Żabka chce mieć najwięcej sklepów autonomicznych na świecie

0
357
Żabka chce wyprzedzić Amazon w światowym wyścigu o sklepy autonomiczne. Zdjęcie: Żabka/Facebook

Żabka – największy operator autonomicznych sklepów w Europie – ma duże ambicje i chce zostać największym operatorem autonomicznych sklepów na świecie, wyprzedzając Amazon.

Po zbudowaniu największej w Europie sieci sklepów autonomicznych, czyli bezkasjerskich, polska sieć sklepów ogólnospożywczych Żabka postawiła sobie za cel stanie się w tym roku największym operatorem na świecie, wyprzedzając obecnego lidera Amazona.

„Od otwarcia pierwszego bezkasowego sklepu „Nano” w czerwcu 2021 roku w Poznaniu, Żabka otworzyła ponad 50 kolejnych takich sklepów. To zbliża Żabkę do około 70 sklepów Amazon Go założonych przez amerykańskiego giganta” – powiedział wiceprezes Żabka Group, Tomasz Blicharski w rozmowie z serwisem Wiadomości Handlowe.

Czytaj: Pierwszy autonomiczny sklep we Wrocławiu

„Chcemy być najwięksi na świecie, chcemy pokonać Amazona” – powiedział. „To nasz cel na ten rok”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Sklepy Żabka Nano pojawiły się w biurach, klubach sportowych, a także w większych sklepach, w tym sieci sklepów sportowych Decathlon i giganta wyposażenia domu Leroy Merlin. W zeszłym roku Żabka Nano została sfotografowana w fabryce Tesla w Berlinie, choć wiceprezes Żabka później powiedział, że to tylko część programu pilotażowego.

Klienci mogą wejść do sklepów Żabka Nano dopiero po zeskaniu karty płatniczej lub zeskanowaniu kodu QR w aplikacji Żabka na terminalu przy wejściu. Klienci odwiedzający sklep po raz pierwszy muszą podać numer telefonu, na który otrzymają wiadomość SMS potwierdzającą wejście do sklepu.

Po wejściu do środka klienci mogą wziąć z półek dowolne produkty, a następnie wyjść. System kamer rozpoznaje pobrane produkty, a następnie automatycznie pobiera odpowiednią kwotę z ich karty. System kamer nie identyfikuje klientów ani nie przechowuje ich zdjęć.

Sklepy korzystają z technologii opracowanej we współpracy z amerykańską firmą AiFi oraz wykorzystują platformę Microsoft Azure.

W styczniu 2022 roku niemiecki detalista Aldi otworzył w Londynie autonomiczny sklep o nazwie Aldi Shop & Go, wykorzystujący technologię AiFi. Francuski gigant supermarketów Carrefour nawiązał również współpracę z AiFi przy otwarciu ich autonomicznego sklepu o nazwie Carrefour Flash 10/10 w Paryżu.

W Polsce, kolejna duża sieć handlowa Lewiatan uruchomiła w 2020 roku swój pierwszy sklep samoobsługowy. Firma wprowadziła system częściowo jako sposób na obejście krajowego zakazu handlu w niedziele, który zaczął być wprowadzany w 2018 roku. Za zakupy można zapłacić kartą płatniczą lub BLIKiem.

Sama Żabka często spotykała się z krytyką za pionierskie sposoby obchodzenia zakazu handlu w niedziele, m.in. wykorzystywanie zamkniętej już luki zwalniającej sklepy świadczące usługi pocztowe.

Czytaj: Akcja uczniów pod Żabką w Radomiu. Chodzi o hot-dogi

Obecnie działa 50 Żabek Nano, które są zlokalizowane w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Piasecznie, Plewiskach, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu.