Zakwit glonów – naturalne zjawisko bioluminescencji

0
1032
Bioluminescencyjne glony rozświetlają wodę na plaży w Hongkongu. Zdjęcie: Tyrone Siu/Reuters

Błyszczące w ciemności błękitne fale spowodowane zjawiskiem zwanym szkodliwym kwitnieniem glonów lub „czerwoną falą” były widoczne nocą w pobliżu plaży Sam Mun Tsai w Hongkongu 22 stycznia 2015 roku.

„Czerwona fala” jest powszechnym terminem używanym do określania szkodliwych zakwitów glonów.

Zakwity glonów występują, gdy następuje gwałtowny wzrost w populacji glonów w systemie wodnym i są one uważane za szkodliwe, jeżeli powodują negatywny wpływ na inne organizmy.

Szkodliwe zakwity glonów występują, gdy kolonie glonów – proste rośliny żyjące w morzu i słodkiej wodzie – wyrastają spod kontroli, wywierając toksyczny lub szkodliwy wpływ na ludzi, ryby, skorupiaki, ssaki morskie i ptaki. Choroby wywołane przez zakwity glonów, choć rzadkie, mogą być wyniszczające, a nawet śmiertelne.

Czytaj: Te zamarznięte fale jeziora wyglądają jak szklane wydmy

Bioluminescencyjne glony rozświetlają wodę na plaży w Hongkongu.
Zdjęcie: Kin Cheung/AP Photo

W czwartek, 22 stycznia 2015 r. wykonane zdjęcie pokazuje blask rozkwitającego glonu Noctiluca scintillans wzdłuż wybrzeża w Hongkongu.

Zdaniem oceanograf-ki z University of Georgia, Samanthy Joye, luminescencja, zwana także „Sea Sparkle” czyli „blask morza”, jest wywoływana przez zanieczyszczenia w gospodarstwach rolnych, które mogą być dewastujące dla życia morskiego i lokalnego rybołówstwa.

Za niebieską barwę odpowiadają nocoświetliki, czyli glony Noctiluca scintillans, które mają zdolności bioluminescencyjne. 

„Nocoświetliki emitują jasne niebieskie światło, kiedy są rozprowadzane przez fale” – mówił dr David Psaila.

Podczas gdy wiele osób nazywa te glony „czerwoną falą”, naukowcy wolą termin „szkodliwy zakwit glonów”.

Jeden z najbardziej znanych zakwitów glonów występuje prawie każdego lata wzdłuż wybrzeża Zatoki Florydy. Glony wytwarzają toksyny, które zabijają ryby i sprawiają, że skorupiaki są niebezpieczne. Toksyny mogą również utrudniać oddychanie ludziom, którzy są w pobliżu. Jak sama nazwa wskazuje, rozkwit glonów często zmienia kolor na czerwony.

Bioluminescencyjne glony rozświetlają wodę na plaży w Hongkongu.
Zdjęcie: Tyrone Siu/Reuters

Zgłoszono przypadki szkodliwych zakwitów glonów we wszystkich stanach przybrzeżnych USA, a ich występowanie może rosnąć. Jest to problem krajowy, ponieważ wpływa nie tylko na zdrowie ludzi i ekosystemów morskich, ale także na „zdrowie” gospodarek lokalnych i regionalnych.

Bioluminescencyjne glony rozświetlają wodę na plaży w Hongkongu.
Zdjęcie: Kin Cheung / AP Photo

Ale nie wszystkie zakwity glonów są szkodliwe. W rzeczywistości większość glonów jest korzystna, ponieważ małe rośliny są pożywieniem dla zwierząt w oceanie. W rzeczywistości glony są głównym źródłem energii, która napędza oceaniczną sieć pokarmową.

Jednak niewielki procent glonów wytwarza silne toksyny, które mogą zabijać ryby, skorupiaki, ssaki i ptaki oraz mogą bezpośrednio lub pośrednio powodować choroby u ludzi.

Zakwit glonów obejmuje również zakwity gatunków nietoksycznych, które mają szkodliwy wpływ na ekosystemy morskie. Na przykład, gdy masy glonów giną i ulegają rozkładowi, proces gnicia może wyczerpać tlen w wodzie, powodując, że woda ma tak mało tlenu, że zwierzęta albo opuszczają ten obszar, albo giną.

Naukowcy z National Ocean Service od wielu lat monitorują i badają to zjawisko, aby ustalić, jak wykryć i prognozować lokalizację zakwitów. Celem jest udzielanie społecznościom ostrzeżeń z wyprzedzeniem, aby mogły odpowiednio planować i radzić sobie z niekorzystnymi skutkami dla środowiska i zdrowia.

Czytaj: Wieżowce w USA zabijają ptaki. Rocznie ginie ich nawet 600 mln