W polskich domach nie wyobrażamy sobie obiadu bez ziemniaków. Gotowane, smażone, pieczone, w formie purée, chipsów lub frytek – uwielbiamy je jeść pod każdą postacią. Wbrew powszechnej opinii ziemniaki nie tuczą i są bardzo zdrowe.
Nie jesz ziemniaków w obawie, że przytyjesz? Całkiem niepotrzebnie, ponieważ ziemniaki są zdrowe i nie tuczą. Ziemniaki na 100 gramów mają tylko 80 kcal. Dla porównania jedna torebka kaszy o takiej wadze ma około 350 kcal. W przypadku ziemniaków tuczą sosy, które dodajemy do obiadu.
Ziemniaki mogą spożywać kobiety w ciąży i karmiące oraz niemowlaki. Ziemniaki mają wiele właściwości prozdrowotnych, ale gdy będziesz je zbyt długo lub źle przechowywać mogą stać się szkodliwe. Ziemniak może także posłużyć jako kosmetyk.
Polecam przepis na PIECZONE MŁODE ZIEMNIACZKI – f7kulinarne.com
Ważny jest sposób przygotowania ziemniaków, ponieważ indeks glikemiczny (IG), czyli prędkość uwalniania się z nich energii wygląda już troszkę gorzej. Młode ziemniaki gotowane klasycznie są na średnik poziomie, jednak późniejsze ziemniaki – pieczone lub purée mają wysoki indeks glikemiczny. Dlatego najlepiej sięgać po młode warzywa.
Dlaczego warto jeść ziemniaki?
- Ziemniaki to dla nas główne źródło witaminy C, zwłaszcza ze względu na pobudzanie organizmu do walki z chorobą, spajanie tkanek i usprawnianie transportu składników między nimi.
- Ziemniaki to także bogactwo witamin z grupy B, które korzystnie wpływa na układ nerwowy, prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, funkcjonowanie przemian węglowodanowych, co jest ponadto wspomagane przez zawarty w ziemniakach błonnik pokarmowy.
- Ziemniaki także są bogate w magnez, fosfor, potas i inne składniki mineralne, które dbają o zdrowie skóry, usprawniają obniżanie ciśnienia krwi, krzepnięcie krwi i prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
- Badania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykazały, że ziemniaki to świetne źródło kwasu chlorogenowego, czyli tego samego kwasu, który znajduje się w zielonej kawie – a każdy z nas wie, że zielona herbata jest bardzo zdrowa, ponieważ kwas ten ma pomagać zbijać tłuszcz w organizmie.
- Ziemniaki przeciwdziałają mutacji komórek nowotworowych, dlatego warto sięgać po nie w ramach profilaktyki.
O tym pamiętaj!
1.Ziemniaki nie wolno obierać dużo wcześniej przed gotowaniem. Nie trzymaj ich także w wodzie (zbyt długie moczenie ziemniaków w wodzie wyciąga z nich wartości odżywcze). Ziemniaki najlepiej wrzucać na wrzątek. Najlepsze są ziemniaki gotowane w mundurkach, na drugim miejscu – ziemniaki gotowane na parze, a na trzecim – zalane gorącą wodą i gotowane od razu po obraniu.
2. Jeśli zauważyłaś, że skórka ziemniaka jest zielona, to znaczy, że nie nadaje się on do spożycia. W oczkach i kiełkach znajduje się toksyczna solanina, która może doprowadzić do zatruć pokarmowych. Ziemniaki są tanie, więc naprawdę nie ma co ryzykować zdrowiem.
3. W ziemniakach jest wiele potasu, dlatego osoby z niewydolnością nerek powinny je rozgotowywać. Z kolei osoby cierpiące na reumatyzm powinny unikać ziemniaków, ponieważ mogą nasilać dolegliwości. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny uważać na warianty z wysokim IG.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ten zapomniany lek ma wiele zastosowań. Przypomnij sobie o nich! – f7dobry.com
Ziemniak to bardzo uniwersalne warzywo. Można je przyrządzić na tysiące sposobów: ziemniak z wody, z piekarnika, ziemniaki z ogniska, z koperkiem, z jajkiem sadzonym i kefirem albo surówką, z mięsem, jako kopytka. Ziemniaki można dodać do zup, do sałatek.
Na świecie jest znanych prawie 4 tysiące odmian ziemniaka. Miąższ z ziemniaka może mieć różne kolory, np. różowy, fioletowy, żółty, biały, a nawet czerwony. W Polsce jest kilka określeń ziemniaka: kartofel, pyra czy bulwa.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony f7city.pl