Zapomnij o wymazach, ten alkomat wykrywa wirusa w 60 sekund

0
363
Zdjęcie: Breathonix

Test oddechowy pokazuje wyniki w mniej niż minutę.

Aby zminimalizować czas spędzony z wymazami, firma z Singapuru opracowała alkomat COVID-19, który wykrywa wirusa w 60 sekund.

Breathonix, firma z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (NUS), na wykrywanie wirusa tym alkomatem COVID-19 otrzymała tymczasowe zezwolenie od władz nauk medycznych w Singapurze 17 maja.

Mimo że szczepionki są wprowadzane na całym świecie, badania przesiewowe są nadal ważne i konieczne, aby utrzymać wirusa w bezpiecznym miejscu, wyjaśniła firma. Pomaga w tym ich nieinwazyjne, szybkie i niedrogie urządzenie. Co więcej, do jego stosowania nie wymaga przeszkolonego pracownika służby zdrowia.

Testy kosztują od 3,76 do 15,03 USD za sztukę, w zależności od zakupionej ilości, podał Reuters. Urządzenie ma obecnie wskaźnik dokładności 85,7 procent czułości i 97 procent specyficzności bez sztucznej inteligencji, według Breathonix.

Firma twierdzi, że pracuje nad badaniami klinicznymi, aby uwzględnić sztuczną inteligencję, aby zwiększyć poziom dokładności testów.

Jeśli ktoś uzyska pozytywny wynik testu, musi wykonać regularny test PCR.

Czytaj: W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna

Jak to działa?

System działa poprzez wydech do jednorazowego ustnika zaworu jednokierunkowego. Następnie system testu oddechu mierzy i analizuje biomarkery LZO z próbki oddechu. Po kliknięciu przycisków Start, Stop i Wyślij wyniki są wyświetlane po 60 sekundach.

Ten rodzaj testu COVID-19 być może zachęciłby więcej osób do szybkiego i łatwego badania, bez niewygodnego pobierania wymazów – w przeciwieństwie do jednej z chińskich metod, która polega na wklejaniu wymazów po plecach pacjentów.

Czytaj: Nadwaga zwiększa śmiertelność na COVID-19 dziesięciokrotnie

System testowania alkomatów był wspominany w różnych krajach na całym świecie. Nawet gdy w zeszłym roku wybuchła pandemia, naukowcy z Ohio State University analizowali takie metody próbkowania oddechu, aby wykryć wirusa u ludzi.

W krajach takich jak Holandia, Indonezja i Japonia firmy i instytucje również zastanawiały się nad wykorzystaniem alkomatów do szybkiego i prawie bezproblemowego wykrywania koronawirusa.

Biorąc pod uwagę, jak szybka i dokładna jest ta metoda testowania, z pewnością mogłaby przyspieszyć procesy, takie jak dotarcie na lotniska, do restauracji lub fabryk, znacznie szybciej i bezpieczniej.

johannesfloe.com – Art to remember