Żachwy – niespodziewanie urocze podwodne stworzenia

0
263

Te dziwacznie wyglądające podwodne stworzenia są naprawdę urocze. I chociaż mogą wyglądać jak gumowate plamy, w rzeczywistości są bardzo zaawansowanymi zwierzętami – zbliżonymi do ludzi na ewolucyjną skalę.

Chociaż te morskie zwierzęta mogą wydawać się mieć dwoje oczu i usta na tym zdjęciu, technicznie rzecz biorąc, w ogóle nie mają oczu ani ust. Żyją na dnie oceanu i żywią się planktonem i inną materią organiczną, którą czerpią z wody przepompowywanej przez ich ciała. Żachwy to w zasadzie duży żołądek w worku, który wygląda jak wiecznie zaskoczona kropelka.

Żachwy są znane z tego, że „zjadają własne organy”. I jest to znacznie mniej obrzydliwe i dramatyczne, niż mogłoby się wydawać.

Kiedy zapłodnione jaja rozwijają się w larwy, są w stanie swobodnie pływać. Jednak na tym etapie nie są w stanie karmić. Aby jeść, muszą znaleźć miejsce na dnie oceanu, gdzie spędzą resztę życia. Kiedy już się osiedlą, żachwy pochłaniają wszystkie części swojego ciała, których już nie potrzebują – skrzela, ogony, a nawet mózgi.

Żachwy posiadają oba narządy płciowe, ale fizjologicznie nie są zdolne do samozapłodnienia.

Czytaj: Zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Chociaż te dziwnie urocze stworzenia mogą nie wydawać się potrzebne, w rzeczywistości są wysoce rozwinięte dla bezkręgowców i zawierają wiele potencjalnie użytecznych związków, które dają nadzieję w leczeniu chorób takich jak czerniak i rak piersi… więc są naszymi przyjaciółmi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podobnie jak ludzie, koty, psy itp., żachwy osiągają szczyt słodyczy w swojej młodzieńczej postaci, ale szczerze mówiąc, istnieją tysiące gatunków żachw i nie wszystkie z nich wyglądają tak uroczo.

Jeśli lubisz dziwaczne i śmiesznie wyglądające stworzenia morskie, sprawdź nasz wcześniejszy artykuł o rozgwieździe, która wygląda jak włoski makaron.