Zakaz śmiechu, picia i zakupów w Korei Północnej przez 11 dni. Dlaczego?

0
623
Korea Północna: Kim Jong Un zakazuje śmiechu, picia i zakupów przez 11 dni w rocznicę śmierci swojego ojca Kim Jong Ila. Źródło: Twitter

Od piątku mieszkańcy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, ogólnie znanej jako Korea Północna, nie mogą się uśmiechać, robić zakupów ani pić w ramach 11-dniowej żałoby upamiętniającej śmierć byłego przywódcy Kim Jong-ila.

Od 1994 do 2011 roku Korea Północna była kontrolowana przez Kim Jong-ila. 17 grudnia 2011 zmarł on na atak serca w wieku 69 lat.

Jego następcą został Kim Jong Un, jego najmłodszy syn.

Według Radia Wolna Azja (RFA) przez najbliższe 11 dni wszelka rozrywka została zabroniona.

Kim Jong Un, najwyższy przywódca Korei Północnej, nałożył zakaz śmiechu, picia, robienia zakupów spożywczych i wszelkiego rodzaju aktywności, które wykazują oznaki szczęścia w kraju.

Nie trzeba wspominać, że każdy, kto złamie rozkaz tego despotycznego i równie kapryśnego komunistycznego władcy, zostanie surowo ukarany. Każdy, kto złamie zasadę, zostanie aresztowany, tak jak co roku.

11-dniowe ograniczenia wchodzą w życie od 17 grudnia, aby uczcić 10. rocznicę śmierci jego ojca i byłego władcy Kim Jong Ila, który rządził krajem od 1994 do 17 grudnia 2011.

Czytaj: 10 zdjęć, które pokazują, jak bardzo odmienne jest życie w dwóch Koreach

Radio Wolna Azja (RFA) powołując się na źródło z południowo-zachodniej prowincji South Hwanghae twierdziło, że policja została poinstruowana, aby mieć oko na tych, którzy nie wyglądają na wystarczająco smutnych.

Poczucie zbiorowej żałoby w Korei Północnej musi odzwierciedlać się od pierwszego dnia grudnia. Policja została nałożona na miesięczny specjalny obowiązek rozprawienia się z tymi, którzy psują nastrój zbiorowej żałoby.

Osoby nie będące w żałobie traktowane są jak przestępcy ideologiczni. W przeszłości wiele osób przyłapanych na piciu, świętowaniu lub niewystarczająco smutnych zostało zabranych przez policję i nigdy więcej nie widziano.

Według mieszkańca wszelkie formy spędzania wolnego czasu są zawieszone do końca żałoby, podczas której ludzie nie mają nawet możliwości zrobienia zakupów spożywczych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Mieszkańcy powiedzieli, że ograniczenia są tak rygorystyczne, że „nawet jeśli członek Twojej rodziny umrze w okresie narodowej żałoby, nie wolno ci głośno płakać, a ciało trzeba pochować po zakończeniu żałoby narodowej. Ludzie nie mogą nawet świętować własnych urodzin, jeśli przypadają w okresie żałoby” – cytuje RFA.

Koreańczycy z Północy zostali również poproszeni o opiekę nad ludźmi głodnymi, ubogimi i bezdomnymi. Poza tym nakazano firmom zbieranie żywności dla mieszkańców i pracowników, którzy nie mogą przyjść do pracy z powodu braku żywności.

Okresy żałoby obu przywódców odbywają się co roku. Okres żałoby po Kim Il Sunga trwa tylko tydzień, podczas gdy żałoba Kim Jong Ila trwa 10 dni. Od tego roku, kiedy przypada 10. rocznica śmierci, dodano dodatkowy jeden dzień.

Każdego roku od śmierci ojca Kim składa hołd na jego pomniku. Kim Jong Un składa hołd przy grobowcu, w którym wystawiono zabalsamowane ciało Kim Jong Ila i Kim Il Sunga.

Podczas poprzednich przełomowych rocznic, takich jak pierwsza i piąta, Kim Jong Un zwoływał krajowe spotkania na cześć swojego ojca.

Ponieważ przypada 10. rocznica jego śmierci, okres żałoby został w tym roku wydłużony do 11 dni.

Co roku obchodzony jest 10-dniowy okres żałoby.

Tym razem państwowe media prezentowały utwory na cześć Kim Jong Ila i wzywały do większej jedności za Kim Jong Unem, podczas gdy państwowa telewizja nadawała propagandową muzykę i filmy dokumentalne o zmarłym przywódcy.

Czytaj: Poznańska Cicha Noc na placu Wolności już w tę sobotę!