Zabytkowe koleje śląskie zaczęły letnie kursy do Miasteczka Śląskiego

0
219
Śląskie: Koleje wąskotorowe zaczęły kursy do Miasteczka Śląskiego. (zdjęcie: Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, facebook)

Zabytkowe koleje śląskie rozpoczęły letnie kursy z Bytomia do Miasteczka Śląskiego.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) rozpoczęło letnie kursy na historycznej kolei wąskotorowej łączącej Bytom z Miasteczkiem Śląskim, rozpoczynając od wyjazdów z Bytomia o godz. 9:00 i 12:00.

Połączenia te, obejmujące pociągi prowadzone przez 70-letni parowóz, kursują od 29 czerwca do 8 września w soboty, niedziele i święta. Na pełnej trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie będą uruchamiane trzy kursy z lokomotywą spalinową, natomiast trzy kursy na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Wąskotorowe pracować będzie zabytkowy parowóz Ryś.

CZYTAJ: Rewolucja kolejowa w Polsce: budowa najdłuższego tunelu. Umowa na prawie 2 mld zł!

Trasa o długości 21 km to ostatni pozostały odcinek Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, który niegdyś liczył ponad 200 km. Godne uwagi zabytki na trasie to stacja wąskotorowa Bytom Karb Wąskotorowy, zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki, stary kamieniołom, rezerwat bukowy na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, wpisane na listę UNESCO inne tarnogórskie podziemia pogórnicze czy zalew rekreacyjny Nakło-Chechło.

Poza sezonem letnim, pociągi kursują przeważnie na skróconej trasie pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Oprócz przejażdżek, SGKW oferuje zwiedzanie z przewodnikiem oraz wystawę taboru na stacji Bytom Karb Wąskotorowej. Bilety można kupić online oraz u konduktora.

SGKW utrzymuje tabor i tory tak, aby zapewnić atrakcyjną ofertę dla turystów. Historycznie rzecz biorąc, pociągi były napędzane silnikiem Diesla, ale zakup i renowacja 70-letniego parowozu T49 Ryś dodały do ​​tej usługi nowy, historyczny element. Ryś, choć mniejszy i ograniczony do krótszych tras, wpisał się w krajobraz kolejowy. Większość pociągów w dalszym ciągu napędzana jest silnikami wysokoprężnymi, a w ubiegłym roku większość tras obsługiwały lokomotywy Lxd2.

W 2022 roku, pociągi SGKW kursowały od końca stycznia do drugiej połowy października. W tym czasie kolej wąskotorowa przewiozła około 20 000 pasażerów, pociągi przejechały około 5500 km, a parowóz kursował także przez 41 dni.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Iga Świątek przeszła do trzeciej rundy Wimbeldonu

Powstała w 1853 roku SGKW jest najstarszą koleją wąskotorową w Polsce i drugą najstarszą w Europie, ustępując jedynie kolei Ffestiniog w Walii. Przez ponad 140 lat służyła celom przemysłowym, przewożąc węgiel, rudy metali i kamień.

Gęsta sieć torów wąskotorowych o średnicy 785 mm łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągając się od miasta Racibórz na południowym zachodzie po dzielnicę Szopienice na wschodzie i wieś Bibiela na północy.

Rozwój transportu drogowego w XX wieku doprowadził do upadku kolei, a w 2001 roku zaprzestano działalności przewozów towarowych.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Bohater 1/8 finału z Turcji został zawieszony na dwa mecze