Zaskakujące korzyści dla wątroby wynikające z codziennego spożywania kawy

0
203
Kawa jest jednym z ulubionych napojów na świecie i jest codziennie spożywane przez miliony ludzi. Zdjęcie: pl.freepik.com

Odkryj moc codziennego spożywania kawy. Ostatnie badania łączą kawę z o 21% niższym ryzykiem przewlekłych chorób wątroby.

Miłośnicy kawy radujcie się! Ostatnie badania pokazują, że codzienne picie filiżanki kawy może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych chorób wątroby, potencjalnie prowadząc do dłuższego i zdrowszego życia.

Badanie opublikowane w BMC Public Health wykazało niezwykłe o 21% niższe prawdopodobieństwo rozwoju przewlekłej choroby wątroby wśród osób regularnie pijących kawę. Ponadto wykazali o 20% zmniejszone ryzyko rozwoju przewlekłej lub stłuszczeniowej choroby wątroby i imponujące o 49% niższe ryzyko zgonu z powodu przewlekłych chorób wątroby w porównaniu z osobami niepijącymi kawy.

CZYTAJ: Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca

Międzynarodowe potwierdzenie

Podobne wnioski wyciągnięto z niezależnych badań przeprowadzonych w USA, Meksyku i Portugalii, które wykazały stałe zmniejszenie ryzyka metabolicznej stłuszczeniowej choroby wątroby (wcześniej znanej jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, NAFLD), zwłaszcza u osób chorych na cukrzycę typu 2.

CZYTAJ: Picie dwóch lub trzech filiżanek kawy dziennie może obniżyć ryzyko cukrzycy

Krajowe potwierdzenie

Krajowe dane z Polski, w ramach programu edukacyjnego „Kawa i Zdrowie” prowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, jednoznacznie potwierdzają pozytywne działanie kawy. Przeciwutleniacze i diterpeny obecne w kawie poprawiają funkcję hepatocytów, stymulują enzymy detoksykujące i zmniejszają ryzyko chorób wątroby.

Chociaż różne rodzaje kawy, w tym bezkofeinowa i rozpuszczalna, zapewniają korzyści dla wątroby, należy pamiętać, że większość badań koncentruje się na kawie czarnej. Dodawanie bogatych w kalorie słodkich dodatków, takich jak mleko lub aromaty, może zniweczyć potencjalne korzyści dla zdrowia serca, ostrzega Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne.

Ponieważ w latach 1990–2017 liczba zgonów z powodu przewlekłych chorób wątroby na świecie wzrosła do 1,3 miliona z 899 000, codzienne picie kawy w jej najczystszej postaci wydaje się prostą, ale skuteczną strategią ochrony zdrowia wątroby.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polak z brązowym medalem mistrzostw świata