W Nowy Rok we Francji weszła w życie ustawa zakazująca pakowania w plastik większości owoców i warzyw.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz sprzedaży wybranych gatunków owoców i warzyw owiniętych folią lub zapakowanych w takie opakowania. Ograniczenie obejmuje łącznie aż 30 gatunków, w tym paprykę, ogórek, por, cukinię, gruszkę, cytrynę, pomarańczę i kiwi.
Szacuje się, że przed wprowadzeniem zakazu 37% owoców i warzyw we Francji było sprzedawanych w opakowaniach plastikowych, a urzędnicy państwowi wierzą, iż dzięki temu ograniczeniu uda się wyprodukować aż o miliard mniej opakowań jednokrotnego użytku.
Prezydent Emmanuel Macron określił zakaz jako „prawdziwą rewolucję” i powiedział, że pokazuje to zobowiązanie kraju do stopniowego wycofywania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 2040 roku. Hiszpania wprowadzi również zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik od 2023 roku. Grupy ekologiczne wezwały inne kraje do naśladowania.
Czytaj: Hiszpania zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw
Opakowania ważące więcej niż 1,5 kg będą zwolnione, podobnie jak owoce siekane lub przetworzone. Producenci niektórych bardziej wrażliwych odmian, w tym pomidorów koktajlowych, malin i jagód, otrzymali więcej czasu na znalezienie alternatyw dla plastiku, ale opakowania plastikowe będą stopniowo wycofywane dla wszystkich całych owoców i warzyw do 2026 roku.
Od roku 2026 wszystkie owoce i warzywa we Francji mają być sprzedawane bez opakowania lub w opakowaniu, ale w takim, które jest przyjazne dla środowiska.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Przedstawiciele WWF France powiedzieli, że z zadowoleniem przyjęli prawo jako „pozytywny krok we właściwym kierunku”, ale przypomnieli rządom, że należy wykonać więcej pracy, aby zakończyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, w tym mikrodrobinami plastiku.
Pierre Cannet, dyrektor ds. rzecznictwa i kampanii organizacji, powiedział, że prawo wysyła pozytywne przesłanie i „umieszcza tworzywa sztuczne w centrum krajowej debaty”. Cannet dodał: „Musimy zachować pokorę i czujność, mówiąc, że wciąż jest wiele do zrobienia. Nadal jesteśmy bardzo daleko od gospodarki bez plastiku i od wszystkich kroków niezbędnych do wyeliminowania zanieczyszczenia plastikiem”.
Czytaj: Więzienie lub kara grzywna za plastikowe torebki!
Prawie trzy czwarte Brytyjczyków doświadczyło „niepokoju, frustracji lub beznadziejności” z powodu ilości plastiku, która jest dostarczana wraz z zakupami. Około 59 procent uważa, że supermarkety i marki nie robią wystarczająco dużo, aby oferować produkty wielokrotnego użytku lub bez opakowań, według sondażu przeprowadzonego w czerwcu 2021 roku.