Zabawne fakty o Danii

0
773
Dania to kraj bez gór, z piękną Kopenhagą.

Czy fakty mogą być zabawne? Tak nam się wydaje. Od dziwnych duńskich tradycji i liter, starych flag i parków rozrywki po fakty dotyczące rowerzystów i pływaków, poznaj Danię nieco lepiej dzięki tym 17 zabawnym faktom!

1. Jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie

Dania była wielokrotnie uznawana za najszczęśliwszy kraj na świecie i pozostaje na samym szczycie raportu ONZ na temat szczęścia na świecie.

2. W języku duńskim nie ma słowa „proszę”

Nie myślcie, że Duńczycy są bezczelni, jeśli zapomną powiedzieć proszę, prosząc o przysługę, po prostu nie używają tego słowa w zdaniu, ponieważ nie ma bezpośredniego tłumaczenia słowa „proszę” w języku duńskim.

3. Najstarsza flaga na świecie

Po raz pierwszy uznana w 1219 roku, duńska flaga „Dannebrog” pozostaje najstarszą flagą państwową na świecie, wciąż używaną przez niezależne państwo.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

pixabay.com

4. Mają słowo na to przytulne poczucie wspólnoty: Hygge

Hygge to termin, który znacznie rozjaśnia duńską duszę. Zasadniczo Hygge polega na tworzeniu przytulnych spotkań towarzyskich i intymnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To uczucie dobrego samopoczucia i ciepłej atmosfery.

Na ulicach Kopenhagi można poczuć hygge – dosłownie. Przejdź się starymi, wąskimi, brukowanymi uliczkami sprzed kilkuset lat. Te uliczki zachęcają do kameralnych spacerów obok kolorowych domów, małych kawiarni i butików vintage.

5. Duńskie ciasto faktycznie pochodzi z Wiednia

W 1840 roku niektórzy austriaccy piekarze osiedlili się w Danii i wprowadzili ukochane ciasto. Z tego powodu ciasto duńskie nazywa się w Danii „wienerbrød” lub „chleb wiedeński”.

Twitter

6. Nie mają żadnych gór, więc jazda na rowerze nigdy nie jest pod górę

Dania znana jest na całym świecie ze swojej kultury rowerowej, a fakt, że ten kraj jest dość płaski, jest zdecydowanie atutem w tej kwestii. Ale Duńczycy mają też ponad 12 000 km ścieżek i ścieżek rowerowych w całym kraju, co sprawia, że jazda na rowerze w Danii jest bezpiecznym i szanowanym sposobem podróżowania.

Duńczycy lubią jeździć na rowerze tak bardzo, że 75% kontynuuje to przez całą zimę i mają tam Ambasadę Rowerową.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

7. Ponad 50% mieszkańców Kopenhagi jeździ na rowerze codziennie do i z pracy

Mieszkańcy Kopenhagi jeżdżą na rowerze średnio 3 km dziennie, co daje w sumie 35-krotną liczbę osób jeżdżących na rowerze na całym świecie każdego dnia w Kopenhadze!

Rower jest zdecydowanie preferowanym środkiem transportu w Danii: 4 na 10 Duńczyków posiada samochód, ale 9 na 10 Duńczyków posiada rower. Niektórzy mają więcej niż jeden rower!

8. Alfabet duński ma 3 dodatkowe litery: Æ, Ø i Å

Mówi się, że język duński jest jednym z najtrudniejszych do nauczenia z powodu mnóstwa liter i skomplikowanej wymowy. Duński to naprawdę trudne wyzwanie. Język ten ma trzy litery, których nie spotkasz w alfabecie angielskim: Æ, Ø i Å.

9. Mają dziwne duńskie tradycje

Duńczycy nie mamy nic przeciwko przyznaniu, że niektóre z ich tradycji wydają się dość dziwne dla współczesnego oka, ponieważ obejmują mrugnięcie czarnego kota w beczce podczas dorocznego karnawału „fastelavn” i palenie wiedźmy na ognisku w Sankt Hans (Sylwster).

