Zalety mniszka lekarskiego, o których koncerny farmaceutyczne wolałaby żebyś nie wiedział.

0
983

Mniszek lekarski to bardzo popularna roślina. Każdy ją uważa za niepotrzebny chwast i bardzo mało osób wie, że mniszek jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia. W wielu książkach o tematyce ziołolecznictwa można przeczytać wiele informacji o zdrowych właściwościach korzenia, liści i kwiatów. 

Mniszek lekarski nazywany też pospolitym to roślina pochodzenia europejskiego. Dziko porasta tereny Europy, Azji i obu Ameryk. Jest uznawany za chwast w ogrodzie. Żółtymi kwiatami maluje także łąki, pola, trawniki, pobocza dróg. Mniszek to naturalny sposób na wiele dolegliwości. Już w starożytnej Grecji wykorzystywano syrop mniszka do leczenia zapalenia oczu.

Ogromne zastosowanie w medycynie naturalnej sprawia, że zamiast wyrzucać mniszki pospolite korzystniej jest pozyskać z nich to co najlepsze. Sprawdź, jakie mniszek lekarski ma działanie.

ZOBACZ TAKŻE: TE EKSPERYMENTY SPOŁECZNE PORUSZYŁY ODBIORCÓW NA CAŁYM ŚWIECIE. PRZYPOMINAMY TE NAJLEPSZE!

Mniszek lekarski oczyszcza ciało z toksyn, jest zbawieniem dla obciążonego układu krwionośnego, trawiennego i nerek. Wzmacnia odporność, wspiera funkcje wątroby, obniża poziom glukozy we krwi, jest niskokaloryczny, wspomaga odchudzanie.

W celu detoksykacji można użyć mniszka lekarskiego na dwa sposoby, w zależności od okresu, w którym zbierzesz roślinę. Liście mniszka są najmniej gorzkie przed kwitnieniem, potem lepiej korzystać z właściwości kwiatów.

 1. Pierwszy sposób, użyj świeżych liści do sałatki
 2. Możesz przygotować napar z kwiatów

Dodatkowo mniszek lekarski zapobiega zatrzymywaniu płynów, ma działanie moczopędne i usprawniające pracę nerek.

W związku z tym poleca się pić herbatkę z mniszka lekarskiego.

Składniki:

 • 1 łyżka suszonych kwiatów mniszka lekarskiego (15 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania:

 1. Kwiaty należy zalać wrzątkiem i zaparzać około 10 minut pod przykryciem. Tak sporządzoną herbatę należy pić 2 razy dziennie przez miesiąc.

Mniszek pomaga także układowi trawiennemu. 

Oczyszczające właściwości mniszka będą skuteczne w leczeniu chorób układu trawiennego. Mlecz pomaga wyeliminować nadmiar tłuszczu zgromadzonego w ciele, poprawia wytwarzanie żółci, trawienie i przyspiesza metabolizm.

W tym celu polecamy dodanie do sałatki świeżych liści mniszka lekarskiego.

Składniki:

 • 2 liście sałaty
 • 0,5 marchewki
 • 1 szklanka liści mniszka lekarskiego (30 g)
 • sok z cytryny

Sposób przygotowania:

 1. Marchewkę należy zetrzeć na tarce o dużych oczkach, liście sałaty należy umyć i porwać.
 2. Liście mniszka należy namoczyć w zimnej, osolonej wodzie, następnie je wysuszyć i porwać. Skropić kilkoma kroplami cytryny. Dla lepszego smaku możesz dodać szczyptę oliwy i ulubione przyprawy.

Mniszek lekarski zadba także o skórę

Ta cudowna roślina pomoże także złagodzić niektóre zmiany skórne, takie jak plamy, wysypki, podrażnienia, które są spowodowane np. przez łuszczycę.

W tym przypadku zaleca się mniszek lekarski stosować do użytku zewnętrznego.

Składniki:

 • 2 szklanki liści mniszka lekarskiego (60 g)
 • ciepła woda

Co należy zrobić?

 1. Dwie garści mniszka lekarskiego należy umieścić w ciepłej wodzie i odstawić na 15 minut.
 2. Następnie należy usunąć liście z wody i umieścić je na zmienionym chorobowo obszarze skóry.
 3. Używając czysty bandaż należy liście owinąć i pozostawić na kilka godzin. Należy powtórzyć to kilka razy, aż do momentu ustąpienia objawów.
 4. Możecie także smarować zmiany sokiem ze złamanej łodygi. Podrażnione miejsce należy posmarować i uważnie obserwować reakcję.

Aby jak najbardziej wykorzystać właściwości lecznicze mniszka można także przygotować nalewkę, miód, zupę z liści, koktajl, a nawet syrop.

Pamiętajcie, aby zbierać rośliny z łąk oddalonych od dróg, ponieważ spaliny samochodów nie wpływają dobrze na mniszka. Rośliny przed spożyciem lub suszeniem zawsze trzeba dokładnie umyć. Na dodatek jesienią zbiera się korzenie mniszka, suszy i proszkuje, aby przez cały rok korzystać z dobrodziejstw tej cudownej rośliny. Podziel się tymi ciekawymi informacjami ze znajomymi.