Ziemia robi się coraz cieplejsza. Upał może zabijać wiele osób

0
364
Zdjęcie: pixabay.com

Warunki pogodowe, przez które ludzie spontanicznie umierają, zdarzają się częściej niż kiedykolwiek wcześniej.

Setki ludzi zmarło niedawno w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w wyniku rekordowych temperatur spowodowanych przez „kopułę cieplną”, która doprowadziła temperatury do ponad 49°C w regionach znanych z chłodniejszej pogody.

Czytaj: Pogoda w Kanadzie: fala upałów bije rekordy

Podczas gdy rząd budował centra chłodzące, dostarczał wodę bezdomnym i podejmował inne kroki, aby przygotować się na bezprecedensowe upały, wiele osób zmarło w swoich domach, często samotnie bez klimatyzacji i wentylatorów. Niektórzy byli w podeszłym wieku, w tym np. osoba w wieku 97 lat.

486 ofiar śmiertelnych odnotowano w ciągu pięciu dni w samej Kolumbii Brytyjskiej na początku czerwca, co stanowi 195% wzrost powyżej typowej liczby w tym okresie, informuje BBC. Znaczny wzrost odnotowanych zgonów był prawdopodobnie spowodowany ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

pl.freepik.com

Niedawno grupa naukowców stwierdziła, że upał, który ogarnął zachodnią Kanadę i Stany Zjednoczone, byłby „praktycznie niemożliwy” bez skutków zmian klimatycznych, opisując śmiertelną falę upałów jako zjawisko występujące raz na 1000 lat, według CBC.

Zdarzenie byłoby 150 razy mniej prawdopodobne, gdyby ludzie nie wpłynęli na klimat w takim stopniu, w jakim wpłynęli, twierdzą naukowcy.

Wyrazili również obawy dotyczące globalnego ocieplenia, twierdząc, że powoduje ono szybszy wzrost temperatur niż przewidują modele. W miarę jak świat się nagrzewa, możemy spodziewać się, że ekstremalne zdarzenia, takie jak ten, staną się coraz częstsze, a zgony związane z upałem będą coraz bardziej regularne.

Bez natychmiastowych działań na rzecz klimatu świat prawdopodobnie doświadczy gwałtownego wzrostu liczby zgonów związanych z upałami do połowy wieku.

Jak upał Cię zabija?

pixabay.com

W przypadku Kolumbii Brytyjskiej uważa się, że wiele z tych zgonów jest spowodowanych hipertermią, która występuje, gdy system regulacji ciepła ciała jest przytłoczony ciepłem, powodując wzrost temperatury wewnętrznej osoby.

Temperatura naszego ciała wynosi około 37°C, a przy normalnym zdrowiu nasze ciała zazwyczaj mogą sobie radzić z wahaniami około 3,5°C. Jednak w przypadku wyższych wahań, ciało zaczyna wykazywać oznaki niepokoju.

W czasie hipertermii chory nie odczuwa zimna, tylko właśnie jednolitą falę gorąca. W miarę jak kurczą się zapasy soli, kurczą się mięśnie, a gdy organizm uruchamia odpowiedź immunologiczną, narządy zaczynają puchnąć.

Możliwe, że zaczniesz mieć halucynacje, Twoje myśli będą coraz bardziej rozmyte. Aby zaoszczędzić energię, zaczniesz wymiotować, dzięki czemu ciało przestanie marnować energię na trawienie. Mogą wystąpić napady, a śmierć może nastąpić w wyniku zawału serca lub niewydolności narządów.

Upał może Cię zabić bezpośrednio, wywołując udar cieplny, który wpływa na mózg, nerki i inne narządy. Może również zwiększać ryzyko wystąpienia choroby serca, udaru lub problemów z oddychaniem.

Najbardziej zagrożone są osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe, osoby z rodzin o niskich dochodach, pracownicy plenerowi i sportowcy, którzy rywalizują w ekstremalnych upałach. Jednak ekstremalne upały mogą zaszkodzić każdemu w każdym wieku.

Czytaj: W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna

pl.freepik.com

Ale jak uniknąć przegrzania podczas ekstremalnej pogody? Musisz unikać słońca, ćwiczyć jak najmniej, spać w chłodnych pomieszczeniach, często pić zimne napoje, spryskiwać ciało, aby się ochłodzić i nosić jak najlżejsze ubrania.

Jeśli jednak świat stanie się jeszcze gorętszy, uniknięcie upału może stać się raczej niemożliwe. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Science Advances w maju zeszłego roku istnieją pewne warunki cieplne i wilgotne, w których niektórzy ludzie nagle umierają.

Temperatura termometru wilgotnego to temperatura, w której wilgotność i ciepło osiągnęły próg, przy którym parowanie potu nie jest już skuteczne w chłodzeniu osoby.

W latach 1979-2019 naukowcy odkryli ponad 7000 przypadków tych śmiertelnych chorób przez upały, a dane sugerują, że ich częstotliwość stopniowo wzrastała z biegiem czasu. Co najgorsze, takich warunków nie spodziewano się aż do połowy XXI wieku, zgodnie z modelami klimatycznymi.

Według badania, gdy wilgotność względna przekracza 95%, a temperatura wynosi co najmniej 31°C, zdrowe osoby mogą nieoczekiwanie umrzeć.

„Nawet jeśli są w doskonałym zdrowiu, nawet jeśli siedzą w cieniu, nawet jeśli noszą ubrania, które w zasadzie ułatwiają pocenie się, nawet jeśli mają nieskończone zapasy wody, jeśli w powietrzu jest wystarczająco dużo wilgoci, termodynamicznie nie można zapobiec przegrzaniu organizmu” – mówi autor i badacz środowiska z Uniwersytetu Columbia, Radley Horton.

Według naukowców coraz więcej zgonów przez upały występuje w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Australii i niektórych częściach Stanów Zjednoczonych.

Kolejny przykład: 20 czerwca, temperatura powierzchni w pobliżu Wierchojańska, koła podbiegunowego, znanego ze swoich czap śnieżnych i temperatur poniżej zera, osiągnęła najwyższy poziom 48°C w dniu 20 czerwca.

Wraz z rosnącymi temperaturami i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi przyszłość kształtowana przez napędzane przez człowieka zmiany klimatyczne wydaje się przerażająca i ponura.

johannesfloe.com – Art to remember