Zdumiewające chmury falowe przetaczają się nad górami

0
309
Falujące chmury nad Wyoming we wtorek wieczorem. (Zdjęcie: Rachel Gordon/Facebook)

Zdumiewające chmury falowe przetaczały się nad górami Bighorn w Wyoming. Chmury powstały w wyniku zjawiska zwanego niestabilnością Kelvina-Helmholtza.

Najbardziej zdumiewający pokaz zmienności atmosferycznej pojawił się, gdy gigantyczne chmury falowe dryfowały nad górami Bighorn w Wyoming, w zeszłym tygodniu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niesamowita scena została uchwycona przez fotografkę Rachel Gordon, która udostępniła zdjęcia w grupie Wyoming Through The Lens na Facebooku i jest podręcznikowym przykładem zjawiska fizycznego „niestabilność Kelvina-Helmholtza”.

Chmury falowe powstały w wyniku zjawiska zwanego niestabilnością Kelvina-Helmholtza, które występuje w wyniku różnic w gęstości powietrza w sąsiednich warstwach nieba. Wilgoć i silne wiatry są potrzebne, aby obłoki te mogły przybrać swój falisty kształt.

„Myślę, że każdy powinien zobaczyć to piękne zjawisko” – napisała Gordon w grupie.The Washington Post poinformował, że chmury fal z KHI nie są rzadkością, ale są ulotne. Doskonałe przykłady, takie jak ten sfotografowany przez Rachel, należą do rzadkości.

Czytaj: Nad tą wyspą często unosi się charakterystyczna chmura

The Washington Post poinformowało, że chmury fal z KHI nie są rzadkością, ale są ulotne. Doskonałe przykłady, takie jak ten sfotografowany przez Rachel, należą do rzadkości.

Pasmo Bighorn obejmuje pasmo górskie w północnym Wyoming i południowej Montanie w Stanach Zjednoczonych, będące północno-wschodnią odnogą Gór Skalistych, ciągnące się na długości około 320 km na północ, na obszar Wielkich Równin. Same w sobie są wspaniałe, a te chmury dodały jeszcze większego uroku.

Falujące chmury nad Wyoming we wtorek wieczorem. (Zdjęcie: Rachel Gordon/Facebook)

Chmury fal Kelvina-Helmholtza tworzą się w środowiskach charakteryzujących się silnymi wiatrami w górze i wznoszącymi się kanałami niestabilności nad ziemią. Gdy kanał niestabilności wznosi się, jest popychany przez silne wiatry powyżej, wirując wiry.

W tym przypadku wydaje się prawdopodobne, że teren Bighorns pomógł zmusić powietrze do wznoszenia się w procesie znanym jako winda orograficzna. Niektóre obszary niestabilności mogły się rozwinąć, gdy słońce podgrzało ziemię i wzniosło się w znacznie zimniejsze powietrze.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

Widok falujących chmur we wtorek wieczorem był wystarczająco duży, aby można go było zobaczyć z satelitów pogodowych w kosmosie!

Niestabilność Kelvina-Helmholtza występuje nie tylko w atmosferze, ale także w innych płynach zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie. Takie chmury falowe w atmosferze nie są rzadkością, szczególnie w pobliżu szczytów górskich, ale są raczej ulotne. Nieskazitelne przypadki, jak te w Wyoming, należą do rzadkości.

Wtorkowe widowisko w Wyoming było wyjątkowe ze względu na swoją wielkość i podręcznikową strukturę.