Ziemniaki nie zasługują na złą reputację — warto po nie sięgać!

0
182
Ziemniaki są zdrowe i mają mało kalorii Zdjęcie: pl.freepik.com

Dane z Danii pokazują, że coraz więcej ludzi z Zachodu unika zwykłego ziemniaka na rzecz innych warzyw, a jego reputacja jako bogatego w węglowodany czynnika ryzyka cukrzycy jest nieuzasadniona.

Istnieje wiele różnych sposobów przyrządzania ziemniaków, a dane wskazują, że właśnie dlatego są one postrzegane nieprzychylnie z punktu zdrowotnego.

„W poprzednich badaniach ziemniaki były powiązane z występowaniem cukrzycy, niezależnie od tego, jak zostały przygotowane – ale okazało się, że to nieprawda” – powiedział Pratik Pokharel, doktorant z Uniwersytetu Edith Cowan.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Aby to zbadać, Pokharel przyjrzał się danym zgłoszonym przez 54 000 osób z „Duńskiego Badania Dotyczącego Diety, Raka i Zdrowia”, długoterminowego badania mającego na celu stworzenie zbioru danych, który można by zbadać pod kątem trendów i wzorców, tak jak zrobił to Pokharel.

„W Danii ludzie spożywają ziemniaki przygotowane na wiele różnych sposobów; w naszym badaniu mogliśmy rozróżnić różne metody przygotowania, a kiedy oddzieliliśmy gotowane ziemniaki od puree ziemniaczanego lub frytek, gotowane ziemniaki nie wiązały się już z wyższym ryzykiem cukrzycy: miały zerowy efekt” – powiedział Pokharel.

Czytaj: Ziemniaki warto jeść, bo nie tuczą, tylko leczą!

Większość chipsów i frytek gotuje się w ultra przetworzonych olejach roślinnych – jednym z najmniej zdrowych źródeł kalorii w amerykańskiej diecie. Puree często zawierają masło, śmietanę lub ser, które mogą zawierać dużo kalorii, ale ponieważ są przetwarzane raz z oryginalnego źródła (mleka), a następnie przetwarzane po raz drugi (topione w ziemniakach), te kalorie nie wyzwalają mechanizmów sytości w taki sam sposób, jak cała żywność.

Z drugiej strony gotowane lub pieczone ziemniaki zachowują naturalną matrycę pokarmową, zachowują bogate źródła skrobi odpornej – postaci błonnika w ziemniakach – wszystko to oznacza, że ich wpływ na poziom cukru we krwi jest zmniejszony.

Czytaj: Historia zdjęć Marilyn Monroe w worku na ziemniaki z 1951 roku

Był jeszcze jeden aspekt danych, który przeanalizował Pokheral — miejsce przetworzonych ziemniaków w posiłku.

W naszym badaniu ludzie, którzy jedli najwięcej ziemniaków, spożywali również więcej masła, czerwonego mięsa i napojów bezalkoholowych – pokarmów, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2” – powiedział.

W największej metaanalizie dotyczącej spożycia czerwonego mięsa, jaką kiedykolwiek przeprowadzono, nie zaobserwowano żadnych korzyści zdrowotnych wynikających z wykluczenia czerwonego mięsa z diety. Dla wielu było to zaskoczeniem i było szeroko komentowane. Zasadniczo metaanaliza wykazała, że czerwone mięso cierpi z powodu tego samego poczucia winy z powodu skojarzenia, jakim obarczone są ziemniaki.

Kiedy skromne ziemniaki są przygotowane bez tłuszczu, nie ma powodu, aby ich unikać. Ziemniaki pieczone w piekarniku ze skórką, posypane rozmarynem i odrobiną soli, skropione oliwą z oliwek to jeden z najlepszych włoskich przetworów na warzywo, które zawiera dużo błonnika i więcej potasu niż banan.

Czytaj: Sprawdź, dlaczego powinnaś umieścić ziemniaka w swoim bucie

Zdrowotne właściwości ziemniaków i dlaczego warto jeść więcej ziemniaków

Od tłuczonych ziemniaków, zapiekanek z serem i smażonej odmiany fast-food, ziemniaki są wszędzie. Są zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych warzyw. Ale czy ziemniaki są dobre dla zdrowia?

Wydaje się, że istnieje wiele błędnych przekonań na temat korzyści zdrowotnych ziemniaków. Adrienne Posner, dietetyczka, wyjaśnia fakty żywieniowe dotyczące ziemniaków i wyjaśnia, dlaczego warto podawać je podczas następnego posiłku.

Czy ziemniaki to warzywa?

Tak, ziemniaki to bulwy łodygowe i są uważane za warzywa bogate w skrobię. Jak sama nazwa wskazuje, te warzywa zawierają więcej skrobi w porównaniu do innych. To nie jest złe. Oznacza to, że warzywo dostarcza więcej kalorii i zwykle mniej błonnika.

Skrobia jest rodzajem węglowodanów, które nasz organizm rozkłada na glukozę, aby wykorzystać ją jako energię. Dlatego pokarmy bogate w skrobię mogą być dobrym źródłem pożywienia, jeśli chcesz dodać kalorii lub dopełnić posiłek.

Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech

Ziemniaki dla zdrowia i odżywiania

Oprócz skrobi, ziemniaki zawierają witaminy, minerały i błonnik. Są bogate w witaminę C, która jest przeciwutleniaczem. W dawnych czasach ziemniaki były ratującym życie źródłem pożywienia, ponieważ witamina C zapobiegała szkorbutowi. Innym ważnym składnikiem odżywczym w ziemniakach jest potas, elektrolit, który wspomaga pracę serca, mięśni i układu nerwowego. Skórka ziemniaka zawiera błonnik, który jest ważny dla zdrowia układu pokarmowego.

Czytaj: Mleko ziemniaczane, nowy napój zdrowotny, który szturmem podbije świat

Dlaczego panuje mit, że ziemniaki są niezdrowe?

Ogólnie rzecz biorąc, ziemniaki przechodzą do kategorii mniej niż zdrowe, gdy są wypełnione dodatkami, takimi jak ser, śmietana, bekon i niezdrowe sosy. Jeśli pamiętasz zarówno o wielkości porcji, jak i o dodatkach, ziemniaki mogą zapewnić komfort i satysfakcję z każdego posiłku.

Po co więc jeść ziemniaki?

Oprócz tego, że są przyjazne dla budżetu, ziemniaki mają wiele zalet zdrowotnych. Są bogate w energię, błonnik, witaminy i minerały. Spróbuj włączyć różne odmiany ziemniaków do swojej diety, aby zmaksymalizować korzyści odżywcze.