Zatwierdzono lek na cukrzycę, który pomaga otyłym osobom schudnąć

0
212
Tirzepatide naśladuje hormony, które pomagają ludziom czuć się pełniejszymi po jedzeniu.

Lek, który podobno pomaga ludziom schudnąć, został zatwierdzony do stosowania przez brytyjski organ nadzoru leków.

Nie, to nie znaczy, że powinieneś zrezygnować ze zdrowego jedzenia i ćwiczeń, a zamiast tego wybrać potrawy smażone w głębokim tłuszczu, bardzo duże, kaloryczne przysmaki, bez względu na to, jak smaczne mogą być.

Zamiast pretekstu do prowadzenia niezdrowego stylu życia, lek może być stosowany do pomocy osobom otyłym i z nadwagą w utracie wagi i został zatwierdzony do stosowania wraz z zaleceniami dotyczącymi diety i ćwiczeń.

Zastrzyk podaje się raz w tygodniu. Zdjęcie: Pixabay

Wyprodukowany przez firmę farmaceutyczną Eli Lilly, Tirzepatide naśladuje działanie hormonów, które pomagają ludziom czuć się pełniejszymi po jedzeniu, co z kolei zachęca ich do jedzenia mniej, a tym samym do utraty wagi. Mowa o zastrzyku.

Badanie leku, które zostało opublikowane w New England Journal of Medicine na początku tego roku, wykazało, że uczestnicy, którym podano najwyższą dawkę leku, stracili średnio jedną piątą swojej masy ciała, pacjenci stracili do 12,9 kg w ciągu roku. Dla porównania, osoby, którym podano placebo w badaniu, straciły zaledwie 3% masy ciała.

Naukowcy w tamtym czasie opisali zastrzyk jako „zmieniający zasady gry” dla osób z otyłością, przy czym lek podawany jest tylko raz w tygodniu.

W następstwie badania Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) zatwierdziła stosowanie Tirzepatide u osób dorosłych ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2.

Czytaj: Jakie są wczesne objawy cukrzycy typu 2?

Zdjęcie: Twitter

„Z przyjemnością potwierdzamy, że zatwierdziliśmy Mounjaro (Tirzepatyd) – nowy sposób leczenia osób dorosłych z niewystarczająco kontrolowaną cukrzycą typu 2. Żaden lek nie zostanie zatwierdzony, jeśli nie spełni naszych oczekiwanych standardów bezpieczeństwa, jakości i skuteczności” – powiedział rzecznik MHRA.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Spośród ponad 4,9 miliona osób cierpiących na cukrzycę w Wielkiej Brytanii, 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Około 85% tej grupy ma nadwagę lub otyłość, a utrata masy ciała może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy.

Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki ocenia obecnie zarówno kliniczną, jak i opłacalność tirzepatydu dla pacjentów, a wyniki tej oceny będą do wglądu w kwietniu przyszłego roku.

Utrata masy ciała może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy. Zdjęcie: Pixabay

Dr Matthew Capehorn, kierownik kliniczny w The Rotherham NHS Foundation Trust, wyraził radość z dopuszczenia leku w oświadczeniu cytowanym przez The Telegraph, mówiąc: „Życie z cukrzycą typu 2 nie jest łatwe i w praktyce wiemy, że wiele osób nie osiąga docelowego poziomu glukozy we krwi.”

„Cieszę się, że tirzepatyd został dopuszczony do obrotu w Wielkiej Brytanii, reprezentując nową klasę leków na cukrzycę typu 2, która może zapewnić inną opcję leczenia kwalifikującym się pacjentom”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Oczekuje się, że lek stanie się hitem leczenia.

Badania nad lekiem wykazały, że może on pomóc pacjentom osiągnąć cele związane z utratą wagi szybciej niż semaglutyd, podobny lek, który w lutym został zatwierdzony do użytku w NHS.