około 250 milionów lat! Są jednymi z niewielu wciąż żyjących płazów, które żyły na Ziemi przed dinozaurami. Ale jeśli żaba goliat istnieje od milionów lat, dlaczego jest teraz zagrożona? Na przestrzeni lat wiele się zmieniło dla żaby goliat.

Głównymi przyczynami ich upadku są niestety ludzie. Wiele osób lubi jeść żaby, a żaba goliat jest dużym posiłkiem. Mimo że polowanie na żabę goliat jest obecnie niezgodne z prawem, kłusownicy nadal robią to, aby sprzedać pyszne mięso. Wiele żab goliatów jest co roku eksportowanych do Stanów Zjednoczonych na zawody w skokach przez żaby.

Duże żaby tracą również swoje siedliska leśne na rzecz rolnictwa, pozyskiwania drewna i osiedli ludzkich. Działania te dodają dodatkowej gleby do strumieni lęgowych żab. Naukowcy odkryli, że dorosłe żaby ważą obecnie mniej niż oczekiwano. Istnieje również obawa, że ​​poluje się na wszystkich dużych dorosłych, pozostawiając tylko „nastolatków”. Jeśli tak jest, wkrótce może nie być żadnych dorosłych żab goliatów do rozmnażania.