Żałoba narodowa w dzień pogrzebu Pawła Adamowicza – ogłosił Andrzej Duda

0
864
zdjęcie: facebook.com

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej. Także władze Warszawy ogłosiły trzydniową żałobę. Prezydent Gdańska zmarł po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata. 

Cała Polska w szoku. Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść! Nożownik wszedł na scenę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kilkakrotnie ugodził nożem Pawła Adamowicza. Niestety, prezydent Gdańska zmarł w szpitalu po ciosach zadanych 25-centymetrowym nożem.

Żałoba narodowa w dzień pogrzebu

Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska będzie dniem żałoby narodowej.

Trzydniowa żałoba w Warszawie i Poznaniu

„Nie ma słów. Jest tylko ogromny smutek i zaduma. Nasze myśli z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi Pana Prezydenta Adamowicza” – napisał prezydent Rafał Trzaskowski.

Chwilę później Trzaskowski ogłosił, że nadchodzące trzy dni (15,16,17 stycznia) będą czasem żałoby, która uczci pamięć Adamowicza. Trzaskowski poprosił także organizatorów imprez komercyjnych, aby je odwołali lub ograniczyli. Prezydent poprosił, by te trzy dni były czasem zadumy i refleksji.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisał zarządzenie ws. żałoby po śmierci Pawła Adamowicza – poinformowało biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta. Żałoba w tym mieście obowiązywać będzie od 15 do 17 stycznia.

Światełka dla Pawła Adamowicza o godzinie 20

Ludzie z całej Polski pokazują dzisiaj gest solidarności i łączą się w smutku. Wieczorem zamierzają zapalić światełka dla Pawła Adamowicza. Wydarzenie ma przebiegać w ciszy, bez przemówień politycznych. Światełka zostaną zapalone m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu.

„Ludzi dobrej woli jest więcej. Spotykamy się 14.01.2019, poniedziałek, o godzinie 20 w miejscach, gdzie w naszych w miejscowościach odbywa się „Światełko do nieba” WOŚP. We Wrocławiu to pl. Nowy Targ. Rozpalamy światełka dla Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, zaatakowanego przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2019” – piszą organizatorzy na Facebooku.

W końcu jad nienawiści doprowadził do tragedii

Tak skłóconego kraju, tak bardzo podzielonego, tak nienawistnego nie było w Polsce nigdy przedtem.