Ale nie martw się, Duńczycy trochę stonowali szaleństwo, więc w dzisiejszych czasach beczki są po prostu ozdobione wyciętymi wersjami czarnych kotów, a ogniska palą tylko lalkowe wersje wiedźm.

10. W Danii znajdziesz dwa najstarsze parki rozrywki na świecie

W Danii znajduje się najstarszy park rozrywki na świecie, Bakken, a także drugi najstarszy park rozrywki, Ogrody Tivoli.

Bakken znajduje się zaledwie 20 minut jazdy pociągiem od głównego dworca w Kopenhadze, a Ogrody Tivoli znajdują się po przeciwnej stronie ulicy od dworca w centrum tętniącej życiem stolicy. Oba parki są świetnymi propozycjami, jeśli szukasz pełnego zabawy dnia.

11. LEGO® zostało wynalezione przez Duńczyka

Znana na całym świecie kostka LEGO® została wynaleziona przez Duńczyka Ole Kirka Christiansena w mieście Billund w 1949 roku.

Obecnie w Danii możesz odwiedzić oryginalny LEGOLAND® i dowiedzieć się więcej o tej słynnej zabawce w LEGO® House. Duńczycy są również dumni z tego, że od 2018 roku plastikowe rośliny LEGO i inne elementy liściaste są wykonane z roślin. Drzewka LEGO, liście i wszystkie te zabawne zielone elementy są wykonane z plastiku na bazie trzciny cukrowej.

Czytaj: LEGO zaczyna robić klocki z plastiku z recyklingu

12. Dania ma 444 wyspy, ale tylko 76 z nich jest zamieszkanych

Oznacza to, że istnieje wiele okazji do wyjazdu na wyspę! Niektóre z naszych ulubionych i najpopularniejszych miejsc to wyspy Ærø, Rømø, Bornholm i Læsø.

Bornholm i Samsø zostały uznane za najbardziej zrównoważone wyspy UE w 2020 roku, więc jeśli lubisz zielone życie, nie szukaj dalej.

13. W Danii nigdy nie będziesz więcej niż 52 km od oceanu!

Jeśli szukasz prawdziwego wyzwania podczas pobytu w Danii, postaraj się nie widzieć oceanu w pewnym momencie. Jest to jedno wyzwanie, którego najprawdopodobniej nie będziesz w stanie ukończyć, ponieważ nie możesz być dalej niż 52 km od oceanu w Danii.

pixabay.com

14. Port w Kopenhadze jest wystarczająco czysty, aby pływać

W promieniu 30 minut od centrum miasta znajduje się wiele piaszczystych plaż, ale możesz też po prostu popływać w porcie, ponieważ woda jest wystarczająco czysta, aby w niej popływać.

Wzdłuż kopenhaskiego portu znajdziesz kilka łaźni portowych, takich jak Wyspy Brygge, Kalvebod Brygge i Nordhavn. A tak przy okazji, czyste porty znajdziesz również w innych dużych miastach w Danii: w Aarhus, Odense i Aalborg.

15. Możesz pić wodę z kranu

Porty miejskie są nie tylko wystarczająco czyste, aby można w nich pływać, ale Duńczycy są również przyzwyczajeni do picia wody z kranu. Możesz cieszyć się tym przywilejem również podczas swojego pobytu, ponieważ w Danii znajdziesz jedną z najczystszej na świecie wody z kranu.

16. Dania stała się pierwszym krajem, który zalegalizował związki osób tej samej płci w 1989 roku

A małżeństwo osób tej samej płci zostało zalegalizowane w 2012 roku. Jeśli chcesz celebrować miłość we wszystkich jej formach, powinieneś dołączyć do corocznych obchodów dumy w całej Danii. Duńczycy z niecierpliwością czekają również na organizację imprezy World Pride w Kopenhadze w 2021 roku.

Twitter

17. Istnieje nieoficjalne duńskie prawo mówiące o tym, że „nikt nie jest lepszy od drugiego”

Nazywa się „Janteloven” i odgrywa kluczową część duńskiej kultury i mentalności, w której wszyscy są akceptowani i równi. Janteloven jest również głównym powodem, dla którego Duńczycy mówią, że wszystko dobrze się układa.