Zdjęcie bocianów, które wróciły do Ukrainy, stało się symbolem nadziei

0
232

To zdjęcie z Ukrainy dzielnej bocianiej matki gniazdującej swoje dwa pisklęta stało się „symbolem nadziei” dla kraju.

Nowe gniazdo zostało sfotografowane na obrzeżach Kijowa — miesiące po tym, jak gwałtowna inwazja przerwała normalne przybycie majestatycznych gatunków na coroczne gody tutaj.

Bociany są „świętym” ptakiem na Ukrainie, gdzie każdej wiosny gnieżdżą się po zimowaniu w Afryce.

Spośród 224 000 bocianów, które co roku odwiedzają Europę, 16% buduje nowe gniazda lub wraca do istniejących na Ukrainie i chowa pisklęta do końca lata.

Ukraińskie Towarzystwo Ochrony Ptaków / SWNS

Niektóre ptaki zaczęły teraz wracać do swoich zwykłych miejsc lęgowych, dając nadzieję Ukraińcom żyjącym po rosyjskiej inwazji.

Zdjęcia gniazda wykonało Ukraińskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ich dyrektor, Oleg Dudkin, wyjaśnił, że eksplozje, ostrzały i ryk czołgów odstraszyły bociany.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ukraińskie Towarzystwo Ochrony Ptaków / SWNS

Jednak te nowe zdjęcia zrobione w mieście Moshchun, 16 km od Kijowa, pokazują, że trwa powrót bocianów – przynajmniej dla tej pary, która założyła dom.

Czytaj: 77-letnia Ukrainka ryzykuje życie, by opiekować się 700 zwierzętami w schronisku

Zgodnie z lokalną tradycją bociany postrzegane są jako symbol nadejścia wiosny i odwieczny symbol płodności. Symbolizują też „wielkie żniwa, a także szczęście rodzinne, prokreację, ustanie konfliktów i miłość do ojczyzny”.

„Bociany wróciły kilka dni po tym, jak wojska rosyjskie opuściły wioskę i natychmiast zajęły swoje miejsca lęgowe” – powiedział Dudkin.

„Bociany zawsze będą ptakami-amuletami dla Ukraińców, wzmacniając nadzieję na pokój i nieuchronne zwycięstwo wiosny nad zimą i dobra nad złem”.

Czytaj: Przylądek Nadziei we Wrocławiu przyjął chore na raka dzieci z Ukrainy