Zdjęcie „pijanych jemiołuszek” hitem w Internecie. O co chodzi?

0
142
"Pijane jemiołuszki" sensacją sieci. Dlaczego ptaki leżały na chodniku? Zdjęcie: Facebook

Całkowicie nieodpowiedzialne jemiołuszki zjadły sfermentowane owoce, a potem leżały pijane na chodniku. Mądrzy przechodnie zabrali je i umieścili w bezpiecznym miejscu, dopóki nie wytrzeźwiały.

„Pijane jemiołuszki” wywołały poruszenie w sieci

Jemiołuszki to małe ptaki, które można łatwo rozpoznać po barwnych piórach. Ptaki te niedawno stały się sensacją w Internecie, gdy ich zdjęcie zostało opublikowane na Facebooku. Zdjęcie przedstawia 13 ptaków, które leżą na chodniku w otoczeniu owoców jarzębiny. Jak podało TVN24.pl, zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z miasta o nazwie Czernihów, leżące w północno-centralnej Ukrainie, tuż przy granicy z Białorusią.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czy na pewno pijane?

Wiele gatunków ptaków żywi się m.in. jagodami, w tym nadgniłymi owocami, dlatego wiele internautów wyciągnęło pochopne wnioski. Przyjęto, że zwierzęta na chodniku spały, a przyczyną ich stanu miało być „upicie się” sfermentowaną jarzębiną. Pod zdjęciem posypała się lawina komentarzy, a post wyświetlono ponad 600 tysięcy razy.

Wiele osób pisało prześmiewcze komentarze, nawiązując do ich rzekomego pijaństwa. „Tak trzeba żyć”, „Jemiołuszki dały w szyję”, „Będzie kac gigant” – pisali internauci. Okazuje się, że prawda o tym zdjęciu może być bardziej przygnębiająca.

Czytaj: Ten ptak to zapierający dech w piersiach latający klejnot natury

Co się stało jemiołuszkom?

Jak informuje TVN24, jemiołuszki niekoniecznie były pijane. Według ekspertów jemiołuszki na chodniku były prawdopodobnie martwe.

– Ptaki z wiralowego zdjęcia to najprawdopodobniej ofiary uderzenia w przeszkodę – ptaki leżą blisko siebie, co jest typowe, gdy lecące stado uderza np. w szybę. Mogło – ale nie musiało! – się do tego dołożyć lekkie alkoholowe oszołomienie, ale również wybuch fajerwerku, petardy, lub jakiekolwiek inne spłoszenie. […] Ptaki leżące nieruchomo, jak jemiołuszki na zdjęciu, o ile żyją wymagają reakcji – zabezpieczenia i przeniesienia w bezpieczne miejsce oraz szybkiej i fachowej pomocy – tłumaczyło na Facebooku Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Doktor Ewa Zyśk-Gorczyńska także skomentowała to zdjęcie na łamach gazety Wyborcza.pl, gdzie stwierdziła, że ptaki są w stanie strawić alkohol zawarty w fermentujących owocach, ale niestety, ich stan po ułożeniu ciał, według ekspertki, wskazuje na zderzenie z przeszkodą. Ptaki reagują natychmiast na wszelki nagły dźwięk, czy ruch, dlatego prawdopodobnie w wyniku hałasu np. dźwięku petardy, mogły uderzyć w szybę i zginąć.