Zdjęcie nagich ludzi w szczytnym celu!

0
359
Zdjęcie wykonałfotograf Spencer Tunick.

Na słynnej australijskiej plaży pojawiło się mnóstwo osób bez strojów kąpielowych, w celu podniesienia świadomości na temat raka skóry.

Tysiące ludzi rozebrało się do masowego nagiego zdjęcia na australijskiej plaży Bondi Beach w Sydney, aby zwiększyć świadomość na temat raka skóry. Zdjęcie zrobił amerykański fotograf Spencer Tunick.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pan Tunick, znany z organizowania masowych nagich sesji zdjęciowych w najsłynniejszych miejscach na świecie, kazał uczestnikom ułożyć się w kilku pozach na plaży, zanim wielu z nich zanurzyło się w oceanie.

Nowojorski artysta współpracował z organizacją charytatywną przy instalacji nagiej sztuki, aby zwiększyć świadomość na temat czerniaka, czwartej najczęstszej postaci raka w Australii.

Rząd federalny szacuje, że w tym roku w Australii zostanie zdiagnozowanych ponad 17 000 nowych przypadków raka skóry, a ponad 1200 Australijczyków umrze z powodu tej choroby.

W rześki wiosenny poranek w Sydney pan Tunick powiedział: „Mamy okazję podnieść świadomość na temat kontroli skóry i jestem zaszczycony…”

Zdjęcie: Twitter

W zdjęciu wzięło udział około 2500 osób.

Uczestniczka, Robyn Lindner, powiedziała, że musiała walczyć sama z sobą i przekroczyć swoje granice, aby rozebrać się do sesji.

„Byłam przerażona i po zdjęciu muszę przyznać, że myślałam: „Co ja zrobiłam?”.

„Ale było wspaniale, wszyscy mieli naprawdę dobre humory, wszyscy byli naprawdę pełni szacunku i po prostu było naprawdę zabawnie” – powiedziała pani Lindner w wywiadzie dla Reuters.

Czytaj: Szpital we Wrocławiu ma nowy sprzęt

Pan Tunick ostatnio wyreżyserował masową sesję zdjęciową w Sydney w 2010 roku, kiedy 5200 Australijczyków pozowało nago w Sydney Opera House.

Co to jest rak skóry?

Rak skóry to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek w naskórku, najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, spowodowany nienaprawionymi uszkodzeniami DNA, które wyzwalają mutacje. Mutacje te prowadzą do szybkiego namnażania się komórek skóry i tworzenia nowotworów złośliwych. Główne rodzaje raka skóry to rak podstawnokomórkowy (BCC), rak płaskonabłonkowy (SCC), czerniak i rak z komórek Merkla (MCC).

Co powoduje raka skóry?

Dwie główne przyczyny raka skóry to szkodliwe promienie ultrafioletowe (UV) i korzystanie z solarium UV. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli rak skóry zostanie wykryty wcześnie, Twój dermatolog może go leczyć z niewielkimi lub żadnymi bliznami i dużymi szansami na całkowite wyeliminowanie. Często lekarz może nawet wykryć wzrost na etapie przedrakowym, zanim przekształci się w pełnoobjawowego raka skóry lub przeniknie pod powierzchnię skóry.

Czytaj: Oto pięć znaków ostrzegawczych dotyczących raka skóry, które musisz znać

Rak podstawnokomórkowy

Raki podstawnokomórkowe (BCC) to nieprawidłowe, niekontrolowane narośla, które powstają z komórek podstawnych skóry w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry (naskórku).

Gdzie zwykle występuje? Nowotwory te najczęściej rozwijają się na obszarach skóry zwykle narażonych na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza na twarzy, uszach, szyi, skórze głowy, ramionach i plecach.

Co to powoduje? Większość BCC jest spowodowana połączeniem przerywanej, intensywnej ekspozycji i skumulowanej, długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV ze słońca.

Jak poważne to jest? BCC może być miejscowo destrukcyjny, jeśli nie zostanie wcześnie wykryty i leczony. Czasami nowotwory te dają przerzuty (rozprzestrzeniają się); a w bardzo rzadkich przypadkach mogą być śmiertelne.

Rak kolczystokomórkowy

Rak kolczystokomórkowy (SCC) to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek powstających z komórek płaskonabłonkowych w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry (naskórku).

Gdzie zwykle występuje? SCC są powszechne na obszarach narażonych na słońce, takich jak uszy, twarz, skóra głowy, szyja i dłonie. Są to miejsca, w których na skórze często pojawiają się oznaki uszkodzeń posłonecznych, w tym zmarszczki i plamy starcze.

Co to powoduje? Skumulowana, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV ze słońca i solarium powoduje większość SCC.

SCC jest drugą najczęstszą postacią raka skóry. SCC mogą czasami szybko rosnąć i dawać przerzuty, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte i leczone.

Czerniak

Czerniak to nowotwór, który rozwija się z melanocytów, komórek skóry wytwarzających barwnik melaniny, który nadaje skórze jej kolor.

Gdzie zwykle występuje? Czerniaki często przypominają pieprzyki i czasami mogą z nich powstać. Mogą pojawić się na dowolnym obszarze ciała, nawet w obszarach, które zwykle nie są narażone na działanie słońca.

Co to powoduje? Czerniak jest często wywoływany przez rodzaj intensywnej, przerywanej ekspozycji na słońce, która prowadzi do oparzeń słonecznych. Korzystanie z solarium również zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

Jak poważne to jest? Czerniak jest najgroźniejszą z trzech najczęstszych form raka skóry. Czerniak może być uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty i leczony.

Rak z komórek Merkla

Rak z komórek Merkla (MCC) to rzadki, agresywny nowotwór skóry.

Gdzie zwykle występuje? Guzy te zwykle pojawiają się jako twarde, bezbolesne zmiany lub guzki na obszarze narażonym na słońce (około połowy czasu na głowie i szyi, a często na powiekach).

Co to powoduje? Zwykle związane z wirusem zwanym poliomawirusem komórek Merkla, MCC najczęściej powstają na obszarach narażonych na słońce u osób o jasnej karnacji w wieku powyżej 50 lat.

Jak poważne to jest? MCC są obarczone wysokim ryzykiem nawrotu i przerzutów w organizmie, dlatego kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie i leczenie.