Zielone żaby drzewne z Czarnobyla stały się czarne przez promieniowanie

0
196
Żaby w Czarnobylu zmieniły kolor, by przeżyć. Zdjęcie: Germán Orizaola and Pablo Burraco

Zielone żaby drzewne z Czarnobyla stają się czarne, aby lepiej radzić sobie z promieniowaniem.

Naukowcy odkryli, że zielone rzekotki drzewne w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia pociemniały, aby lepiej złagodzić skutki promieniowania.

W kwietniu 1986 roku wybuchł reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, uwalniając około 100 razy więcej energii niż bomby atomowe w Hiroszimie i Nagasaki, i drastycznie zmieniając życie zarówno ludzi, jak i dzikich zwierząt w okolicy.

Ale chociaż władze były w stanie ewakuować większość cywilów z obszaru najbliższego katastrofie nuklearnej, zwierzęta zostały pozostawione samym sobie. W ciągu dziesięcioleci strefa wykluczenia w Czarnobylu stała się ostoją dzikiej przyrody, która oferuje wyjątkowy wgląd w ewolucję wywołaną przez topnienie atomowe.

Czytaj: Czarnobyl – miasto, które zasnęło.

W 2016 roku zespół hiszpańskich naukowców wyruszył do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, aby zbadać i zbadać wpływ promieniowania jądrowego na lokalną florę i faunę. Jednym z pierwszych zwierząt, jakie zauważyli, były te ciemnoskóre żaby, które poza kolorem wyglądały i brzmiały jak żaby drzewne (Hyla orientalis). Rzekotka drzewna jest zwykle jasnozielona, tylko te były znacznie ciemniejsze, a niektóre okazy były w rzeczywistości czarne jak smoła.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pablo Burraco, biolog ze Stacji Biologicznej Doñana w Sewilli w Hiszpanii, i jego koledzy chcieli zrozumieć, co spowodowało tę zmianę ubarwienia, więc w latach 2017-2019 zbadali ubarwienie żaby drzewnej na różnych obszarach północnej Ukrainy. Przeanalizowali ponad 200 samców żab schwytanych w różnych stawach hodowlanych, od jednych z najbardziej radioaktywnych obszarów na świecie, po miejsca poza strefą wykluczenia, w celu kontroli.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy doszli do wniosku, że ciemna skóra zwykle zielonej rzekotki drzewnej jest bezpośrednią konsekwencją ich przystosowania się do poziomów promieniowania. Żaby drzewne z Czarnobyla mają znacznie ciemniejsze ubarwienie niż żaby poza strefą wykluczenia, a niektóre są całkowicie czarne.

Czytaj: Mężczyzna zastawił foto-pułapki w pobliżu Czarnobyla. Nie da się opisać, co uwiecznił aparat

Zielona żaba drzewna. Zdjęcie: Twitter

Uważa się, że żaby przeszły proces szybkiej ewolucji w odpowiedzi na promieniowanie, w którym żaby o ciemniejszej skórze były bardziej odporne na wysokie poziomy promieniowania wokół reaktora w Czarnobylu, a tym samym miały większą szansę na przeżycie. Uważa się, że wyższy poziom melaniny w skórze żab chroni je przed promieniowaniem.

W rzeczywistości nie zmieniły koloru, zmieniła się proporcja żab ciemnych w porównaniu z normalnymi/zielonymi” – powiedział Germán Orizaola, współautor badania. „Przypuszczamy, że stało się to wkrótce po wypadku (pierwsze lata), kiedy poziomy promieniowania były znacznie wyższe, a radioizotopy bardziej zróżnicowane”.

Czytaj: Google Earth pokazuje stos szkieletów na ziemi w Czarnobylu

Ciemne żaby lepiej przetrwały promieniowanie, lepiej się rozmnażały, a teraz, 10-15 pokoleń od katastrofy nuklearnej, stanowią większość okazów znalezionych w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, szczególnie na obszarach, o których wiadomo, że zostały dotknięte wysokim poziomem promieniowania.

„To rzeczywiście niezwykła presja selekcyjna spowodowana promieniowaniem jonizującym kierowała ewolucją płazów od zieleni do czerni” – podsumowują autorzy badania.