„Zanieczyszczające” paliwa stałe zostaną zakazane w Irlandii

0
426
Nowe standarsy dla krajowych paliw stałych zostaną wprowadzone w Irlandii w ciągu roku. Źródło: Twitter

Minister Środowiska, Klimatu i Komunikacji Eamon Ryan ogłosił nowe normy dla wszystkich krajowych paliw stałych, które zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Większość zanieczyszczających paliw stałych ma zostać usunięta z rynku irlandzkiego na podstawie nowych przepisów, które mają zostać wprowadzone w Irlandii w przyszłym roku.

Zgodnie z nowymi przepisami Irlandia stanie się w efekcie strefą niskiego dymu.

Według Eamona Ryana, Ministra Środowiska kraju, ogłaszane jest to teraz, aby umożliwić dostawcom paliw stałych planowanie zmian.

Oczekuje się, że przepisy wejdą w życie przed wrześniem 2022 roku. Od tego momentu najbardziej zanieczyszczające paliwa nie będą już dostępne na rynku irlandzkim.

Czytaj: Norwegia pierwszym krajem, który zakazuje stosowania biopaliw z oleju palmowego, które są związane z wylesianiem

Obecnie sprzedaż węgla zadymionego jest już zakazana w 42 miastach w całej Irlandii.

Nie ma jednak żadnych ograniczeń wpływających na jego sprzedaż gdzie indziej.

Każdego roku w Irlandii umiera około 1300 osób z powodu zanieczyszczenia powietrza spowodowanego spalaniem paliw stałych.

Na początku tego roku rząd rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie opracowania nowych przepisów dotyczących paliw stałych dla Irlandii.

„Otrzymaliśmy ponad 3500 odpowiedzi we wszystkich aspektach konsultacji, z szeroką gamą sugerowanych podejść regulacyjnych dla paliw stałych” – powiedział Ryan podczas swojego przemówienia.

„Po rozważeniu wniosków złożonych przez opinię publiczną, ekspertów ds. zdrowia, grupy rzeczników, środowisko akademickie i przemysł opracowano ramy prawne i trwa opracowywanie przepisów”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Od 2022 r. w Irlandii obowiązywać będą następujące nowe normy dla paliw stałych:

  • Węgiel, produkty oparte na węglu, wszelkie wyprodukowane brykiety z paliw stałych lub torfu będą musiały mieć wskaźnik emisji dymu poniżej 10 gramów dymu na godzinę. Do 2025 roku zostanie ona jeszcze zmniejszona do 5 gramów.
  • Nie proponuje się żadnych zmian w wielkości emisji dymu dla produktów z biomasy (zawierających węgiel), ponieważ jest ona już ustalona na poziomie 5g/godz.
  • Zawartość siarki dozwolona we wszystkich paliwach zostanie z czasem zmniejszona z 2% do 1%
  • Drewno sprzedawane w pojedynczych jednostkach poniżej 2 m³ będzie musiało mieć wilgotność 25% lub mniej (zmniejszającą się do 20% w ciągu 4 lat).
  • Mokre drewno sprzedawane w tych ilościach będzie musiało posiadać instrukcje dla nabywcy, jak je wysuszyć przed spaleniem.
  • Aby dostosować się do praw do zbioru torfu torfowego, nie zostanie wprowadzony zakaz jego spalania; jednak trwają badania nad systemem regulacyjnym mającym na celu ograniczenie szkód na obszarach bardziej zurbanizowanych.

Czytaj: Kostaryka – kraj, który jako pierwszy wyeliminuje plastik i węgiel.

Rozmawiając z RTÉ, Ryan powiedział, że nowe standardy będą oznaczać, że ludzie nadal będą mogli rozpalać ogień, ale używając bardziej suchego drewna, które jest bardziej wydajne, spala się lepiej i ma lepszy stosunek jakości do ceny.

Przepisy te zostaną sfinalizowane w najbliższych miesiącach i będą obowiązywać od sezonu grzewczego 2022. Ryan powiedział, że są ogłaszane teraz, aby umożliwić podmiotom obsługującym krajowy rynek paliw stałych odpowiednie planowanie i dalsze inwestowanie w mniej zanieczyszczające alternatywy.