Zamieć pyłowa w Wielkopolsce jak na pustyni. W Polsce susza

0
665
To nie pustynia, tylko Wielkopolska. Zdjęcie: Michał Maar

Od 3 tygodni nie padało, ziemia jest bardzo wyschnięta. Ciężarówki jeżdżące po tutejszej drodze gruntowej wyglądają jak na Dakarze – tłumaczy Michał Maar, który sfotografował zamieć pyłową w Rabowicach, wsi położonej w województwie wielkopolskim. Przez suszę zjawisko skojarzono z Afryką.

Rabowice to mała wieś położona niedaleko Poznania. Mieszka tam około 700 osób. Do mieszkańców należy pan Michał Maar, który na początku kwietnia udostępnił zdjęcia zamieci pyłowej wywołanej przez długotrwałą suszę.

Susza w całej Polsce

Tak sucho w kwietniu nie było od dawna. Jacek Otulak ze Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w Białej Rawskiej przyznaje, że sytuacja jest tragiczna.

Także Zdzisław Cyganiak, wieloletni obserwator przyrody z Wartkowic jest załamany. Uważa, że takiej suszy, jak w tym roku, nie było od czasu II wojny światowej. Susza będzie dużo gorsza niż rok i dwa lata temu. Na dodatek sytuacja będzie się pogarszać. – Będą schły nawet sosny i świerki w lasach – zapowiada.

Można spodziewać się wzrostu cen, zwłaszcza że takich dostawców owoców i warzyw, jak Włochy czy Hiszpania nęka epidemia.

Czytaj: „Biblijny” rój szarańczy atakuje Arabię Saudyjską, Afrykę i Azję

Zamieć pyłowa w Rabowicach

Zdjęcia z Rabowic jako pierwsza opublikowała Sieć Obserwatorów Burz. Wpisem zainteresowała się duża ilość ludzi. Post udostępniono 280 razy, trafiając na łamy Głosu Wielkopolskiego i Gazety Wyborczej.

Nie znając lokalizacji można pomyśleć, że to pustynne równiny Izraela, ale to Wielkopolska w ostatnich dniach. To symbol tegorocznej suszy, która ma być największa od 100 lat.

Taka sytuacja jest w Wielkopolsce. Kwietniowa zamieć pyłowa to symbol suszy
Zdjęcie: Michał Maar

– Budujemy dom w Rabowicach od zeszłego roku i już wtedy zauważyłem tutaj zamiecie pyłowe, nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Wówczas zdążyłem tylko zrobić im zdjęcia telefonem, więc kiedy teraz zobaczyłem, co się szykuje, od razu wziąłem lepszy aparat. To przez suszę. Od 3 tygodni nie padało, ziemia jest bardzo wyschnięta. Samochody wzniecają tumany na tutejszej drodze gruntowej, a kiedy ciężarówki jeżdżą po niej na okoliczne budowy, to wyglądają jak na Dakarze – komentuje Michał Maar.

To nie pustynia, tylko Wielkopolska.
Zdjęcie: Michał Maar
Brak śniegu robi swoje. Sucha i ciepła zima doprowadziła do tego, że na sporym obszarze Polski mamy do czynienia z suszą – alarmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Zdjęcie: Michał Maar

W lutym 2020 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie opublikowało raport, z którego wynika, że już zimą w sześciu regionach Polski występowała bardzo silna susza atmosferyczna. Instytucja informuje, że w Wielkopolsce, na Kujawach i Dolnym Śląsku sumy opadów za grudzień 2019 r. stanowiły jednie 40-60 proc. normy wieloletniej.

W styczniu 2020 roku w południowej części kraju odnotowano deficyt opadów sięgający ponad 50 proc. względem normy wieloletniej sumy opadów. Sytuacja nieco poprawiła się w lutym i na początku marca, wówczas opadów było trochę więcej, jednak eksperci twierdzą, że wzrost temperatury w kolejnych miesiącach i większe parowanie mogą odwrócić ten stan.


Polskę czeka bardzo trudna wiosna, ze względu na małą ilość opadów.
Zdjęcie: Michał Maar

Ciężkie czasy dla rolników i naszych portfelów

Brak deszczu oznacza dla rolników ciężkie lato. Nawet Polacy na Facebooku dodają zdjęcia suchych pól i traw pisząc: „Pierwszy raz w życiu widzę jak trawa schnie na wiosnę. I pierwszy raz w życiu muszę podlewać ogród w marcu i kwietniu. Tylko że zapasy wody się kończą” – napisała jedna z komentatorek na blogu Świat Wody.

Problemem są też bezśnieżne zimy, bezpośrednio powiązane się ze zmianami klimatycznymi i rosnącą średnią temperaturą.

Śniegu zimą nie było, a wiosna jest i pozostanie na razie sucha. Zgodnie z prognozą sezonową IMGW padać ma dopiero w maju, a to zdecydowanie za późno dla rolników. Według ekspertów susza spowoduje pożary w lasach i drożyznę w sklepach. 

Zdjęcie: Michał Maar

Czytaj: 13 PRODUKTÓW Z APTEKI PONIŻEJ 20 ZŁOTYCH, KTÓRE SĄ LEPSZE OD DROGICH, LUKSUSOWYCH KOSMETYKÓW.