Zamienili pustynny piasek w żyzną glebę w zaledwie 7 godzin

0
176
Ten startup chce zmienić pustynię Dubaju w pole uprawne. Zdjęcie: Twitter

Norweski startup Desert Control twierdzi, że może skutecznie walczyć z pustynnieniem, spryskując piasek Liquid NanoClay (LNC) i zamieniając go w glebę w ciągu kilku godzin.

W przeszłości przedstawialiśmy wielu „zielonych bohaterów”, którzy od dziesięcioleci walczą z pustynnieniem. I tak na przykład pisaliśmy o leśniku z Turcji, który w ciągu 41 lat zmienił teren nie do poznania. Pisaliśmy również o uchodźcach, którzy zamienili pustynny obóz bez drzew w kwitnący las. A dziś napiszemy o startupie, który twierdzi, że potrafi zamienić pustynny piasek w żyzną glebę w zaledwie 7 godzin!

Wynaleziony na początku XXI wieku przez norweskiego naukowca Kristiana Olesena, Liquid NanoClay jest sekretem niesamowitych osiągnięć Desert Control. Po rozpyleniu na piasek ten niesamowity wynalazek spływa i wsiąka w piasek, zamieniając go w zatrzymującą wodę glebę, w której rośliny mogą kiełkować i rozwijać się.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rolnicy od tysięcy lat używają gliny do zwiększania żyzności swoich ziem, a delta Nilu jest znana dzięki swojej glinie, ale praca z grubą, ciężką gliną na mniej żyznej ziemi, nie mówiąc już o piasku, zawsze była pracochłonna i czasochłonna. Desert Control zdołał pokonać tę przeszkodę, czyniąc cząstki gliny w swojej NanoGlinie tak małymi, jak to możliwe.

Liquid NanoClay brzmi fantazyjnie, ale jest zrobiony tylko z wody i gliny. Sekretem firmy jest jej zdolność do przekształcania gęstej gliny w ciecz „prawie tak cienką jak woda”, która jest następnie rozpylana na piaski, przesiąkając górną warstwę aż do kilkudziesięciu centymetrów. Glina wiąże się z drobinkami piasku i tworzy zatrzymującą wilgoć glebę, która choć nie jest tak żyzna jak ciemna gleba, zdecydowanie może wspierać życie roślin.

Zdjęcie: Facebook

Desert Control ma obecnie na celu skupienie się na Zjednoczonych Emiratach Arabskich, bogatym rynku, który obecnie importuje około 90 procent swojej żywności, ponieważ uprawa czegokolwiek w tym pustynnym środowisku jest tak trudna. Technologia już sprawdziła się, zamieniając jałową pustynię w glebę, ale nadal istnieje ograniczenie kosztów.

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

CNN informuje, że koszt leczenia waha się od 2 do 5 USD za metr kwadratowy, co nie jest do końca tanie, biorąc pod uwagę rozległe obszary, które muszą być spryskane przez Liquid NanoClay, aby projekty rolnicze miały sens. Jednak Desert Control planuje opracować jednostki zdolne do produkcji dużych ilości Liquid NanoClay, co znacznie obniżyłoby cenę.

Zdjęcie: Facebook

„Jeśli uda im się obniżyć cenę i uczynić ją przystępną dla krajów o najniższych dochodach, może to mieć naprawdę ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i zdolność wielu z tych krajów do korzystania z własnych upraw” – powiedział Ismahane Elouafi, dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Rolnictwa Biosolan w Dubaju. „To może być niesamowite”.

Z powodu pustynnienia 12 milionów hektarów żyznej ziemi każdego roku, rozwiązanie Desert Control brzmi jak cud. Możliwość przekształcenia piasku w żywą dla roślin glebę w ciągu zaledwie siedmiu godzin brzmi nierealnie, ale to działa.

Według Desert Control działanie Liquid NanoClay utrzymuje się przez około pięć lat, po czym sztucznie utworzona gleba wymaga uzupełnienia.