Zaledwie trzy minuty wysiłku fizycznego mogą wydłużyć życie o 39%

0
165
3 minuty na intensywne ćwiczenia znajdzie każdy z nas. Zdjęcie: pl.freepik.com

Krótka aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, sugerują badania.

Ludzie, którzy każdego dnia wykonują trzy jednominutowe intensywne aktywności, takie jak wchodzenie po schodach, mają o 39% mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badania sugerują, że niezależnie od tego, czy chodzi o zabawę z psem, czy wykonywanie prac domowych, zaledwie kilka minut energicznej aktywności w życiu codziennym może radykalnie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Sydney wykazało, że dorośli w średnim wieku, którzy nie ćwiczą w czasie wolnym, np. na siłowni, ale którym udaje się wykonać trzy bardzo krótkie aktywności fizyczne, mają o około 39% mniejsze ryzyko śmierci niż ci, którzy nie wykonują energicznej aktywności.

Mark Hamer, profesor medycyny sportu i ćwiczeń fizycznych na University College London i współautor badania, powiedział, że odkrycia podkreślają znaczenie ćwiczeń incydentalnych.

„Może to być np. zabawa z dziećmi. Może się zdarzyć, że zobaczysz, że Twój autobus właśnie odjeżdża, więc musisz iść bardzo szybko, aby zdążyć. Może się zdarzyć, że mieszkasz w bloku i musisz wnosić te zakupy po schodach – powiedział. „To tego rodzaju małe aktywności, które zdarzają się w życiu codziennym”.

Czytaj: Krakowski MOPS szuka rodzin zastępczych. Mogą liczyć na wsparcie finansowe

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Medicine, Hamer i współpracownicy opisują, w jaki sposób przeanalizowali dane z brytyjskiego BioBanku – przedsięwzięcia badawczego, które zebrało informacje genetyczne, dotyczące stylu życia i zdrowia od ponad 500 000 osób od czasu jego rozpoczęcia w 2006 roku.

Zespół skupił się na ponad 25 000 uczestnikach o średniej wieku 61,8 lat, którzy zgłosili, że nie podejmowali ćwiczeń w czasie wolnym, z wyjątkiem jednego spaceru rekreacyjnego tygodniowo. W ramach badania BioBank uczestnicy ci nosili również tracker aktywności na nadgarstku przez okres siedmiu dni.

Czytaj: Osoby powyżej 65. roku życia odnoszą korzyści z aktywności fizycznej

Zespół odkrył, że prawie 89% uczestników podjęło krótką aktywność fizyczną, z których zdecydowana większość trwała zaledwie jedną lub dwie minuty.

Naukowcy śledzili wyniki zdrowotne uczestników przez średnio 6,9 lat, stwierdzając, że zmarło 852 osób, w tym 511 zgonów z powodu raka i 266 zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Po uwzględnieniu czynników, takich jak palenie tytoniu, wiek, płeć i przyjmowane leki, zespół odkrył, że ci, którzy wykonywali tylko trzy jednominutowe intensywne ćwiczenia każdego dnia, mieli o 39% mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w okresie obserwacji niż ci, którzy nie wykonywali takiej aktywności, podczas gdy 11 jednominutowych intensywnych ćwiczeń dziennie wiązało się z 48% niższym ryzykiem zgonu.

Wpływ był jeszcze wyraźniejszy w przypadku raka i chorób układu krążenia.

Uczestnicy, którzy wykonali trzy jednominutową aktywność fizyczną każdego dnia, mieli o 49% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia i o 30% mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka, w porównaniu z tymi, którzy nie wykonywali takiej aktywności, podczas gdy 11 jednominutowych intensywnych ćwiczeń było powiązanych z 65% niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia i 49% niższym ryzykiem zgonu z powodu raka.

„To duży efekt”, powiedział Hamer, dodając, że wyniki były podobne, gdy zespół przyjrzał się wykonywaniom jakiejkolwiek energicznej aktywności u 62 000 dodatkowych uczestników BioBanku, którzy podejmowali ćwiczenia w czasie wolnym.

Obecnie zaleca się, aby dorośli wykonywali 150 minut umiarkowanych lub energicznych ćwiczeń – lub 75 minut intensywnej aktywności – tygodniowo. Jednak zaktualizowane wytyczne wydane przez brytyjskich naczelnych lekarzy w 2019 r. sugerowały, że nawet bardzo krótkie okresy wysiłku mogą się liczyć w osiągnięciu tych celów.

„Przesłanie, które ma znaczenie, jest naprawdę dobre” — powiedział Hamer. „Myślę, że większość ludzi prawdopodobnie może starać się być bardziej aktywna w życiu codziennym i nie oznacza to, że musisz wykupić karnet na siłownię”.