Zaćmienie i pełnia Księżyca jednocześnie. Dziś będzie zjawiskowa noc!

0
2834
Wilczy Księżyc pojawi się na niebie już dzisiaj. Przed nami najbardziej magiczna chwila w miesiącu! Zdjęcie: pixabay.com

Dzisiejszego wieczoru na niebie zobaczymy aż dwa niezwykle piękne widowiska – zaćmienie i pełnię Księżyca.

Pierwsza pełnia Księżyca w 2020 roku będzie niesamowita, ponieważ na niebie będziemy mogli podziwiać Wilczy Księżyc i dodatkowo zaćmienie Księżyca w pełni. Punkt kulminacyjny już dzisiaj wieczorem.

Styczniową pełnię Księżyca nazywamy Wilczy Księżyc lub Zaćmienia Księżyca Wilka. Określenie to wywodzi się z legend rdzennych Amerykanów, ponieważ wraz z początkiem nowego roku, wilki podchodziły bliżej do ludzi i do osad w poszukiwaniu jedzenia. W tym miesiącu ich wycie było najgłośniejsze.

Wilczy Księżyc warto fotografować, ponieważ wygląda spektakularnie. A jeśli nie fotografować, to przynajmniej zobaczyć na własne oczy.

Dzisiejsza pełnia Księżyca będzie wyjątkowa, ponieważ Srebrny Glob w czasie swojej wieczornej wędrówki po niebie zahaczy o półcień naszej planety. W maksymalnym punkcie (będzie to o godzinie 20:00) w cieniu znajdzie się 90% tarczy Księżyca.

Aby to zobaczyć nie potrzebujecie żadnego specjalistycznego sprzętu, ale lornetka lub teleskop ułatwi zobaczenie tego zjawiska. Muszą też wystąpić korzystne warunki meteorologiczne.

Czytaj: NAJDŁUŻSZE W XXI WIEKU ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA!

Czytaj: Te schody świecą nocą w świetle księżyca