Zanieczyszczenie powietrza spadło do rekordowo niskiego poziomu w 2020 r.

0
418
Autostrada w Surrey w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: Chris Gorman/Getty Images

Zanieczyszczenie powietrza w Wielkiej Brytanii spadło do rekordowo niskiego poziomu w 2020 r. z powodu pandemii.

Zanieczyszczenie powietrza w Wielkiej Brytanii spadło do najniższego poziomu od dziesięcioleci w zeszłym roku z powodu bezprecedensowych ograniczeń pandemii koronawirusa ograniczających ruch.

Wcześniejsze badania ujawniły głębokie, ale krótkotrwałe spadki zanieczyszczenia podczas blokady kraju, ale dziś dane brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS) po raz pierwszy ujawniły skalę wpływu w 2020 roku.

Średnie poziomy dwutlenku azotu (NO2), toksycznego gazu wytwarzanego głównie przez pojazdy z silnikami wysokoprężnymi, spadły do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1997 r. Wiele miast Wielkiej Brytanii narusza prawne limity emisji NO2 od ponad dziesięciu lat. ONS powiedział, że ograniczenia dotyczące COVID-19 były prawdopodobnie „dużym czynnikiem przyczyniającym się” do spadku.

Czytaj: Wielka Brytania pomoże w ustanowieniu największego rezerwatu morskiego na Atlantyku

Średnie przydrożne stężenie NO2 na metr sześcienny wyniosło 23 mikrogramy w 2020 r., w porównaniu z 30 µg / m³ w 2019 r. i 60 µg / m³ w 1997 r. Ustawowy roczny limit wynosi 40 µg / m³.

Blokady przez COVID-19 doprowadziły zanieczyszczenie powietrza w Wielkiej Brytanii do rekordowo niskiego poziomu

Roczne średnie stężenie dwutlenku azotu, µg / m³:

Źródło: ONS

Inne zanieczyszczenia odnotowały podobnie dramatyczny spadek, ponieważ blokady oznaczały, że ludzie pozostawali w domu, a ruch drogowy czasami spadał do poziomu ostatnio obserwowanego w latach pięćdziesiątych.

Czytaj: Wirtualny zegar w Krakowie odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Poziom PM2.5, rodzaju pyłu zawieszonego wytwarzanego przez pojazdy, piece opalane drewnem i elektrownie na paliwa kopalne, spadł do najniższego poziomu od 2009 roku, kiedy zaczęły się zapisy. Większy rodzaj zanieczyszczenia pyłem, PM10, spadł do niskiego niewidocznego poziomu od czasu rozpoczęcia rejestrowania w 1992 roku.

Oczekuje się jednak, że wytchnienie będzie krótkotrwałe, ponieważ poziom ruchu wróci do normy w 2021 r. Działacze kampanii naciskają na rząd Wielkiej Brytanii, aby przyjął surowsze limity zanieczyszczenia powietrza po tym, jak niedawno koroner Kissi-Debrah powiedział, że są one potrzebne, aby uniknąć przyszłych zgonów. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii umiera rocznie do 36 000 osób z powodu długotrwałego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem.

johannesfloe.com – Art to remember