Zielone pszczoły istnieją i są piękne

0
832

To piękna zielona pszczoła orchidea (green orchid bee), gatunek samotnej pszczoły euglossine pochodzącej z rozległego obszaru Ameryki Środkowej, a niedawno wprowadzonej na Florydę w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie:  Bob Peterson from North Palm Beach, Floryda

Naturalny zasięg zielonej pszczoły orchidei obejmuje Kostarykę po Meksyk, ale obecnie na Florydzie żyje zdrowa populacja – głównie w hrabstwach Broward i Palm Beach.

Czytaj: Te pszczoły budują niesamowite spiralne ule

Zdjęcie: Bob Peterson from North Palm Beach, Floryda

johannesfloe.com – Art to remember

Obejrzyj je w akcji poniżej.

Zielone pszczoły orchidei mają różne odcienie błyszczącej metalicznej zieleni i mogą osiągać długość około 1,3 cm. Błoniaste skrzydła są ciemne i przezroczyste, a samica ma koszyczki pyłku na tylnych łapach. Samiec ma powiększony staw na tylnej nodze, w którym znajduje się dołek do przechowywania substancji zbieranych z roślin. Samica, ale nie samiec, ma żądło, które może być użyte więcej niż jeden raz, ale które nie jest tak bolesne dla ludzi, jak użądlenie pszczoły.

Ta pszczoła jest bardzo zwinna w powietrzu, długo unosi się w powietrzu i lata między kwiatami.

W rodzimym Meksyku pszczoły te występują w gorących, suchych siedliskach, w tym w zdegradowanych lasach, pastwiskach, parkach i ogrodach. Są mniej zależne od lasów pierwotnych niż większość pszczół Euglossine.

Samce pszczół orchidei specjalizują się w odwiedzaniu określonych gatunków storczyków neotropikalnych. Jest to układ wzajemny, w którym pszczoła czerpie korzyści ze zbierania składników zapachowych dostarczanych przez kwiat, który przechowuje w wydrążonych tylnych łapach, a orchidea czerpie korzyści z zapylania. Samiec używa zapachów podczas zalotów.

Samiec wabi samicę, uwalniając swój zapach i wachlując skrzydłami, aby go rozproszyć. Samica buduje samotne gniazdo z propolisu, wysięku roślin. Gniazdo może zawierać do dwudziestu komórek, w każdym samica składa jajo. Samica przynosi do gniazda pyłek i nektar, aby nakarmić rozwijające się larwy. Kilka pszczół może budować gniazda obok siebie, ale nie mają wspólnego zadania karmienia młodych.

Czytaj: McDonald’s stworzył restaurację dla… pszczół!