Zielona herbata może być kluczem do powstrzymywania raka

0
447
Związki z zielonej herbaty pomagają w zwalczaniu nowotworów. Zdjęcie: pixabay.com

Według nowych badań, zielona herbata jest spożywana w Chinach od 4000 lat – a jeden z jej związków może być kluczem do powstrzymania raka.

Odkrycia opublikowane w „Nature Communications” pokazują, że antyoksydant występujący w zielonej herbacie zwany galusanem epigallokatechiny (EGCG) bezpośrednio oddziałuje i zwiększa poziom p53, ważnego białka, które często jest dysfunkcyjne w nowotworach. A p53, który, jak udowodniono, blokuje rozwój nowotworów.

Znany jako „strażnik genomu” ze względu na jego zdolność do naprawy uszkodzeń DNA i niszczenia komórek rakowych, p53 jest klasyfikowany jako supresor nowotworów – a jeśli osoba odziedziczy tylko jedną funkcjonalną kopię genu p53 od swoich rodziców, jest predysponowana do choroby.

– Zarówno cząsteczki p53, jak i EGCG są niezwykle interesujące. Mutacje w p53 występują w ponad 50 proc. ludzkich nowotworów, podczas gdy EGCG jest głównym antyoksydantem w zielonej herbacie, popularnym napoju na całym świecie. Teraz odkryliśmy, że istnieje nieznana wcześniej, bezpośrednia interakcja między nimi, co wskazuje na nową drogę do rozwoju leków przeciwnowotworowych – powiedział profesor Chunyu Wang, główny autor badania.

EGCG jest naturalnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że pomaga cofnąć prawie ciągłe szkody spowodowane metabolizmem tlenu. Występujący w dużej ilości w zielonej herbacie EGCG jest również promowany przez wiele firm jako suplement ziołowy.

Zespół Wanga po raz pierwszy zidentyfikował specyficzny mechanizm – korzystną interakcję między EGCG i p53. „Kiedy EGCG wiąże się z p53, białko nie ulega degradacji… więc poziom p53 wzrośnie wraz z bezpośrednią interakcją”.

„Oznacza to, że dla funkcji przeciwnowotworowych jest więcej p53”.

Czytaj: 6 niebezpiecznych płynów do naczyń pełnych chemikaliów powodujących raka!

Działając z pełną wydajnością, p53 aktywuje mechanizmy naprawy DNA i zapobiega podziałowi komórek z uszkodzonym DNA. Jeśli uszkodzenie DNA jest nieodwracalne, p53 indukuje komórkę do zniszczenia się poprzez apoptozę lub zaprogramowaną śmierć komórki.

Ponieważ jest ono powszechnie wyłączane w przypadku raka u ludzi, reaktywacja białka może potencjalnie zapewnić skuteczny sposób leczenia tej choroby w przyszłości.

Odkrycia rzucają również nowe światło na korzyści płynące z zielonej herbaty, która, jak wykazano, zmniejsza ryzyko demencji i zawału serca. Badanie przeprowadzone na ponad 100 000 starszych Chińczyków wykazało, że ci, którzy pili co najmniej trzy filiżanki zielonej herbaty tygodniowo, byli o 25 procent mniej narażeni na śmierć w ciągu następnych siedmiu lat.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

„Poprzez zrozumienie mechanizmów na poziomie molekularnym, które kontrolują kluczowe biochemiczne interakcje związane z wyniszczającymi chorobami, takimi jak rak i choroba Alzheimera, badania Chunyu kładą podwaliny pod nowe i skuteczne terapie” – powiedział Curt Breneman, dziekan Rensselaer School of Science.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org